Pierwsze klocki z materiałów przyjaznych środowisku
Botaniczne elementy LEGO takie, jak liście, krzaki i drzewa będą wytwarzane z plastiku pochodzenia roślinnego, powstałego na bazie trzciny cukrowej i pojawią się w zestawach LEGO już w 2018 roku.
Wystartowała produkcja gamy elementów LEGO z materiałów przyjaznych środowisku - roślinnego plastiku uzyskiwanego z trzciny cukrowej. Nowe, ekologiczne, elementy botaniczne LEGO pojawią się w różnych odmianach liści, krzaków i drzew.
- Grupie LEGO zależy, aby wywierać pozytywy wpływ na otaczający nas świat, dlatego ciężko pracujemy, aby tworzyć dla dzieci wspaniałe zabawki, używając produktów przyjaznych środowisku. Jesteśmy dumni, że pierwsze elementy LEGO z plastiku pochodzącego z surowców zrównoważonych ekologicznie, są już w produkcji i pojawią się w zestawach LEGO jeszcze w tym roku. To wielki, pierwszy krok, aby wypełnić nasze ambitne zobowiązanie, by wszystkie klocki LEGO były wykonywane z takich surowców - mówi Tim Brooks, Vice President, Environmental Responsibility w Grupie LEGO.
Grupy LEGO postawiła sobie za cel i zobowiązanie, by do 2030 roku do produkcji głównych produktów i opakowań używać materiałów zrównoważonych ekologicznie.
Nowe, przyjazne ekologicznie elementy LEGO są produkowane z polietylenu, który jest miękkim, wytrzymałym i elastycznym plastikiem. Choć oparte na materiałach wytwarzanych z trzciny cukrowej, z technicznego punktu widzenia są identyczne jak produkty wytwarzane z konwencjonalnego plastiku. Nowe elementy przeszły wszystkie testy, aby uzyskać gwarancję, że materiały oparte na roślinach spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, jakie przyjęła Grupa LEGO i jakich od produktów LEGO oczekują konsumenci.
- Produkty LEGO zawsze dostarczały wysokiej jakości doświadczeń związanych z zabawą, dając każdemu dziecku szansę na kreowanie swojego własnego świata poprzez twórczą zabawę. Dzieci i rodzice nie zauważą żadnej różnicy w jakości czy wyglądzie nowych elementów, ponieważ polietylen oparty na roślinach ma takie same właściwości jak ten konwencjonalny - mówi Tim Brooks.
Unikalny projekt klocka LEGO oraz bezkompromisowe podejście Grupy LEGO do jakości i bezpieczeństwa przez ostatnie 60 lat powodują, że dwa klocki LEGO wyprodukowane w różnych dekadach wciąż do siebie pasują. Grupa LEGO, pracując nad użyciem materiałów zrównoważonych ekologicznie w głównych produktach i opakowaniach, będzie nadal skupiona na utrzymaniu bezkompromisowego poziomu jakości i zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Grupa LEGO jest partnerem organizacji WWF, aby wspierać i budować popyt na tworzywa sztuczne pochodzące ze zrównoważonych ekologicznie źródeł. Dołączyła także do Bioplastic Feedstock Alliance (BFA), inicjatywy WWF, aby zapewnić w pełni zrównoważone pozyskiwanie surowców dla przemysłu bioplastycznego. Roślinny plastik używany do produkcji botanicznych elementów LEGO posiada certyfikat Bonsucro Chain of Custody w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania trzciny cukrowej.
- To kluczowe, aby firmy z każdej branży poszukiwały i znalazły sposób na odpowiedzialne pozyskiwanie materiałów do swojej produkcji, pomagając tym samym zapewnić taką przyszłość, w której ludzie, przyroda i gospodarka będą współistnieć w równowadze i prosperować - mówi Alix Grabowski, senior program officer w WWF. I dodaje: Decyzja Grupy LEGO, aby pozyskiwać zrównoważony ekologicznie plastik oparty na roślinach, stanowi niebywałą okazję na zmniejszenie zależności od ograniczonych zasobów, a współpraca z Bioplastic Feedstock Alliance pozwoli na połączenie sił z innymi firmami, by wspólnie kreatywnie myśleć o kolejnych możliwościach zrównoważonego rozwoju.
O elementach LEGO produkowanych z materiałów roślinnych:
- Polietylenowe elementy stanowią 1-2 proc. całkowitej liczby plastikowych elementów produkowanych przez Grupę LEGO. Gama produktów z materiałów zrównoważonych ekologicznie, opartych na roślinach, obejmuje botaniczne elementy LEGO takie, jak liście, krzaki i drzewa.
- Roślinny polietylen używany w elementach LEGO jest wytwarzany z etanolu produkowanego z trzciny cukrowej.
- Trzcina cukrowa jest pozyskiwana w sposób zrównoważony ekologicznie zgodnie w wytycznymi Bioplastic Feedstock Alliance (BFA) i posiada certyfikat Bonsucro Chain of Custody w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania trzciny cukrowej.
- Wszyscy dostawcy muszą przestrzegać Kodeksu Postępowania Grupy LEGO, który zawiera rygorystyczne wymagania w zakresie etyki, ochrony środowiska oraz standardów zdrowotnych i bezpieczeństwa, bazujące na wiodących światowych wytycznych.
- Grupa LEGO ściśle współpracuje ze swoimi dostawcami, aby mieć pewność, że na każdym etapie produkcji materiału pochodzenia biologicznego, nie wpływa on negatywnie na środowisko.
Nie ma jednej ogólnie przyjętej definicji, czym jest materiał zrównoważony ekologicznie. Wpływa na to wiele czynników. W dużej mierze zależy to od surowca, z którego jest pozyskiwany, od składu chemicznego, od tego jak jest wykorzystywany (w produkcie), od zarządzania nim (w końcowej fazie życia produktu), oraz od wpływu, jaki może wywierać zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym.
Grupa LEGO wierzy, że nowe materiały zrównoważone ekologicznie powinny mieć zawsze lepszy wpływ na środowisko i społeczeństwo niż dotychczasowe materiały, które zastępują.
Grupa LEGO jest partnerem World Wildlife Fund for Nature (WWF), co stanowi element dążenia do redukcji emisji CO2 w produkcji przemysłowej i na wszystkich etapach łańcucha dostaw, oraz promowania globalnych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Dzięki inwestycjom w elektrownie wiatrowe, energia zużywana do produkcji klocków LEGO jest równoważona produkcją z energii odnawialnej.
Grupa LEGO przyjęła założenie, że do 2030 roku osiągnie poziom zerowych odpadów w procesie produkcji i wprowadziła przyjazne środowisku tace z pulpy papierowej w kalendarzach adwentowych LEGO, zmniejszając ilości odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach śmieci.