Reklama

Suplementy ważne w ciąży

Nie ma dwóch takich samych kobiet i nie ma dwóch identycznych ciąż, warto korzystać z rad doświadczonych koleżanek, ale ostatecznie każda z nas sama będzie musiała znaleźć receptę na zdrowe i szczęśliwe dziewięć miesięcy.

Okres ciąży to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Ciężko przygotować się na popularną huśtawkę nastrojów, szaleństwo hormonów oraz zmiany w organizmie, które trudno przewidzieć.

Za mamę i za dzidziusia, czyli dobre rady (nie) zawsze w cenie

Przyszłą mamę czeka wiele wyzwań, a jednym z nich jest bez wątpienia cierpliwe wysłuchiwanie wszystkich dobrych rad. "Jedz za dwoje", "Teraz musisz o siebie dbać", "Leż i nie wstawaj", "Niczego sobie nie odmawiaj" - to tylko kilka z nich, ale lista sprawdzonych recept na udaną ciążę może być naprawdę imponująca.

Reklama

W efekcie młoda mama nie wstaje z kanapy, je za dwoje, a bywa, że za pięcioro, rezygnuje z ruchu i zbilansowanej diety. Lekarze przekonują - ciąża nie jest chorobą, ale naturalnym stanem, przez który warto przejść nie rezygnując ze swoich przyzwyczajeń.

Siła rutyny

Jeżeli przez ostatnie lata sport odgrywał ważną rolę w twoim życiu, nie rezygnuj z niego tylko z powodu ciąży! Lekarze przyznają, że umiarkowana aktywność wpływa pozytywnie zarówno na samopoczucie mamy, jak i dziecka. Kobiety ćwiczące podczas całego okresu ciąży łatwiej i lepiej znoszą poród, który jest dla całego organizmu ogromnym wysiłkiem.

Joga dla kobiet w ciąży, pilates, spacery oraz basen to aktywności, które pomogą utrzymać sprawność oraz kondycję niezbędną przyszłej mamie. Uśpione na dziewięć miesięcy mięśnie ciężko zmusić na nowo do pracy, a co za tym idzie wrócić do formy i sylwetki sprzed ciąży.

Niezbędne wsparcie

Ciąża to wyjątkowo wymagający okres dla naszego organizmu. Składników odżywczych oraz witamin musi wystarczyć ci dla dwojga. Wbrew pozorom nie musisz jednak nakładać na talerze podwójnej porcji, wystarczy, że twoje posiłki będą dobrze zbilansowane i bogate we wszystkie niezbędne składniki.

Przyszła mama powinna zdecydować się na dodatkową suplementację, która zapewni jej komplet niezbędnych witamin i minerałów. Od czego zacząć? O dodatkowym wsparciu naszego organizmu powinnaś pomyśleć już na etapie planowania ciąży. Właśnie wtedy zaleca się stosowanie kwasu foliowego, który skutecznie zapobiega rozwojowi wady cewy nerwowej u dziecka.

Kwas foliowy znajdziemy w zielonych liściach np. jarmużu oraz szpinaku, ale w okresie planowania ciąży suplementacja tego składnika jest niezbędna! Większość kobiet przynajmniej raz w życiu borykała się z niedoborem żelaza prowadzącym często do anemii. 

W okresie ciąży suplementacja żelazem bywa niezbędna, zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży znacząco rośnie, a jego rola w organizmie przyszłej mamy jest nie do przecenienia. Żelazo w naturalnej postaci znajdziemy w mięsie, zielonych liściach, brukselce oraz fasoli. 

Będę mamą, jestem weganką

Osobną kwestią jest suplementacja ciążowa kobiet pozostających na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Wbrew pozorom nie są to już odosobnione przypadki, a coraz więcej kobiet nie rezygnuje ze swoich przyzwyczajeń nawet na okres ciąży.

W tym wypadku niezbędna jest suplementacją witamin z grupy B, w szczególności B12, która obecna jest tylko w produktach zwierzęcych i w mniejszej ilości, odzwierzęcych. Niedobory witamin z grupy B zwiększają ryzyko uszkodzeń neurologicznych płodu, mogą również przyczynić się do złego samopoczucia, a w najgorszym wypadku również anemii u przyszłej mamy.

Tyle słońca w całym.. ciele

Rola witaminy D, tzw. witaminy słońca jest w naszym organizmie nie do przecenienia! Już niewielkie jej niedobory przyczyniają się do spadków nastroju, pierwszych objawów depresji, ale również poważnych schorzeń kości. Wystarczy popatrzeć na zwierzęta, które godzinami wygrzewają się w słońcu.

Tę witaminę spokojnie nazwać możemy witaminą życia. Jej niedobory u kobiet ciężarnych wynoszą nawet 50 proc., a w naszej szerokości geograficznej, tak ubogiej w słoneczne dni, jej suplementacja jest niezbędna.

W okresie ciąży zmniejsza się nawet dwukrotnie absorbcja wapnia, co może doprowadzić do znacznych jego niedoborów już w pierwszym jej trymestrze. Spore pokłady wapnia znajdziemy w zielonych liściach, orzechach oraz nasionach np. czarnego sezamu.

Znaleźć złoty środek

Każda kobieta chciałaby wspominać okres ciąży jako ten najpiękniejszy w jej życiu. Nie na wszystko mamy wpływ, ale możemy powalczyć o to, by nasz organizm bez większego uszczerbku przeszedł przez ten szczególny czas.

Suplementację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który dobierze odpowiednie dawki, pomagając również stworzyć zbilansowaną dietę. Ta, w duecie z aktywnością fizyczną oraz przemyślaną suplementacją sprawi, że silny i dobrze odżywiony organizm uniesie trudy związane z przyjściem na świat nowego, zdrowego człowieka. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy