Uczeni radzą dezynfekować przedszkolne zabawki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Portugalscy naukowcy wykazali, że przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego, która powoduje większość infekcji u dzieci. Uczeni radzą, by opiekunowie dezynfekowali przede wszystkim zabawki.

Przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złoci
© Panthermedia

Roznoszenie ich w tych placówkach następuje poprzez wydzielinę z nosa, przenoszoną następnie na dotykane przez maluchy przedmioty. "Nasze badanie wykazało, że około 9 proc. dzieci w wieku przedszkolnym jest nosicielami szczepu tej bakterii odpornego na antybiotyki. Pozostałe 40 proc. osób żyje z nią latami, ciesząc się pełnią zdrowia i nie mając świadomości, że są jej nosicielem" - poinformowała dr Paula Teixeira z zespołu badawczego.

Zdaniem portugalskich uczonych, istnieje możliwość drastycznego zmniejszenia występowania infekcji powodowanych przez zarazki Staphylococcus aureus poprzez odpowiednią profilaktykę w przedszkolach. Według nich, zaniedbania mogą prowadzić do częstych zachorowań na zapalenie płuc, a nawet sepsę. "Jednym z podstawowych działań opiekunów przedszkolnych powinno być dezynfekowanie zabawek, którymi bawią się ich podopieczni, a które są głównym źródłem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego.

Ograniczenie liczby zarażeń następuję również w efekcie częstego wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają maluchy oraz zobowiązania ich do częstego mycia rąk" - stwierdziła dr Teixeira. Staphylococcus aureus, zwany gronkowcem złocistym, jest bakterią występującą u ludzi oraz zwierząt. Przyczyną zarażenia nim może być kontakt z chorym lub spożycie zainfekowanej żywności, głównie lodów, wędlin lub produktów mlecznych.

INTERIA.PL/PAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na