Wielkie odliczanie
Sprawdź, jak bez stresu przygotować się na pojawienie się dziecka, nie zapominając przy tym o obowiązkach i przyjemnościach.
Już wiesz, że zostaniesz mamą. Dowodem na to jest pozytywny wynik testu ciążowego, rodzące się poczucie odpowiedzialności za dziecko i mnóstwo nowych pytań. Jeśli czujesz się nieco zagubiona, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz planować sobie zajęć na miesiące, które dzielą cię od porodu. Zrobiliśmy to za ciebie. Oto co powinnaś załatwić na...
9 miesięcy przed
Wybierz prowadzącego ginekologa - położnika
Zanim pójdziesz do przychodni, zrób rekonesans wśród przyjaciółek, poproś znajome mamy o polecenie sprawdzonego lekarza albo poszukaj opinii o ginekologu w internecie.
Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe. Przygotuj sobie obowiązkową "zdrową" listę zakupów, dzięki którym unikniesz anemii. Wpisz na nią produkty zawierające żelazo, wołowinę, szpinak, brokuły i suszone owoce. Pamiętaj, że jako przyszła mama nie możesz jeść surowego mięsa i serów pleśniowych. Nie wolno ci także pić alkoholu w żadnej postaci (nawet małe dawki mogą uszkodzić płód). Unikaj dymu papierosowego, a jeśli palisz, natychmiast zerwij z nałogiem. Kup dobrą wagę. Podczas całej ciąży powinnaś przytyć około 12 kilogramów. Sprawdzaj przyrost masy ciała raz na tydzień. Dzięki temu zachowasz kontrolę nad swoją wagą.
8 miesięcy przed
Idź na pierwszą wizytę do lekarza, zrób badania
Lekarz ustali plan opieki nad ciążą, zleci wykonanie badań krwi i moczu.
Odwiedź księgarnię. Dobre rady mamy, przyjaciółek czy teściowej to trochę za mało, dlatego zaopatrz się w fachową literaturę dla rodziców. Nie kupuj od razu wielu książek. Wystarczy jeden dobry poradnik o porodzie i pielęgnacji niemowlęcia.
Wylecz u stomatologa wszystkie ubytki. Leczenie zębów nie jest szkodliwe dla dziecka, ale za kilka miesięcy nagły ból zęba będzie dla ciebie i dla maluszka źródłem niepotrzebnego stresu.
7 miesięcy przed
Powiedz o ciąży swojemu pracodawcy
Znajdź dobry moment na spokojne spotkanie z szefem - powiedz, w którym miesiącu ciąży jesteś i jaki jest przewidywany termin porodu. Określ, kiedy zechcesz wrócić do swoich obowiązków z urlopu macierzyńskiego. Jeśli planujesz urlop wychowawczy, również powiadom o tym szefa.
Zapisz się na grupową gimnastykę dla ciężarnych. Po 12. tygodniu możesz zacząć uczęszczać na regularne ćwiczenia prowadzone przez instruktora. Przed pierwszymi zajęciami musisz przedstawić zgodę ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli dotąd nie uprawiałaś żadnego sportu, wybierz lekkie ćwiczenia - pilates, jogę lub aerobik na piłkach.
Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla (znajdują się między pochwą a odbytem). Jeśli będą słabe, możesz mieć problem z donoszeniem dziecka, a po porodzie z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenie mięśni Kegla jest proste: kilka razy dziennie zaciskaj i rozluźniaj je tak, jakbyś chciała wstrzymać mocz.
6 miesięcy przed
Wybierz się na zakupy i zaopatrz w ciążową garderobę
Co ci się przyda? Na pewno spodnie (np. z elastycznym pasem albo specjalnie skrojone biodrówki) i spódnica w gumkę. Przez całą ciążę możesz nosić zwykłe bawełniane koszulki z lycrą lub tuniki. Warto też dokupić specjalny pas ciążowy, który osłoni brzuszek. Potrzebna ci będzie także specjalna bielizna: wygodne majtki oraz dobry biustonosz na szerokich ramiączkach.
Zapobiegaj rozstępom. Pojawiają się u połowy przyszłych mam. Aby ich uniknąć, już teraz wklepuj w skórę (brzucha, piersi i pośladków - tam, gdzie najczęściej się pojawiają) specjalny krem.
5 miesięcy przed
Zorganizuj ostatni urlop tylko we dwoje, tzw. Babymoon
Jeśli twoja ciąża przebiega bez komplikacji, właśnie teraz - za zgodą ginekologa - możecie wyjechać na wspólne wakacje tylko we dwójkę. Wyjeżdżając, zabierz wyniki badań dokumentujące przebieg ciąży i wykup ubezpieczenie zdrowotne.
Zacznij liczyć kalorie. W drugim trymestrze większość mam czuje wzrost apetytu. Jeśli nie chcesz zostać stałą bywalczynią forum "jak zrzucić wagę po ciąży", jadaj zdrowo i uważaj na puste kalorie (np. słodycze).
4 miesiące przed
Najwyższy czas, byś zapisała się do szkoły rodzenia
Zajęcia w szkole pomogą ci przygotować się do porodu, pielęgnacji i karmienia dziecka.
Zrób maluchowi pamiątkowe USG. Między 18. a 22. tygodniem powinnaś pójść na tzw. połówkowe USG. Podczas tego badania najlepiej widać maleństwo. Choć do oceny zdrowia dziecka wystarczy zwykłe USG, dla własnej przyjemności możesz wybrać się na USG trójwymiarowe (3D), umożliwiające oglądanie dziecka w przestrzeni. Koniecznie poproś lekarza o płytę z nagraniem!
3 miesiące przed
Zacznij trenować głębokie oddychanie przeponą
Z tą techniką zapoznasz się też pewnie w szkole rodzenia. Aby nauczyć się oddychania przeponą, połóż się na plecach z podkurczonymi nogami, potem wdychaj przez nos powietrze i powoli wypuszczaj je ustami. Połóż dłonie pod biustem, w okolicy mostka i sprawdzaj, czy podczas wdechu przepona unosi się (tzn. że ćwiczenie zostało wykonane prawidłowo). Pamiętaj, że panowanie nad oddechem to świetny sposób na łagodzenie bólu porodowego.
Codziennie przez pięć minut masuj ruchami okrężnymi miejsce między pochwą a odbytem. Właśnie to miejsce jest najbardziej narażone na pęknięcia podczas porodu. Masaż uelastyczni tkanki. i sprawi, że staną się bardziej rozciągliwe. Do masażu możesz wykorzystać zwykłą oliwę z oliwek.
2 miesiące przed
Zacznij kupować akcesoria dla maluszka
Pierwsze wyposażenie noworodka to łóżeczko z przewijakiem i wózek. Resztę można dokupić później. Nie szalej w sklepach z ubrankami (maluszki szybko z nich wyrastają). Popytaj przyjaciółki o ciuszki po ich o maluchach.
Przygotuj pokoik dla maleństwa. Zaplanuj, jakie meble warto dokupić, gdzie postawić kołyskę czy łóżeczko. Możesz wybrać poród rodzinny w oddzielnej sali (dodatkowo płatny) lub szpitalną porodówkę, przeznaczoną dla wielu rodzących.
Porozmawiaj z partnerem o tym, jakiego wsparcia oczekujesz w czasie porodu, czy chcesz, by był przy tobie.
Spakuj torbę do szpitala. Powinny się w niej znaleźć ubranka i pieluchy dla maluszka, dwie koszule nocne, zapas bielizny, skarpety, klapki pod prysznic i podpaski. Przyda się też aparat fotograficzny, odtwarzacz mp3, zatyczki do uszu oraz woda mineralna. Nie chowaj torby głęboko do szafy. Poród może się zacząć nawet dwa tygodnie przed terminem.