Reklama

Ważna decyzja rodziny - powrót do pracy

Wybierasz się na urlop wychowawczy lub kończysz go i próbujesz odnaleźć się w roli matki oraz pracownika? Nasze podpowiedzi ułatwią ci dokonanie właściwych wyborów.

Dla większości mam decyzja ta jest głównie związana z finansami (druga pensja solidnie reperuje domowy budżet).

Ale nie brakuje też kobiet, które chcą kontynuować swój rozwój zawodowy i przerwać monotonię życia "w pieluchach". Niezależnie od motywacji, rozstanie z maluchem zawsze jest trudne i wymaga podjęcia wielu decyzji.

Dlatego zachęcamy cię, abyś najpierw przeanalizowała swoją sytuację i własne potrzeby. Pamiętaj, że dziecko odbiera twoje emocje i chce widzieć szczęśliwą mamę, a skoro praca jest ważnym elementem twojego życia...

Reklama

1. Posłuchaj swojej intuicji a nie rad "życzliwych".

Z jakich powodów (tak naprawdę!) chcesz wrócić do pracy? Pragniesz rozwijać się zawodowo, boisz się utraty etatu, a może brakuje ci przyjaciół? Aby umiejętnie pogodzić pracę zawodową z wychowaniem dziecka, musisz mieć wewnętrzną pewność, że robisz to z przekonaniem i z własnego wyboru.

Nasza rada: Nie słuchaj opinii ludzi, którzy twierdzą, że pracująca matka jest egoistką. Nie włączaj się w dyskusje, nie tłumacz się, tylko rób swoje. Pokaż, że kobieta aktywna zawodowo może być również dobrą matką.

2. Weź kartkę i podlicz wszystkie koszty.

Powrót do firmy może tylko pozornie się opłacać. Kiedy podsumujesz wydatki może się okazać, że... jeszcze dopłacasz!

Koniecznie zapisz na kartce, ile będziesz zarabiała (netto). Określ wszystkie miesięczne wydatki: policz koszty dojazdów (bilety, paliwo), ile będziesz musiała zapłacić za opiekunkę do dziecka, itp.

Jeśli konieczne okaże się odstawienie malca od piersi, dodaj również koszty związane z przejściem na mleko modyfikowane.

Weź też pod uwagę, że zwiększenie dochodów może oznaczać wejście w wyższy próg podatkowy i większą sumę do zapłacenia fiskusowi (o ile rozliczasz się z mężem).

Nasza rada: Sprawdź, ile "kosztuje" praca każdego z was. Może będzie korzystniej, gdy partner zajmie się dzieckiem? A może wystarczy zmniejszyć dotychczasowe wydatki i jeszcze pozostać w domu?

3. Zapewnij dziecku jak najlepszą opiekę. Kluczową sprawą jest wybór niani lub żłobka. Poszukiwania zacznij co najmniej 2-3 miesiące przed powrotem do pracy. Może się okazać, że nikt nie zdobędzie twojego zaufania, zaś sprawowanie opieki przez babcię będzie źródłem rodzinnych konfliktów.

Rozważ wszystkie "za" i "przeciw" oraz możliwe scenariusze, np. kto zajmie się dzieckiem w czasie jego choroby lub gdy zachoruje opiekunka?

Nasza rada: Przed podjęciem decyzji zrób mały test - dla siebie i dziecka. Przez dwa, trzy dni zostawiaj malucha na osiem godzin pod opieką męża lub babci - dzięki temu sprawdzisz, jak szkrab radzi sobie w tej sytuacji i jak znosisz ją ty.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: wydatki | urlop wychowawczy | powrót do pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy