Reklama

Rzeczy, których nigdy nie powinno się mówić dzieciom

Zdecydowanie nie powinno mówić się do dzieci takich rzeczy jak: „Poczekaj, niech tylko twój ojciec wróci z pracy” czy „Szkoda, że nie jesteś bardziej jak twoja siostra”, ale jest jeszcze więcej mniej oczywistych rzeczy, których nie powinno mówić się dzieciom, dla ich i twojego własnego dobra. Takie uwagi mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego.

„Świetna robota”

Badania pokazały, że rzucanie takimi uwagami jak „Dobra dziewczynka” czy „Bardzo dobrze” za każdym razem, gdy dziecko coś osiągnie sprawia, że dziecku będzie zależało na twoim uznaniu, a nie na własnych osiągnięciach. Zostaw takie frazy na przyszłość, gdy rzeczywiście będą potrzebne, i postaraj się być bardziej precyzyjna. Zamiast powiedzieć „Świetny mecz”, powiedz „Niezła obrona. Podobało mi się to, jak broniłeś drużyny”.

„Praktyka czyni mistrza”

To prawda, że im więcej twoje dziecko poświęca czemuś czasu, tym jego umiejętności stają się lepsze. Jednak to może przyczynić się do poczucia presji, by wygrać lub stać się lepszym. Taka uwaga mówi, że jeśli zrobisz błąd, to znaczy, że nie starasz się wystarczająco. Dzieci w takiej sytuacji zamartwiają się i zastanawiają „Co jest ze mną nie tak? Ćwiczę, ćwiczę, ćwiczę i ciągle nie jestem najlepszy”. Zamiast tego zachęć dziecko do ciężkiej pracy i niech wie, że się poprawi i powinien być dumny ze swoich postępów.

Reklama

„Nie stać nas na to”

Bardzo łatwo użyć tej wymówki, gdy dziecko błaga cię o najnowszą zabawkę. Jeśli to powiesz, dajesz do zrozumienia, że nie kontrolujesz swoich finansów, co może być dla dzieci czymś strasznym. Starsze dzieci mogą ci to wypomnieć, jeśli kupisz drogi dom. Wybierz coś innego i powiedz: „Nie kupimy tego, bo oszczędzamy na ważniejsze rzeczy”. Jeśli dziecko dalej będzie chciało o tym rozmawiać, możesz w końcu porozmawiać z nim o pieniądzach, jak nimi zarządzać i skąd się biorą.

„Nie rozmawiaj z obcymi”

Małemu dziecku trudno to zrozumieć. Nawet jeśli osoba jest obca, dziecko może nie brać jej za kogoś nieznajomego, jeśli ktoś jest tylko dla niego miły. Poza tym dzieci mogą nie chcieć porozmawiać w pewnych sytuacjach z policją czy strażakami, których przecież nie znają. Zamiast ostrzegać przed obcymi, przedstaw dziecku scenariusz: „Co byś zrobił, jeśli nieznany człowiek zaproponuje ci słodycze i będzie chciał odwieźć cię do domu?”. Wytłumacz dziecku, co powinno zrobić. Poza tym większość porwań jest powiązana z kimś, kogo dziecko już zna, więc możesz wmówić dziecku: „Jeśli ktoś sprawia, że czujesz się smutny, przestraszony czy zakłopotany, musisz mi od razu o tym powiedzieć”.

„Bądź ostrożny”

Mówienie tego w chwili, gdy dziecko buja się na drabinkach na placu zabaw może doprowadzić do tego, że dziecko się rozproszy i spadnie. Jeśli jesteś zaniepokojona, przybliż się do niego na wszelki wypadek, bądź cicho i nie ruszaj się, a w razie czego pomóż.

„Nie dostaniesz deseru, dopóki nie zjesz obiadu”

Używanie tej frazy sprawia, że dziecko bardziej będzie sobie cenić deser, czyli nagrodę, i będzie czuć mniejsze zadowolenie ze zjedzonego posiłku. A nie to chcesz osiągnąć. Powiedz coś w stylu: „Najpierw zjemy obiad, a następnie deser”. Nieznaczna zmiana, a jednak ma bardziej pozytywny wpływ na dziecko.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dobre wychowanie | wychowanie dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy