Reklama

Zadbaj o zdrowie

Teraz, gdy jesteś w ciąży, powinnaś regularnie odwiedzać ginekologa. Sprawdź, dlaczego to takie ważne.

Od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście ciążowym masz w swoim życiu nowy cel i niezwykle ważne zadanie do wykonania: musisz szczególnie zacząć dbać o siebie i rosnące w tobie maleństwo. Powinnaś zatem zacząć regularnie odwiedzać lekarza i co miesiąc wykonywać cały pakiet badań kontrolnych.

Pod okiem lekarza

Zacznij od wizyty u ginekologa. Idź do lekarza niezwłocznie po tym, jak odczytasz pozytywny wynik testu ciążowego. Dobrze, by mógł on cię jak najwcześniej zbadać, zalecić przyjmowanie kwasu foliowego (zapobiega wadom cewy nerwowej u maluszka) i założyć kartę ciążową. W trakcie wizyty lekarz zapyta cię o ewentualne choroby przewlekłe i leki, które - być może - zażywasz. Prawdopodobnie już podczas pierwszej wizyty specjalista skieruje cię na dodatkowe badania oraz pierwsze USG.

Reklama

Swojego lekarza prowadzącego będziesz odwiedzała regularnie - do 20. tygodnia co miesiąc, od 21. tygodnia co trzy tygodnie, a na miesiąc przed terminem porodu - co tydzień. W trakcie wizyt ginekolog będzie palpacyjnie badał twój brzuszek, aby określić wielkość macicy i sprawdzić, czy odpowiada ona wielkością tygodniowi ciąży.

Za pomocą wziernika lekarz skontroluje też szyjkę macicy (sprawdzi, czy nie ma nadżerki i czy szyjka zbyt szybko się nie rozwiera). W trakcie każdej z wizyt specjalista zmierzy ci też ciśnienie krwi oraz zapyta o twoje samopoczucie. Doradzi również, jak poradzić sobie z ewentualnymi ciążowymi dolegliwościami, m.in. porannymi nudnościami, zaparciami czy obrzękiem nóg.

Regularne badania

W trakcie ciąży będziesz też musiała wykonywać zlecone przez swojego lekarza analizy i badania kontrolne. Niektóre z nich wystarczy zrobić tylko raz lub dwa w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży (np. analizę krwi pod kątem obecności przeciwciał różyczki, toksoplazmozy czy cytomegalii), inne będziesz powtarzać systematycznie przed każdą wizytą kontrolną u ginekologa (np. podstawowe badanie krwi i moczu).

Pilnuj terminów badań i rób je zawsze wtedy, kiedy zaleca lekarz. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku ultrasonografii. Wykonanie czterech badań w konkretnych tygodniach ciąży (czyli między 11. a 14., 18. a 22., 28. a 32. oraz po 36. tygodniu) pozwala wykluczyć u rozwijającego się dziecka ewentualne wady genetyczne, umożliwia ocenę rozwoju poszczególnych narządów wewnętrznych u maleństwa, rozpoznanie jego płci oraz sprawdzenie, czy dzidziuś przyjął już właściwą pozycję do porodu.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy