Rodzice pytają
Wyrzynanie zębów malca spędza ci sen z powiek? Sprawdź, co powinno cię niepokoić i jak sobie radzić z pierwszymi mleczakami dziecka.
Mojej Zosi wyrosły niedawno jedynki i dwójki, pojawiają jej się też czwórki, ale nie widać trójek. Czy to normalne?
Odpowiedź: Porządek wyrastania ząbków jest zwykle jednakowy, ale nie oznacza to, że mleczaki wyrastają po kolei - od jedynki do piątki, najpierw na górze, potem na dole. Dwadzieścia zębów mlecznych wyrzyna się w ciągu dwóch lat zazwyczaj w takiej właśnie kolejności:
dolne jedynki, czyli siekacze (ok. 6.-11. mies. życia dziecka);
górne jedynki (między 6. a 12.);
górne dwójki (ok. 6.-16. mies.);
dolne dwójki (ok. 7.-18. mies.);
czwórki (ok. 10.-19. mies.);
trójki, czyli kły (ok. 15.-24. mies.);
piątki (ok. 21.-31. miesiąca życia dziecka).
Moja 7-miesięczna córeczka od kilku dni ma wysoką gorączkę i chwyta się za policzki i ucho. Czy to objawy ząbkowania, czy choroby? A może iść z dzieckiem do pediatry?
Odpowiedź: Podczas ząbkowania może pojawić się wysoka gorączka, a także dolegliwości uszne - ból dziąseł często promieniuje w kierunku uszu i policzków dziecka i nie jest to powód do wizyty u pediatry.
Jednak jeśli temperatura jest wyższa niż 38,5°C i utrzymuje się ponad dobę, a maluchowi wyraźnie dokucza ból ucha, trzeba iść z nim koniecznie do lekarza. Takie objawy często wskazują bowiem na zapalenie ucha.
Możesz to sprawdzić, naciskając lekko miejsce za małżowiną uszną.
Jeśli niemowlę zareaguje na ucisk płaczem, oznacza to, że jego dolegliwości związane są prawdopodobnie z infekcją, a nie z ząbkowaniem i trzeba mu koniecznie podać lekarstwo.
Moje dziecko ząbkuje. Czy mogę dać mu do gryzienia skórki od chleba i twarde krakersy?
Odpowiedź: Zdecydowanie nie! Maluszkowi nie wolno podawać takich "przekąsek" z dwóch powodów.
Po pierwsze: dziecko może łatwo się nimi zakrztusić. Po drugie: pieczywo oraz produkty mączne wprowadza się do diety malca dopiero od 10. miesiąca życia, ponieważ zawierają gluten, który może uczulać.
Jeśli dziecko jest młodsze, lepiej wstrzymać się z podawaniem mu chleba.
Na złagodzenie swędzenia lepsze będą gryzaczki (schłodzone w lodówce, nie zamrożone w zamrażalniku, by malec nie odmroził sobie dziąseł).
Mój synek ma prawie roczek, a nie ma jeszcze mleczaków. Czy to powód do niepokoju?
Odpowiedź: Niektórym dzieciom zęby mleczne wyrzynają się później, właśnie w okolicach pierwszych urodzin (ząbkowanie w 12. miesiącu życia mieści się jeszcze w fizjologicznej normie). Jest to zwykle uwarunkowane genetycznie (mama lub tata też długo nie mieli mleczaków) oraz zależy od wagi dziecka (wątłym maluchom ząbki wyrastają później).
Nie trzeba się tym martwić, przeciwnie - im później wyrzynają się pierwsze zęby, tym są lepiej zmineralizowane, a więc mocniejsze i zdrowsze.
Jeżeli jednak malec ma półtora roku i nadal nie ma ząbków, warto udać się z nim do lekarza, by sprawdził zawiązki mleczaków.