Reklama

Twoje dziecko podejmuje decyzje

Każdy z nas codziennie podejmuje jakieś decyzje - w sprawach drobnych, takich jak np. z czym zjeść kanapkę, albo w co się ubrać i w tych poważnych, rzutujących na całe życie: czy wziąć kredyt na mieszkanie. Czasami wybór jest bardzo szybki i łatwy, a czasami trudny i wymagający namysłu.

Niektórzy z nas niechętnie przyjmują odpowiedzialność związaną z podjęciem decyzji, szczególnie ci, którzy obawiają się porażki i negatywnych konsekwencji swojego wyboru.

Takie osoby często pytają o radę innych, długo wahają się i są pełne obaw. Podobne wątpliwości i trudności z wyborem mogą pojawić się także u naszych dzieci, jeśli nie będą miały zbyt wielu doświadczeń budujących ich pewność siebie.   Prawidłowy rozwój i dojrzewanie dziecka przygotowuje je do samodzielnego podejmowania decyzji. Aby zyskać autonomię i pewność siebie dziecko musi nauczyć się wybierać.

Reklama

Niektórzy rodzice zbyt długo i w zbyt wielu sprawach decydują za swoje dzieci uważając, że są one zbyt małe na to, aby podejmować samodzielne decyzje. Okazuje się jednak, że pewnych sprawach korzystniej będzie oddać głos dziecku.  

Dziecko ma głos    

Dopuszczone do głosu dzieci chętnie mówią o swoich potrzebach i pragnieniach. Kiedy widzą, że ich zdanie się liczy, jest dla innych ważne, że mogą decydować i mają na coś wpływ rośnie ich wiara w siebie. Oczywiście nie wszystkie wybory dziecięce mogą lub powinny być urzeczywistnione, kwestie w jakich pozwalamy dziecku decydować powinny być dostosowane do jego wieku.

W pewnych sprawach warto też zawęzić pole wyboru np. do dwóch akceptowalnych przez dorosłych opcji (pytamy wtedy: "wolisz to, czy to").    

Wybór ma konsekwencje  

Podejmowanie decyzji i wprowadzanie ich w życie wymaga przyjęcia na siebie odpowiedzialności. Warto wykonać z dzieckiem ćwiczenie, w którym nauczy się konsekwentnego realizowania swoich pomysłów.

Możesz zaproponować dziecku, żeby narysowało na kartce, co chciałoby zmienić w swoim pokoju. Uprzedź, że do niego należy wprowadzanie zmian a ty możesz mu tylko trochę w tym pomóc. Jeśli np. dziecko zdecyduje się na nowy kolor ścian lub przemeblowanie, uprzedź, że poniesie konsekwencje tych zmian i nie może zmieniać zdania na drugi dzień. 

Konieczność decydowania w ważnych kwestiach może postawić starsze dzieci w niekomfortowej sytuacji. Gdy np. pytamy: "Chcesz jechać na kolonie czy wolisz spędzić wakacje na wsi u babci?" podjęcie decyzji może być trudne.

W przypadku takich dylematów można zachęcić dziecko do robienia notatek, które rozjaśniają nieco możliwości wyboru. Sporządzenie listy wad i zalet każdej z opcji pozwala na ich porównanie i uświadomienie konsekwencji tej lub innej decyzji.    


Małgorzata Kamińska                

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy