Słodkie kopniaczki
Jestem głodny, szczęśliwy, chcę, byś odpoczęła - maluszek, poruszając się w brzuchu, przekazuje ci ważne informacje. Sprawdź, jak je odczytywać.
Zrobiłaś test ciążowy, wiesz, że będziesz mamą i cieszysz się bardzo, a mimo to jakoś to do ciebie nie dociera? Podobne odczucia są udziałem wielu kobiet. Wszystko zmieni się z chwilą, gdy poczujesz pierwsze ruchy maluszka. - To było coś niesamowitego. Pamiętam, że akurat oglądałam jakiś serial, gdy poczułam, jak mój synek się poruszył.
Tak jakby dał mi sygnał: "Hej, jestem tutaj i rosnę!". Dopiero wtedy dotarło do mnie, że będę mamą. Od tej pory czekałam na kopnięcia mojego maleństwa, czułam, że w ten sposób "rozmawia" ze mną - wspomina Agata, mama 6-miesięcznego Janka. Rzeczywiście, ruchy dziecka to jego sposób na komunikowanie się z tobą. Dzięki nim dowiesz się m.in.: czy maleństwo dobrze się rozwija, czy odpowiada mu tryb życia, jaki prowadzisz, twoja dieta, a nawet... muzyka, jakiej najczęściej słuchasz.
Dziecko zaczyna ruszać się około 7. tygodnia ciąży. Jednak te pierwsze ruchy są dla mamy niewyczuwalne. To, kiedy je poczujesz, zależy od różnych czynników.
- Pierworódki zwykle wyczuwają pierwsze ruchy swojej pociechy około 20. tygodnia ciąży, wieloródki wcześniej. Bardziej wrażliwe na ruchy dziecka są szczupłe kobiety - wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Każda mama inaczej odbiera ruchy swojej pociechy. Jednej mogą one przypominać bulgotanie wody, dla innej sprawiać wrażenie "przelewania się" w brzuchu lub... muśnięcia rybiej płetwy.
- Miałam uczucie, jakbym połknęła kilka motyli, które łaskotały mnie od środka - wspomina Monika, mama 3-miesięcznej Toli. Według specjalistów poruszanie się maleństwa jest najlepszym wskaźnikiem jego zdrowia.
- Po 28. tygodniu ciąży warto codziennie, zawsze o tej samej porze: rano i po posiłku, liczyć ruchy maluszka. Najlepiej, aby mama położyła się dwie godziny po posiłku na lewym boku, z ręką na brzuchu. Zdrowy płód powinien się poruszyć nie mniej niż 10 razy w czasie krótszym niż 2 godziny - mówi ginekolog.
Jeszcze 30 lat temu uważano, że dzidziuś w brzuchu mamy po prostu... jest. Jednak dzisiaj, dzięki badaniom prenatalnym już wiadomo, że płód słyszy i odbiera bodźce ze świata zewnętrznego.
- Kiedy czule przemawiam do synka albo śpiewam mu piosenki, natychmiast się porusza. Jestem pewna, że mnie słyszy - mówi Kasia, obecnie w 8. miesiącu ciąży. - Dziecko nie tylko słyszy, ale rozpoznaje też głosy mamy i taty, jeśli ten "rozmawia z brzuszkiem" - mówi dr Leszek Lewandowski. Maluszek wykorzystuje też inne zmysły. Najwcześniej rozwijającym się zmysłem (ok. 6. tygodnia ciąży) jest zmysł dotyku.
W 22. tygodniu maluszek czuje już całym swoim ciałem. Dlatego, kiedy głaszczesz lub masujesz brzuch, jest wniebowzięty! W życiu płodowym dziecka rozwija się także jego zmysł smaku - ok. 21. tygodnia ciąży. Brzdąc może zareagować gwałtownymi ruchami, jeśli dieta mamy mu odpowiada, np. gdy pozwolisz sobie na zjedzenie czegoś ostrego.
Maluszek jest najbardziej aktywny późnym wieczorem. Za dnia - dzięki relaksującemu kołysaniu, gdy chodzisz - ucina sobie drzemkę. Ruchy nasilają się także wczesnym rankiem, gdy leżysz oraz zaraz po posiłku.
- Nie mogłam doczekać się, kiedy mój synek da mi pierwszego kopniaka. Ale kiedy już zaczął, to... miałam wrażenie, że w moim brzuchu schroniła się cała polska reprezentacja piłki nożnej! Dawał czadu, jak mówił mój mąż, gdy tylko położyłam się do łóżka - żartuje Agnieszka, mama 5-miesięcznego Stasia. Dziecko unika ruchu, gdy jesteś zmęczona (masz wtedy niższy poziom cukru we krwi, a tym samym nie dostarczasz maluchowi potrzebnej energii). - Gdy maleństwu coś się nie spodoba, może gwałtownymi i nadmiernymi ruchami próbować przywołać mamę do porządku - mówi Barbara Jaworska, położna.
Dziecko reaguje kopnięciami także na głos bliskich osób (w 5. miesiącu ciąży wykształca się u niego narząd słuchu) oraz ich dotyk. Warto zatem do szkraba mówić oraz jak najczęściej głaskać brzuszek, ponieważ w ten sposób rodzice nawiązują więź z dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami. Według najnowszych badań 8-miesięczny płód potrafi przechowywać informacje w mózgu, zarówno te usłyszane od rodziców, jak i dzięki nim, np. relaksuje się przy słuchanej przez mamę muzyce.
Najmocniejsze kuksańce odczuwa się pod koniec ciąży - maluch nie ma już miejsca na swobodne poruszanie się.
Ruch dziecka w brzuchu mamy jest dla maluszka treningiem przed kolejnym etapem, jakim są narodziny. Ruszając się, uelastycznia kręgosłup i ćwiczy mięśnie oraz stawy, by przebrnąć przez kanał rodny. Dziecko zgina i prostuje rączki oraz nóżki, przeciąga się i obraca - Aby uspokoić maleństwo, można delikatnie połaskotać je lub podrapać przez brzuszek, a gdy dokazuje w nocy, należy zmienić ułożenie ciała - radzi Barbara Jaworska, położna.