Reklama

Zajęcia dodatkowe - jak je mądrze wybrać?

Basen, lekcje rysunku, angielski... Zastanawiasz się, na jakie zajęcia wysłać dziecko? Dobierz je do jego potrzeb i pasji. Wtedy przyniosą mu korzyść.

Pozaszkolne zajęcia to doskonały sposób na to, by pogłębiać wiedzę, odkrywać i rozwijać talenty. Dziecko zamiast siedzieć przed komputerem czy telewizorem, pożytecznie spędza wolny czas. Jednak powinny być one dopasowane do jego zainteresowań, predyspozycji i temperamentu. Decyzję, na jakie zajęcia zapisać smyka, musisz podjąć z nim wspólnie.

Zapytaj, czy właśnie to chce robić, czy dana dziedzina go naprawdę interesuje. Zachęcaj, nie zmuszaj. Dodatkowe lekcje spełnią swoją rolę edukacyjną tylko wtedy, kiedy będą sprawiały dziecku przyjemność.

Muszą być dobrane na miarę możliwości dziecka, a nie oczekiwań rodziców. Nie ulegaj modzie! To, że połowa dzieci w klasie uczęszcza na kurs tańca, nie oznacza, że twoja pociecha też ma chodzić. Może nie ma do tego predyspozycji? Źle wybrane zajęcia jedynie obciążą dziecko i będą dla niego źródłem stresu.

Reklama

Plastyka - rozwija kreatywność

Wiele szkół ma warsztaty plastyczne w ofercie pozalekcyjnych zajęć. Ale także profesjonalne pracownie artystyczne proponują ciekawe lekcje. Warto dowiedzieć się, czy zajęcia prowadzi kreatywna, kompetentna osoba. Najlepiej gdy będzie to artysta plastyk, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi.

Kiedy zapisać

Warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach plastycznych, gdy pociecha chętnie rysuje, maluje, lepi czy wykleja. Ma bogatą wyobraźnię, szuka nowych sposobów tworzenia, nie lubi rysować według szablonu. Obserwuj prace dziecka. Gdy są bogate w szczegóły, pojawia się w nich dużo kolorów lub kolory są połączone w niekonwencjonalny sposób, mogą świadczyć o talencie plastycznym.

Rodzaje zajęć

Zajęcia są w małych grupach, zwykle do 10 osób. Smyk rozwija plastyczną kreatywność, ale też wzbogaca swoją wiedzę. Niektóre zajęcia mają w programie np. wyjścia do muzeów.

Rysunek, malarstwo Obok doskonalenia malowania tradycyjnymi kredkami czy farbami, zajęcia dają możliwość poznania i wypróbowania różnych innych technik, np. rysunek węglem, kredą, temperami, na szkle. Smyk pozna możliwości łączenia tych technik z różnymi materiałami i tworzywami.

Ceramika Na zajęciach dziecko lepi z gliny naczynia, figurki, ozdoby. Poznaje techniki lepienia i zdobienia.

Animacja komputerowa Doskonały pomysł dla dziecka, które lubi rysować, ale też spędzać czas przy komputerze. Swoje plastyczne pomysły może znakomicie realizować na monitorze. Może też nauczyć się podstaw animacji, czyli tworzenia poruszających się obiektów.

Co dają dziecku

Pobudzają i rozwijają wyobraźnię. Dziecko ma duże pole do popisu, by wyrazić siebie i dać upust swoim fantazjom.

Rozwijają zdolności manualne Wymagają precyzji, np. zajęcia z ceramiki. A zdolności manualne pomagają doskonalić technikę pisania!

Kształtują spostrzegawczość Dziecko obserwuje otaczający świat i odtwarza go.

Ruch - rozładowuje napięcie

Zajęcia ruchowe (sport, taniec) potrzebne są dziecku do prawidłowego rozwoju. Przydadzą się, zwłaszcza gdy smyk spędza kilka godzin dziennie, siedząc w ławce. Gdy dziecko chodzi na kilka zajęć dodatkowych, powinny znaleźć się wśród nich także zajęcia zapewniające aktywność fizyczną.

Kiedy zapisać

Zajęcia sportowe przydadzą się każdemu dziecku. A przede wszystkim temu, które rozpiera energia. Są dobrym pomysłem dla dziecka lubiącego aktywność ruchową, wysiłek, wyzwania i chętnie rywalizującego z kolegami. Dyscypliny, które uczą koordynacji ruchów, poczucia równowagi (tenis, pływanie) są polecane dzieciom z dysleksją. Pomagają obu półkulom mózgu współpracować ze sobą.

Rodzaje zajęć

W większości to zajęcia sportowe z konkretnej dyscypliny. Warto zapoznać się z ofertą klubów sportowych, ośrodków sportu i rekreacji. Zajęcia musi prowadzić instruktor z przygotowaniem pedagogicznym.

Pływanie Ćwiczenia w wodzie rozwijają wszystkie grupy mięśni i korygują wady postawy. Dziecko może rozpocząć naukę pływania lub doskonalić pływanie w sekcji pływackiej. Taniec Dziecko może uczyć się określonej techniki tańca, np. balet, breakdance. Można też wybrać kurs łączący elementy różnych stylów.

Sztuki walki Najpopularniejsze to judo, karate, aikido. Na treningu dziecko poznaje zasady walki fair play, słabe i silne strony swojego ciała. Dowie się, jak panować nad agresją, pozna jej konsekwencje.

Co dają dziecku

Sport to dla dziecka radość, zabawa, ale i relaks. Kształtuje sprawność ciała, zwinność, koordynację ruchów, równowagę. Uczy współdziałania w grupie, wytrwałości w dążeniu do celu.

Język obcy - ćwiczy pamięć

Choć angielski jest obowiązkowy od początku edukacji szkolnej, nadal jest chętnie wybierany jako zajęcie dodatkowe. Ale są inne języki, na które możesz zapisać dziecko. Do wyboru są lekcje indywidualne lub w szkole językowej.

Kiedy zapisać

Jak najwcześniej, małe dzieci najszybciej uczą się obcego języka, a ich umysły są niezwykle chłonne. Gdy pociecha już chodziła na zajęcia językowe, warto je kontynuować. Nie należy jednak rozpoczynać nauki kilku języków jednocześnie.

Metody nauki

Dla dziecka w wieku 6-7 lat nie nadają się tradycyjne kursy. Nauka powinna łączyć się z zabawą. Poszukaj szkoły językowej z autorskim programem dla dzieci.

Oto najlepsze metody:

Metoda Helen Doron Angielski od 3. miesiąca życia do 14 lat. Dzieci poznają znaczenia słówek z kontekstu gier i zabaw oraz osłuchują się z językiem potocznym. W nauce wykorzystywany jest śpiew, taniec, zajęcia plastyczne; www.helendoron.pl.

Metoda Berlitza Angielski i niemiecki od 4 do 11 lat, dla starszych także np. hiszpański. Nauczyciel mówi tylko w obcym języku. Nacisk jest położony na konwersację; www.berlitz.pl.

Co dają dziecku

Wspomagają rozwój intelektualny, zapewniają lepszy start w dorosłe życie, ćwiczą pamięć.

Muzyka - uczy koncentracji

Gra na instrumencie czy nauka śpiewu w ramach zajęć pozalekcyjnych to dobry sprawdzian predyspozycji muzycznych dziecka.

Kiedy zapisać

Gdy dziecko lubi muzykę. Już w przedszkolu chętnie uczestniczyło w zajęciach rytmiki, interesuje się instrumentami, ma łatwość zapamiętywania słów piosenek i melodii.

Rodzaje zajęć

Do wyboru są zajęcia indywidualne lub grupowe. Jeśli dziecko nie jest jeszcze ukierunkowane i rozpoczyna przygodę z muzyką, lepsze będą te drugie.

Gra na instrumencie Dzieci poniżej 10. roku życia uczą się gry na pianinie, keyboardzie, gitarze, skrzypcach. Naukę gry na instrumentach dętych rozpoczyna się po 10. roku życia - wtedy dziecko ma na tyle dużo siły, by na nich grać. Dziecko poznaje podstawowe pojęcia muzyczne, kształci słuch. Dowiedz się, czy musi mieć własny instrument.

Zajęcia wokalne, chór Dziecko zdobywa podstawy wiedzy związanej ze śpiewem i interpretacją piosenek. Uczy się śpiewu, ćwiczy dykcję, oddech.

Co dają dziecku

Rozwijają pamięć wzrokową, słuchową. Kojarzenie znaku z dźwiękiem pomaga w nauce języków. Uczą też koncentracji.

Olga Kamińska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy