Pomysły na letnie obiadki
W wakacje lekki i zdrowy posiłek z dodatkiem świeżych warzyw to jest to! Poznaj nasze propozycje przysmaków na ciepłe dni.
W upały zwykle chętnie jadamy potrawy delikatne w smaku i lekkostrawne. Dzieci mają podobne preferencje, dlatego latem najlepiej serwować im dania jak najlżejsze. Jednocześnie warto maksymalnie wykorzystać to, że stragany właśnie uginają się od świeżych, sezonowych warzyw. Są one teraz szczególnie wartościowe (m.in. pełne soli mineralnych oraz witamin), bo dojrzewają w naturalnych warunkach.
Dołóż więc starań, by nie zabrakło ich na talerzu brzdąca. Przyrządzaj je tak, by nie traciły cennych witamin: myj pod bieżącą wodą, cienko obieraj ze skórki, podawaj na surowo, przygotowane na parze lub krótko gotowane w małej ilości wody. Jednak same warzywa zwykle nie są dla dzieci kuszące, proponujemy więc dania z dodatkiem jarzyn, które powinny przypaść najmłodszym do gustu.
Zupa krem
Gotując ją ze świeżutkich, młodych warzyw, masz największą szansę przekonać do nich swojego smyka. O tej porze roku na straganie kupisz świeżą marchew, młode ziemniaki, pietruszkę, brokuły, kalafiora, buraczki, fasolkę szparagową i pomidory.
Zupę możesz ugotować na bazie wywaru warzywnego i podać bez dodatków. Ale jeśli ma stanowić sycący posiłek, przyrządź ją z chudym mięsem. Na koniec zmiksuj na aksamitny krem, a malec nie oprze się takiemu daniu.
Nasza propozycja:
Zupa kalafiorowa (po 8. miesiącu)
Najsmaczniejsza jest ze świeżego kalafiora. Wybierz małego, z nieuszkodzonym kwiatostanem i zielonymi liśćmi (dopilnuj, by nie były suche). Pod bieżącą wodą dokładnie umyj warzywo i podziel na różyczki.
Przygotuj dwa ziemniaki, 2 marchewki i 1 małą pietruszkę. Wszystkie warzywa dokładnie umyj, obierz ze skórki, ponownie opłucz i pokrój. Ugotuj w niewielkiej ilości wody, zmiksuj je na gładką masę. Potem dodaj łyżkę masła lub oliwy i całość ponownie zagotuj.
Naleśniki
Możesz je posmarować domową konfiturą lub gotowym musem dla niemowląt. Spróbuj też przyrządzić nadzienie z sezonowych warzyw: np. fasolki szparagowej, kalafiora, brokułów, marchewki. Będą wyśmienite, jeśli do farszu z ugotowanych i rozdrobnionych jarzyn dodasz jajko. Następnie posmarowane nadzieniem naleśniki zwiń, posyp tartym serem i zapiecz w piekarniku. Nasza propozycja:
Naleśniki z marchewką i pomidorem (po 2. roku)
Zrób ciasto z 3 łyżek mąki pszennej, 3 łyżek tłustego mleka, 3 łyżek wody, 1 jajka, 1-2 łyżek oliwy. Usmaż cienkie naleśniki. Zrób do nich farsz z 20 dag ugotowanego i zmielonego mięsa drobiowego, małej cebuli, 2 ugotowanych marchewek, pietruszki, pomidora bez skórki. Warzywa pokrój w drobną kostkę. Posiekaną cebulę zeszklij na patelni.
Namocz ćwiartkę czerstwej bułki w wodzie z mlekiem, odciśnij ją i wymieszaj z mięsem. Dodaj cebulę, marchewkę, pietruszkę, pomidora i poszatkowaną natkę pietruszki. Całość dopraw do smaku ziołami prowansalskimi i dokładnie wymieszaj.
Latem najlepiej smakują zapiekanki z umytych i pokrojonych w plastry młodych ziemniaków (surowych lub lekko obgotowanych). Ważnym składnikiem są też inne warzywa: młoda marchew, brokuły, fasolka, pomidory.
Można do niej dodać także kawałki ugotowanej piersi kurczaka lub szynkę dobrej jakości. Nie wolno zapominać o przyprawach (np. bazylii, tymianku lub oregano). Zapiekanka będzie też świetnie smakować, gdy skropimy ją sokiem wyciśniętym np. z pomarańczy.
Nasza propozycja:
Zapiekanka z pomidorami i bazylią (po 2. roku)
Umyj i cienko obierz ze skórki 70 dag młodych ziemniaków. Trzy pomidory sparz wrzątkiem, zdejmij z nich skórkę i pokrój na plasterki. Posiekaj w kostkę 15 dag białego sera i 20 dag szynki (lub gotowanego drobiu).
