Reklama

Stres odbija się na kondycji skóry

Stres może powodować niektóre z kłopotliwych dolegliwości skórnych, wskazują specjaliści. Zatem poza dbałością o zdrową dietę i odpowiednią pielęgnacją, pięknej skórze potrzebny jest również... spokój.

- Wcześniejsze badania wykazały, związek pomiędzy stresem, a kondycją skóry. Dlatego w naszych badaniach skoncentrowaliśmy się na konkretnych problemach dermatologicznych - wyjaśnia koordynator badania Gil Yosopovitch z Temple University w Filadelfii.

Naukowcy obserwowali trzy grupy badanych. Ci, którzy doświadczali najwyższego stresu zdecydowanie częściej uskarżali się na świąd skóry, wypadanie włosów, łuszczącą się skórę, swędzące wysypki.

Tak na stres reaguje skóra

- Wyniki te sugerują, że w przypadku przewlekłych dolegliwości skórnych warto rozważyć nie tylko farmakologiczne formy leczenia, ale również zwrócić szczególną uwagę na poziom stresu. Liczne badania wskazują, że poziom stresu ma istotne wpływ na zaostrzenie dolegliwości skórnych - podkreśla Yosipovitch.

Reklama

Jak zauważa psycholog, dr Ewa Jarczewska-Gerc stres często nasila dolegliwości skórne, a te mogą nasilać stres, wynikający z kompleksów.

- Stres, napięcie są widoczne na twarzy, ale również uwidacznia się na skórze. Jak pani wspomniała, sytuacje stresowe często potęgują objawy różnych schorzeń dermatologicznych. Usunięcie problemu natury psychicznej, albo nauczenie się radzenia sobie ze stresem w sposób właściwy, może wpłynąć na poprawę kondycji skóry - podkreśla psycholog.

Bez tego nie wygrasz ze skórnymi problemami

Dodaje, że dieta, pielęgnacja, suplementy, często oczywiście specjalistyczne leczenie dermatologiczne są konieczne, aby móc uporać się z dolegliwościami skórnymi.

- Czasem jednak tym brakującym elementem w całej terapii jest właśnie psychika. Jeszcze do niedawna, zupełnie nie brano pod uwagę tego związku. Okazuje on jednak bardzo ważny, czasem nawet dla skuteczności terapii. Proszą zauważyć prostą zależność - osoby, które są szczęśliwe zwykle cechuje promienna twarz. Zaś osoby zestresowane czy cierpiące z powodu depresji mają często poszarzałą cerę, całkowicie pozbawioną blasku - wskazuje Jarczewska-Gerc.

©123RF/PICSEL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy