Reklama

Reklama

Piękne nogi

Nawet najzgrabniejsze nie wyglądają dobrze, gdy widać na nich pajączki. Współczesna medycyna oferuje skuteczne metody ich leczenia. To najlepszy czas na terapię.

Z problemem pajączków (i żylaków) najczęściej zmagają się kobiety. Ogromną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeśli twoja mama i babcia miały taki problem, prawdopodobne też go nie unikniesz. Winne są także hormony żeńskie - estrogeny. Osłabiają ścianki naczyń i powodują ich rozszerzanie się. Pojawieniu się pajączków sprzyja także zła dieta i brak ruchu.

Ważna diagnoza

Reklama

Pajączki to czerwone lub niebieskie skupiska maleńkich, rozszerzonych naczyń włosowatych prześwitujących przez skórę. Zwykle jest to problem wyłącznie estetyczny, ale warto przed leczeniem zrobić badanie USG z Dopplerem, które określi, czy zastawki w głębiej położonych żyłach funkcjonują prawidłowo. W przypadku niewydolności żylnej usuwanie zmian daje bardzo krótkotrwały efekt.

Laser


Najskuteczniejsza jest laseroterapia. Lekarz emituje promieniowanie w postaci "strzałów", które pacjent może odczuwać jako krótkotrwałe uczucie gorąca. Wiązka energii o określonej długości fali pochłaniana jest przez hemoglobinę. Obecne w naczyniu czerwone krwinki skupiają na sobie energię lasera i pod wpływem ciepła wyparowują, a żyłka się "zamyka". Po zabiegu nie należy się opalać, wygrzewać w wannie lub saunie. Cena w zależności od ilości impulsów - od ok. 400 zł za zabieg.

Skleroterapia

Za pomocą cienkiej igły lekarz wstrzykuje do zmienionego chorobowo naczynka specjalny preparat. Ten powoduje powolne włóknienie i zarastanie naczynka. Pajączek kurczy się i staje niewidoczny, gdyż w żyłce już nie płynie krew. Wielu pajączków naraz nie usuniesz. Ostrzykiwania wykonuje się w odstępach 7-10 dni. Zabieg nie boli, jednak po nim są pewne niedogodności. Trzeba np. nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe.

Maści i żele

Maści z ekstraktem z kasztanowca zmniejszają zapalenie oraz wzmacniają żyły i naczynka. Wyciąg z oczaru wzmacnia żyły. Nasącz nim wacik i smaruj miejsca, w których pojawiły się pajączki. Uwaga! Laseroterapia nie jest dla wszystkich. Przeciwwskazania to m.in. ciąża, cukrzyca, stosowanie leków fotouczulających i rozrzedzających krew.

Joanna Bogiel

Dowiedz się więcej na temat: żylaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje