Smartfon dla dziecka - tak czy nie?
Przez ciągły kontakt z technologią, dzieci wyrastają na zupełnie nowy typ odbiorcy kultury, czytelnika oraz, co bardziej istotne, wymagają alternatywnego podejścia podczas procesu nauczania. Zdobycie i utrzymanie uwagi dziecka przez czas dłuższy niż kilka minut jest ekstremalnie trudny.
Cyfrowa rewolucja w odbiorze treści jest faktem. Zamiast z nią walczyć, warto wykorzystać możliwości, jakie daje technologia, także podczas odrabiania lekcji z dziećmi oraz w procesie edukacji.
Dzieciom od najmłodszych lat towarzyszy technologia, dlatego producenci zaczynają kierować swoje produkty także do najmłodszych. Smartfony "stworzone dla dziecka" ze względu na specyfikację i niewielki rozmiar można spotkać w ofercie wielu producentów: Alcatel OneTouch POP C3, Samsung Galaxy Trend Plus, HTC Desire 310, Motorola Moto G.
Konflikt interesów
Zdobycie i utrzymanie uwagi dziecka przez czas dłuższy niż kilka minut jest ekstremalnie trudne. Dziecko jest świadomym użytkownikiem technologii, co stanowi niemałe wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale i rodziców, nierzadko rozdartych pomiędzy chęcią zapewnienia pociechom wszystkiego, co najlepsze a niezgodą na spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem.
Z jednej strony częstą postawą jest niechęć do pozwalania dziecku na spędzanie dzieciństwa w towarzystwie smartfona zamiast na zabawach na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Jednocześnie, rodzice nie chcą, aby ich pociecha była jedynym w klasie dzieckiem nie posiadającym smartfona, mogłoby to bowiem spowodować u dziecka poczucie wykluczenia. Jak wyjść z tego impasu?
Kilka możliwych strategii
• Udostępnij dziecku smartfon/tablet do używania w domu. Jasno powiedz, że urządzenie będzie służyć jedynie do celów edukacyjnych. Możesz na nim zainstalować jedynie aplikacje i gry edukacyjne, a na resztę funkcji nałożyć blokadę. Do zwykłej komunikacji dziecko może używać klasycznego telefonu komórkowego bez dostępu do internetu. W ten sposób twoja pociecha nadal będzie korzystać z możliwości uatrakcyjnienia procesu nauki bez ryzyka spędzania niekontrolowanej ilości czasu na szkodliwych grach.
• Sprezentuj dziecku telefon o parametrach wystarczających do obsługi prostych czynności, ale za słabym na wymagające dużej pamięci operacyjnej aplikacje (np. na gry o skomplikowanej grafice). Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko, że twoja pociecha będzie spędzać dużą ilość czasu, grając. Przykładem urządzenia spełniającego te kryteria może być Samsung Galaxy Trend Plus.
• Udostępniaj dziecku własny smartfon lub tablet tylko w określonych godzinach. Jednocześnie, dużo rozmawiaj ze swoją pociechą i staraj się tłumaczyć, że presja kolegów niekoniecznie jest wystarczającym powodem do tego, by rodzice zmieniali swoje podejście wychowawcze.
• Jeśli z kolei należysz do tych rodziców, którzy nie są przeciwnikami kupowania urządzeń przenośnych dzieciom i chcą zapewnić dziecku model dostosowany do potrzeb użytkownika, rozważ zakup urządzeń: Samsung Xcover 3 lub Sony Xperia Go. Są one odporne na wstrząsy, pył oraz wodę. Nie ulegną łatwemu zniszczeniu, częstemu podczas korzystania z urządzenia przez młodego użytkownika.