Pachnące pnącze, które warto mieć w ogrodzie. Bije na głowę bluszcz
Wiciokrzew to wyjątkowo wdzięczne w uprawie pnącze, które będzie prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Zachwyca efektownymi kwiatami, które urzekają intensywnym zapachem. Kwitnie od wiosny do późnego lata i przyciąga pożyteczne owady. Świetnie nadaje się do uprawy na pergolach, altanach i innych pionowych konstrukcjach - może stanowić żywą osłonę przez wzrokiem wścibskich sąsiadów. Sprawdź, na czym polega pielęgnacja wiciokrzewu.

Spis treści:
Dlaczego warto mieć wiciokrzew w ogrodzie?
Wiciokrzew to popularne pnącze, które może osiągać nawet 10 m wysokości. Najczęściej kwitnie od końca maja do początku października. W zależności od odmiany pnie się wysoko lub tworzy gęste żywopłoty. Niektóre gatunki pozostają zimozielone. Roślina może się poszczycić dekoracyjnymi liśćmi, ale jej największym atutem są intensywnie pachnące i miododajne kwiatostany. W zależności od odmiany mogą mieć biały, żółty, czerwony lub purpurowy kolor. Wiciokrzew owocuje od lipca do października, a jego owoce są pokarmem dla ptaków.
Zasady uprawy i pielęgnacja wiciokrzewu
Wiciokrzew najlepiej rośnie na słonecznym lub półcienistym stanowisku osłoniętym od wiatru - silne podmuchy mogą uszkadzać delikatne pędy i kwiaty. Roślina preferuje też żyzną i przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym pH. Przed jej wsadzeniem warto więc wzbogacić podłoże nawozem organicznym, a najlepiej kompostem. W ten sposób przyspieszysz tempo jej wzrostu. Wiciokrzew potrzebuje też solidnej podpory, po której będzie mógł się piąć.
Wiciokrzew nie ma dużych wymagań - lubi lekko wilgotne podłoże, ale nie toleruje zastoju wody. Regularne podlewanie jest ważne w przypadku upałów. Wiosną warto nawozić roślinę co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu zyskasz bujne kwitnienie latem i aż do jesieni. Wiosną i po kwitnieniu dobrze jest przyciąć pędy. To też sposób na formowanie rośliny. Wiciokrzew to roślina mrozoodporna, ale młode sadzonki warto zabezpieczyć przed zimą agrowłókniną. Ważne jest też zwracanie uwagi na potencjalne choroby i szkodniki - roślinę najczęściej atakują mszyce i choroby grzybowe, co wymaga specjalnych oprysków.

Zastosowania wiciokrzewu
Wiciokrzew to łatwe w pielęgnacji pnącze, z którym poradzi sobie nawet osoba bez doświadczenia w pracach ogrodniczych. Sprawdzi się jako ozdoba ogrodzeń czy roślina maskująca nieestetyczne ściany budynków. Wiciokrzew warto sadzić jako ozdobę altan i pergoli - zapewni nie tylko cień i odrobinę prywatności, ale też przyjemny zapach.