Umyj garść żółtej fasolki szparagowej. Odetnij końcówki i ugotuj strączki na parze. Wysmaruj naczynie żaroodporne olejem i układaj w nim warstwami ziemniaki, pomidory, szynkę, fasolkę, kostki białego sera. Wymieszaj pół szklanki wcześniej przygotowanego wywaru z warzyw z łyżeczką bazylii. Wlej do naczynia żaroodpornego. Całość zapiekaj ok. 50 minut.
Placuszki
Dzieci lubią potrawy, które można wziąć w rączkę. Latem warto im więc proponować placki różnego typu, także te z dodatkiem owoców. Smykowi po 2. roku możesz zrobić np. placki ziemniaczane z jogurtem naturalnym oraz odrobiną śmietany.
Aby były lżej strawne, tłuszcz dodawaj do ciasta, a placki smaż na teflonowej patelni posmarowanej tylko odrobiną oleju. Z każdego placka odsącz tłuszcz, przyciskając lekko z obu stron papierowy ręcznik. Smakowitą propozycją są również placki ryżowe. Najlepiej je podawać ze świeżymi lub krótko gotowanymi na parze warzywami.
Nasza propozycja:
Placki ryżowe z warzywami (po 2. roku)
Ugotuj 1 szklankę (lub torebkę ok. 200 g) ryżu. Marchewkę oraz kilka różyczek brokułów ugotuj w niewielkiej ilości wody. Potem drobno je pokrój. Przełóż ryż do miski, dodaj jajko, łyżkę mąki, sól do smaku. Wymieszaj i połącz z warzywami. Na patelni rozgrzej olej. Łyżką nakładaj małe porcje ciasta, lekko je rozsmarowując.
Smaż z obu stron, podawaj na ciepło. Świetnie smakują z rzodkiewką, pokrojonym w słupki ogórkiem i lekkim dipem (wymieszaj 2 łyżeczki jogurtu naturalnego z łyżeczką majonezu i przecieru pomidorowego. Dopraw odrobiną cukru).
Mięsko z dodatkami
Niektóre maluchy latem tracą ochotę na potrawy z mięsa. Wtedy warto im podać mięsko przyrządzone inaczej niż zwykle. Możesz na przykład przygotować je z dodatkiem owoców, jak pulpeciki z gotowanego indyka z duszoną dynią oraz jabłkami. Dzieci lubią także szaszłyki. Nadziej na nie kawałki grillowanego lub gotowanego mięsa i obrane, pokrojone w kostkę warzywa (np. podgotowaną marchew, paprykę, pomidora). Możesz też dodać kawałki jabłka lub gruszki.
Nasza propozycja:
Pulpeciki z marchewką (po 11. miesiącu)
Przygotuj 3 łyżki mielonego mięsa indyka lub kurczaka. Umyj marchew, obierz ją i opłucz, połowę zetrzyj na tarce o małych oczkach, pozostałą część pokrój na plasterki. Umyte jajko sparz wrzątkiem, wbij do zmielonego mięsa i wyrób masę.
Wymieszaj ją ze startą marchewką, łyżeczką posiekanej natki pietruszki i 2-3 łyżkami kleiku ryżowego, rozprowadzonego w małej ilości wody. Z masy formuj minipulpeciki. Do wrzątku dodaj łyżeczkę masła, plasterki marchewki i kilka listków pietruszki. Wkładaj mięsne kulki i gotuj do miękkości. Podawaj z gotowanymi warzywami.
Chłodnik
Jak sama nazwa wskazuje, ta zimna zupa świetnie chłodzi organizm w upały. Będzie więc idealna dla brzdąca np. po powrocie ze spaceru czy z plaży. Dla smyka po 2. roku życia można już przyrządzić najpopularniejszy u nas chłodnik litewski. Aby był lżej strawny, warto jednak przygotować go nie na tradycyjnym wywarze mięsnym, ale na nieco delikatniejszym - warzywnym. Jeśli do tak przygotowanego chłodnika dodasz jajko, danie będzie lekkie, a jednocześnie dostarczy smykowi dużą porcję wartościowego białka.
Nasza propozycja:
Lekki chłodnik z botwinką (po 2. roku)
Pęczek starannie umytej botwiny pokrój w cienkie paski i ugotuj w niewielkiej ilości wody - posolonej, lekko posłodzonej i zakwaszonej odrobiną soku z cytryny. Następnie pokrój w drobną kostkę kilka rzodkiewek i surowego ogórka oraz posiekaj kilka gałązek koperku i małą cebulę. Połącz jogurt lub kefir z trzema szklankami kwaśnego mleka i 4 łyżkami koncentratu buraczanego. Potem dodaj warzywa i przestudzoną botwinę. Wymieszaj składniki i posól do smaku. Podawaj na zimno z jajkiem i cienkimi paseczkami pieczonego mięsa.