Pokrzywa na talerzu? Czemu nie...
Pokrzywa nie musi być wcale rośliną powodującą bąble na ciele i złość pechowców, którzy na nią wpadną. Ma wiele właściwości leczniczych, ale może być także składnikiem potraw, zaskakujących w smaku. Dodawać ją można do zup, sałatek a nawet przyrządzić pyszne risotto.
Ta niepozorna roślina ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego.
Pokrzywa jest także pomocna m.in. w leczeniu dny moczanowej (artretyzmu). Równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.
Picie naparów lub dodawanie świeżych listków młodej pokrzywy do sałatek ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt. Związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, a także korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka.
Pokrzywę stosuje się w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka i jelit, a także przy biegunkach. Częste picie pokrzywowej herbatki podobno jest w stanie powstrzymać rozrost komórek nowotworowych. Ale to ostatnie nie jest jeszcze potwierdzone badaniami.
Świetnie nadaje się jako przyprawa do różnych potraw, bo optrócz właściwości zdrowotnych ma swoje walory smakowe! Oto, jak można ją wykorzystać w kuchni...
Do przygotowania risotta potrzebujemy: 350 g ryżu, dwie garście liści pokrzywy, 100 ml białego wina, 80 g startego parmezanu, bulion warzywny, średnią cebulę, 20 g masła oliwę z oliwek, sól i pieprz.
Przygotujmy bulion. Dobrze jest trzymać go na wolnym ogniu, by był gorący. Pędy pokrzywy płuczemy. Nie zapomnijmy używać rękawiczek. Liście pokrzywy gotujemy kilka minut pod przykryciem. Potem trzeba ją odcedzić i drobno pokroić.
Na rozgrzanej oliwie smażymy drobno pokrojona cebulę do momentu, aż będzie szklista. dodajemy pokrojona pokrzywę i smażymy kilka minut. Wsypujemy ryż, mieszamy. Smażymy tak kilka minuta, a gdy ryż zbieleje, wlewamy wino. Smażymy dalej, do momentu, gdy płyn wyparuje.
Rozpoczynamy dolewanie bulionu, po łyżce wazowej, czekamy aż ryż wchłonie płyn, i znów dolewamy. Tak posypujemy do miękkości ryżu. Na koniec dodajemy przyprawy, masło i starty parmezan. Smacznego!