Reklama

Skolioza u nastolatków

Raz na kilka miesięcy uważnie oglądaj plecy dziecka. Nieleczona deformacja kręgosłupa grozi silnymi bólami i ograniczeniem sprawności.

Alicja jest prawie najwyższa w klasie - w ciągu zeszłego roku urosła 13 cm! Beata patrzyła na 12-letnią córkę z dumą. Ładna, szczupła, długonoga... Była więc zaskoczona, gdy podczas wizyty u pediatry Ala dostała skierowanie do ortopedy. "Sprawa jest pilna" - te słowa zaniepokoiły Beatę.

Tydzień później były już w specjalistycznej poradni dla dzieci i młodzieży. Ortopeda obejrzał plecy 12-latki, zwrócił uwagę na jej wystającą lewą łopatkę. Potem zbadał długość kończyn i ustawienie miednicy.

Reklama

- Czy Ala spadła kiedyś z dużej wysokości? - zapytał lekarz. - Dawno temu przewróciła się na rowerze - powiedziała mama dziewczynki. - To też mogło przyczynić się do skoliozy, czyli bocznego skrzywienia osi kręgosłupa - stwierdził ortopeda. - Ale może to być też skutek szybkiego wzrostu dziecka.

Gdy mięśnie grzbietu nie nadążają za wzrostem, może dojść do asymetrii. Skoliozę może powodować też noszenie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu.

- Rentgen potwierdza deformację kręgosłupa - powiedział lekarz parę dni później, oglądając zdjęcie rtg. Na szczęście można ją leczyć ćwiczeniami.

Codzienne ich wykonywanie zgodnie z zaleceniami, zapobiega dalszej deformacji kręgów. By przyspieszyć efekt, warto skorzystać z metody FED. Lekarz wypisał skierowanie na serię zabiegów w jednej z poradni rehabilitacyjnych. Niestety, nie są one refundowane. Tydzień później dziewczynka rozpoczęła terapię.

Za każdym razem po wyjściu z kabiny wykonywała z rehabilitantem dodatkowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie szkieletowe. Pozytywny rezultat widać było już po kilku tygodniach. Plecy młodej pacjentki stawały się znowu symetryczne.

Jakie zalecenia otrzymała?

Codziennie przez 30 minut ćwicz mięśnie grzbietu, brzucha i miednicy. Należy to robić aż do zakończenia procesu wzrastania, a potem 3 lub 4 razy w tygodniu, dla utrzymania osiągniętego efektu.

Zapisz się na pływalnię. Pływaj głównie kraulem i na plecach. «Unikaj sportów obciążających kręgosłup, np. biegania po twardej nawierzchni, skoków.

Jeżdżąc na rowerze, zadbaj o odpowiednią pozycję ciała. Powinno być ono w lekkim pochyleniu (część obciążenia przejmą ręce).

Nie noś ciężkich przedmiotów w jednej ręce. Ciężar zawsze rozkładaj symetrycznie. Gdy podnosisz coś z podłogi, zawsze uginaj nogi w kolanach.

Do pracy przy komputerze spraw sobie krzesło z podparciem dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa i regulowaną wysokością siedziska.

Nowa metoda leczenia

FED (skrót z ang. Fixation, Elongation, Derotation - stabilizacja, rozciąganie, rotacja) to nowatorska metoda leczenia skoliozy, stworzona przez prof. Santosa Sastre Fernandeza z Hiszpanii. Urządzenie FED jest wyposażone w system ramion sterowanych komputerowo. Celem ich działania jest bezbolesna stymulacja tkanek - rozciąganie i usprawnianie mięśni, powięzi i ścięgien w obrębie pleców oraz przywrócenie prawidłowej postawy pacjenta.

Ćwiczenia wzmacniające efekt zabiegu, są dobierane przez rehabilitanta indywidualnie. Im dziecko jest młodsze, tym są większe szanse na szybkie rezultaty terapii.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy