Reklama

Wykorzystaj szansę i zbuduj rodzinna więź!

Dzieci spędzają pół dnia w szkole, a rodzice w pracy. Po powrocie do domu na każdego czekają obowiązki - dzieci muszą odrabiać lekcje i uczyć się, a rodzice zajmują się domem, czasem kontynuują obowiązki zawodowe.

Z każdym dniem oddalacie się od siebie i gdy nadchodzi dzień wolny nawet nie wiecie, jak spędzić go razem.

Niestety, to częsty ból współczesnych rodzin. Koncentracja na karierze, nauce, czy zarabianiu powoduje, że każdy z jej członków jest jakby jednostką pod tym samym dachem, a nie częścią wspólnoty. Wolne chwile natomiast są wówczas niezręcznym i krępującym momentem, w którym nawet nie mamy o czym ze sobą rozmawiać. Można to jednak zmienić, reagując, gdy tylko zauważymy, że nasza rodzina zaczyna się od siebie oddalać.

Razem w deszczu

Brzydka pogoda, to jeszcze nie powód, by rezygnować z wesołego i miłego spędzenia wolnego czasu razem z rodziną. Można wówczas zorganizować uroczysty obiad, który przygotuje cała rodzina. Nic tak nie integruje ludzi, jak wspólna praca. Podział obowiązków powinien być stosowny do wieku członków rodziny. Można również zorganizować turniej rodzinny. Dyscypliną mogą być kalambury, karty, gry planszowe, czy inne gry towarzyskie. Wszystko zależy od nas. Dzięki grom unikamy sztucznych rozmów, odpytywań i nienaturalnej atmosfery.

Reklama

Poza tym można zorganizować rodzinny turniej wiedzy i umiejętności, w którym każdy przygotowuje różne konkurencje. Ważne by zadania były tak dobrane, by każdy mógł się wykazać. Nie będzie dobrej zabawy, jeżeli jedna osoba przegra wszystkie zadania. Inną propozycją na dzień w domu jest turniej filmowy. Najpierw oglądamy wspólnie film, a następnie każdy każdemu zadaje pytania z nim związane. Nagrodą może być uniknięcie domowych obowiązków (np. zmywania). Tak spędzony czas jest nie tylko wartościowy, ale zbliża do siebie rodzinę, pozwala uczyć się od siebie nawzajem, wpływa na kształtowanie postaw i uczy zasad fair play.

A gdy jest ciepło

Jedyne co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia. Możemy wybrać się z dziećmi na wycieczką za miasto, na grilla, spacer po łąkach, czy zwiedzanie ciekawych okolic. Można również pozwiedzać nieznane zakątki swojego miasta - na pewno się takie znajdą. Można pójść razem na basen, na lody, do parku, czy ogrodu. Praktycznie każde miasto dysponuje miejscami, w których są atrakcje zarówno dla dzieci (w różnym wieku), jak i dla rodziców.

Od czasu do czasu można też zabrać dzieci na obiad do restauracji. Unikamy gotowania i sprzątania i uczymy nasze dzieci zachowania w miejscach publicznych. Dzięki takim wyprawom, gdy dzieci będą starsze będą umiały zachować się w różnorodnych sytuacjach. A styl spędzania wolnego czasu będą mogły przenieść na grunt rodziny, którą sami założą.

Wspólne doświadczenia

Dzięki wspólnemu spędzaniu wolnego czasu rodzina zdobywa wspólne doświadczenia, ma wspólne wspomnienia i przeżycia. To zbliża, daje poczucie bycia w "kręgu wtajemniczonych" i scala rodzinę.

Autor: Dorota Bajczyk

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: więź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy