Reklama

Rozwój językowy dziecka zaczyna się w macicy

Dzieci nabywają umiejętność rozróżniania poszczególnych języków (np. angielskiego i japońskiego) już na etapie życia płodowego – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „NeuroReport”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kansas (USA) wykazali, że 8-miesięczne płody są w stanie rozpoznać zmianę rytmiki słyszanego języka, co objawia się u nich zmianą tempa bicia serca. Oznacza to, że rozwój językowy dziecka ma swój początek jeszcze przed narodzinami. 

Poprzednie badania sugerowały, że już kilkudniowe maleństwa są wyczulone na zmiany rytmu językowego i natychmiast reagują (poprzez zmianę tempa ssania smoczka), gdy usłyszą język o innych właściwościach rytmicznych, niż dotychczas. 

W przeszłości przeprowadzono również badanie, które miało wykazać, że dyskryminacja językowa zaczyna się już w łonie matki. W badaniu wykorzystano ultradźwięki, przy pomocy których mierzono tempo bicia serca płodu podczas wysłuchiwania dwóch osób mówiących dwoma różnymi językami. Ustalono, że nienarodzone dzieci były wrażliwe na zmianę dźwięków, ale nie rozstrzygnięto, czy było to spowodowane zmianą języka, czy zmianą mówcy. 

Reklama

W najnowszym badaniu specjaliści z Uniwersytetu Kansas postanowili wyeliminować tę wątpliwość i skorzystali z pomocy tylko jednego mówcy, który sprawnie posługiwał się zarówno angielskim, jak i japońskim - językami o zupełnie innych właściwościach rytmicznych. Badacze wykorzystali też inną, dokładniejszą metodę pomiaru, tzw. magnetokardiografię (MCG). 

Przy pomocy biomagnetometru naukowcy mierzyli zmiany pola magnetycznego w ciele matki i płodu. W ten sposób rejestrowali najdrobniejsze różnice w ruchach, tempie bicia serca lub częstotliwości oddechu podczas odtwarzania nagrań po angielsku i japońsku. 

Badacze zaobserwowali, że przy zmianie języka z angielskiego na japoński, tempo bicia serca 8-miesięcznych płodów również ulegało zmianie. Nie działo się tak, gdy nagranie było kontynuowane po angielsku. 

- Wyniki naszego badania sugerują, że rozwój językowy może rzeczywiście zaczynać się już w macicy. Na podstawie docierających do nich dźwięków płody, jeszcze przed narodzinami, nastrajają się na język, który później będą przyswajać. Prenatalna wrażliwość na zmianę właściwości rytmicznych języka może stanowić dla dzieci pierwszy krok w jego nabywaniu - mówi koordynatorka projektu Utako Minai.

PAP Nauka

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: niemowlę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama