Poznaj swoje nowe ciało
Piękne włosy, gładka cera, ponętny biust... Twoja uroda teraz rozkwita. Warto więc ją podkreślić.
Mówi się, że ciąża dodaje kobiecości i jest w tym sporo prawdy. Przyszłe mamy zwykle są obsypywane komplementami.
- Nigdy nie czułam się tak piękna, jak wtedy, gdy byłam w ciąży. Często słyszałam miłe słowa na temat mojego wyglądu nawet od obcych osób - wspomina Ewa, mama 2-letniej Lenki. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża to także wyzwanie dla kobiecego ciała. Sprawdź, które jego części warto otoczyć szczególną troską.
Co się z nimi dzieje: Z dnia na dzień stają się coraz większe i bardziej jędrne. Średnio w ciągu całej ciąży powiększają się o jeden rozmiar. Na początku mogą być jednak wrażliwe i nieco pobolewać (to jeden z pierwszych objawów ciąży).
Jak o nie dbać: Polewaj piersi na zmianę zimną i ciepłą wodą - taki zabieg ujędrnia skórę. Smaruj je preparatami przeciw rozstępom i kup stanik na szerokich ramiączkach.
Co się z nim dzieje: Wiadomo - rośnie! Pod koniec czwartego miesiąca jego kształt zaczyna świadczyć o tym, że jesteś w odmiennym stanie. Możesz odczuwać swędzenie brzucha - to znaczy, że skóra na nim coraz bardziej się rozciąga i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Jak o niego dbać: Aby na twoim brzuchu nie pojawiły się rozstępy, już od drugiego miesiąca ciąży zadbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Codziennie rano i wieczorem smaruj brzuch preparatami przeciw przeciwrozstępom (możesz też używać zwykłej oliwki).
Co się z nimi dzieje: Muszą teraz dźwigać więcej kilogramów, więc są bardziej obciążone. Nacisk powiększającej się macicy utrudnia dopływ krwi do nóg, a to sprzyja tworzeniu się żylaków. Pod koniec ciąży nogi często też puchną.
Jak o nie dbać: Często odpoczywaj z nogami do góry. Kup wygodne buty i antyżylakowe rajstopy. Przy obrzękach ulgę przyniesie ci smarowanie nóg żelami chłodzącymi.
Co się z nią dzieje: Bywa różnie: jedne mamy cieszą się piękną, promienną i gładką skórę, innym natomiast właśnie teraz cera zaczyna sprawiać kłopoty (np. staje się nadwrażliwa lub pojawiają się na niej wypryski).
Jak o nią dbać: Jeśli cera nie przysparza ci problemów, pielęgnuj ją tak jak dotychczas, używając sprawdzonych kosmetyków (w ciąży lepiej nie wypróbowywać nowości). Gdy natomiast twoja skóra stała się nadwrażliwa, wybierz serię aptecznych preparatów przeznaczonych do cery z problemami (np. alergicznej czy naczynkowej).
Co się z nimi dzieje: Dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenu, który pobudza do pracy mieszki włosowe, stają się mocniejsze, błyszczące i bardziej gęste. Jeśli jednak wcześniej miałaś problem z przetłuszczaniem się włosów, teraz może się on nasilić, bo hormony sprawiają, że skóra głowy produkuje więcej sebum.
Jak o nie dbać: Używaj łagodnych szamponów, które nie będą obciążały włosów i sprawiały, że szybciej stracą świeżość. Jeśli farbujesz włosy, nadal możesz to robić, ale zamiast farby używaj szamponów koloryzujących, które są delikatniejsze. Jeśli jednak fryzjer zaproponuje ci farbę, poproś, aby użył takiej, która nie zawiera amoniaku. Ciąża to dobry moment, by trochę zapuścić włosy lub zdecydować się na nową fryzurę. Odradzamy jednak trwałą.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są w ciąży dozwolone. Podpowiadamy, z czego możesz korzystać, a z czym powinnaś się wstrzymać.
Tak: Henna na brwi i rzęsy - podkreśli głębię twojego spojrzenia, jest bezpieczna dla dziecka.
Nie: Drenaż limfatyczny - jest zbyt mocnym zabiegiem, mógłby zaszkodzić maleństwu.
Tak: Maseczka na twarz - odżywią cerę i poprawią jej koloryt. Najbezpieczniejsze będą nawilżające lub owocowe z dodatkiem witamin.
Nie: Solarium - w ciąży nie jest wskazane z uwagi na większe ryzyko powstania przebarwień.
Tak: Masaże relaksacyjne- polepszają krążenie krwi, odstresowują. Możesz zdecydować się na masaż twarzy i dekoltu lub całego ciała.
Nie: Depilacja ciepłym woskiem - jako zabieg rozgrzewający nie jest polecana dla przyszłych mam ze względu ich zwiększoną skłonność do pękania naczynek krwionośnych.