Plan ratunkowy dla niewyspanej mamy
Dziecko ząbkuje lub jest chore, więc do rana nawet nie zmrużyłaś oka. Teraz czeka cię codzienna bieganina z mnóstwem obowiązków. Co szybko doda ci energii?
Jeżeli dziś padasz z nóg, niech pocieszy cię wiadomość, że podobne katusze przechodzi 98 proc. młodych rodziców. W takiej sytuacji, pierwszą twoją myślą jest wypicie kawy lub napoju energetycznego.
Jeżeli jednak karmisz piersią, musisz uważać na używki, które zawierają kofeinę lub inne substancje pobudzające. Składniki te przenikają bowiem do pokarmu i mogą zaszkodzić dziecku.
Zdaniem specjalistów od laktacji, jako mama karmiąca możesz pozwolić sobie na 2 filiżanki małej czarnej dziennie. Możesz więc wypić jedną po przebudzeniu. Jednak kawa nie zapewni ci energii na długo. Wówczas warto zastosować inne naturalne sposoby na wzmocnienie sił. Oto co ci pomoże.
✓ Wywietrz mieszkanie
Świeże powietrze dotlenia mózg i przegania zmęczenie. Jeśli więc rano czujesz się śpiąca, przynajmniej na 10 minut otwórz szeroko okno. Szybko poczujesz przypływ energii. W całym mieszkaniu rozsuń też zasłony, żeby wpuścić do domu jak najwięcej dziennego światła. Ten trik zmniejsza uczucie senności.
✓ Weź chłodny prysznic
Obmyj ciało letnią wodą, żeby pobudzić się do działania. Użyj żelu energetyzującego, np. z dodatkiem kwiatu pomarańczy lub mentholu. Jeśli nie masz czasu na prysznic, przynajmniej opłucz twarz lodowatą wodą. To szybko cię orzeźwi. Niektórym pomaga też umycie głowy.
✓ Zjedz pożywne śniadanie
Znajdź chwilę na nieduży posiłek. Najlepsze będzie muesli z suszonymi owocami i posiekanymi orzechami, z dodatkiem jogurtu naturalnego lub mleka. Takie śniadanie zawiera węglowodany złożone, które stopniowo dostarczają mózgowi odżywczej glukozy. Jeżeli nie możesz pić mleka, dobrą alternatywą będzie np. jajecznica oraz kromka pełnoziarnistego pieczywa.
Unikaj obfitych i zbyt ciężkostrawnych posiłków - powodują senność. Nie sięgaj też po słodycze (mimo że masz na nie ochotę, bo niewyspanie wzmaga apetyt na łakocie). Kaloryczne przekąski najpierw powodują skok, a po ok. 40 minutach gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi - a to wywołuje znużenie i senność.
✓ Włącz rytmiczną muzykę
Radosne, skoczne dźwięki pobudzą cię do działania. Spróbuj do nich potańczyć. Kiedy się poruszasz, twoje ciało wytwarza endorfiny: hormony szczęścia, które szybko poprawiają nastrój.
✓ Przez cały dzień popijaj wodę
Zawsze powinnaś wypijać 6-8 szklanek niegazowanej wody mineralnej. Jednak w dniach, kiedy jesteś zmęczona, pilnuj tego bardzo sumiennie. Picie wody wspomaga pracę układu nerwowego i działa ożywczo na mózg. Odwodnienie prowadzi do znużenia i obniżenia koncentracji.
✓ Wykorzystaj aromaterapię
Niektóre zapachy mają działanie pobudzające. W tym celu możesz użyć np. olejku jaśminowego, miętowego lub mandarynkowego. Wybierz taki, który najbardziej ci odpowiada. Kilka kropel takiego olejku dodaj do niedużej miseczki, następnie zalej wrzątkiem i ustaw gdzieś wysoko (aby twoje dziecko jej nie dosięgnęło).
Jeżeli nie masz pod ręką specjalnych olejków eterycznych, wykorzystaj produkty z kuchennej szafki. Możesz np. zaparzyć herbatę miętową lub użyć... aromatu do ciast - one też zawierają olejki lotne, które mają właściwości terapeutyczne.
✓ Zrób sobie masaż
Kiedy poczujesz spadek energii, usiądź na chwilę i pomasuj sobie odpowiednie miejsca na ciele. To wcale nie jest trudne. Przez ok. 2 minuty palcami (wykonując małe kółka) potrzyj skronie. W podobny sposób "potraktuj" też punkt na czole (u nasady nosa) oraz czubek głowy. Zmęczenie usuwa też rytmiczne uciskanie dłoni (pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym).
✓ Wyjdź na krótki spacer
Po ciężkiej nocy nie planuj sobie zbyt wielu zajęć. Jednak spróbuj znaleźć pół godziny na spacerze malcem. Zmień jednak trasę codziennej przechadzki. To skłoni twój mózg do większej aktywności. Podniesie w ciele poziom adrenaliny i pobudzi zmysły do lepszego działania.
✓ Spróbuj się zdrzemnąć
Kiedy po południu ułożysz swoje maleństwo do snu, postaraj się również przez chwilę zregenerować siły. Połóż się obok i zamknij oczy. Nie staraj się jednak za wszelką cenę odsypiać zarwanej nocy. Dłuższa drzemka uwalnia w organizmie hormony snu, więc po obudzeniu przez resztę dnia będziesz nieprzytomna i rozbita. Nastaw budzik na 20 minut.
To wystarczy, aby trochę odsapnąć i dotrwać do wieczora. Jeśli nie potrafisz spać w ciągu dnia, poczytaj książkę, poleż i porozmyślaj o niebieskich migdałach. To także odpręży twoje ciało i umysł.