Zaplanuj aktywny dzień z malcem
To nic, że jesienne słońce nie grzeje zbyt mocno. Nawet w listopadowy weekend można świetnie się bawić!
Dziecko potrzebuje świeżego powietrza przez cały rok. Tymczasem z badań niemieckiej lekarki Ute Brenner, wynika, że o ile trzylatek w czasie wakacji przebywa na dworze średnio przez 4,5 godziny dziennie, o tyle późną jesienią i zimą tylko przez 17 minut. W Polsce podobnych badań nie prowadzono, ale wyniki byłyby prawdopodobnie bardzo zbliżone. Tak krótki spacer to stanowczo za mało! Ruch na świeżym powietrzu wzmacnia odporność, pobudza apetyt, sprawia, że dziecko jest zdrowsze, lepiej i szybciej się rozwija. Nie pozbawiaj malucha tych możliwości tylko z obawy, że jest za zimno! Podpowiadamy, jak zaplanować wolny dzień tak, by znaleźć czas na igraszki z dzieckiem w domu i poza nim.
8.00 Przytulanki z mamą i tatą
Nie wylegujcie się do południa: zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, warto wstać wcześniej. Ale to nie znaczy, że macie zapomnieć o kilku minutach przytulanek i zabawy w ciepłej pościeli. Amerykańska psycholog dziecięca, Tracy Ulfson, przeprowadziła badania, z których wynika, że dzieci odwiedzające rodziców w sypialni regularnie w sobotnie i niedzielne poranki przynajmniej na kwadrans, są spokojniejsze, lepiej śpią.
8.30 Czas na śniadanie
Podaj pożywny posiłek tak, by maluch miał siłę na zabawy i wycieczki, które dla niego planujesz. Podstawą śniadania powinny być płatki zbożowe, kasza lub pieczywo pełnoziarniste. Zawarte w nich węglowodany złożone sprawią, że dziecko przez kilka godzin będzie pełne energii.
9.00 Szykujemy się do wyjścia
Jeżeli zamierzacie jeść drugie śniadanie poza domem, przygotujcie je teraz. Już dwulatek włączy się w zawijanie banana albo kanapek w folię. Później z chęcią zje to, co sam przyrządził. Kiedy ty będziesz pakować rzeczy potrzebne wam podczas spaceru, malec może przez chwilę pooglądać telewizję. Włącz mu bajkę, w której bohaterowie bawią się na świeżym powietrzu albo kanał sportowy. Patrzenie na to, jak ktoś inny biega i skacze, zachęci maluszka do wyjścia z domu.
9.15 Wychodzimy na spacerek
Planując aktywny wypoczynek, weź pod uwagę to, że dzieci lubią krzyczeć i biegać. Rezerwat ptaków, w którym trzeba zachować ciszę, albo ogród botaniczny z cennymi okazami roślin, przysporzy stresów całej rodzinie. Wybierz raczej park, las albo ścieżkę wijącą się wśród wiejskich pól. Możecie jeździć na rowerach (dla najmłodszych dzieci znakomity będzie rowerek biegowy bez pedałów, tzw. laufrad), grać w piłkę, bawić się w berka lub ciuciubabkę. Pamiętaj, że maluch nie potrafi długo skupić uwagi na jednej czynności, dlatego warto schować do kieszeni małe niespodzianki. Balonik, który nagle nadmuchasz albo pojemniczek do puszczania baniek mydlanych mogą zapobiec marudzeniu brzdąca.
11.15 Dobra pora na małą przekąskę
Po dwóch godzinach zabawy na świeżym powietrzu maluch będzie zmęczony i głodny. Jeśli znajdujecie się blisko domu, wróćcie na drugie śniadanie. W przeciwnym wypadku, zjedzcie zabrane zapasy.
11.45 Wycieczka do krainy zwierząt
Jeżeli pokrzepiony posiłkiem maluch ma wciąż ochotę i siłę biegać albo rzucać piłkę, to świetnie. Jeśli nie, zaproponuj mu wycieczkę w jakieś atrakcyjne z punktu widzenia kilkulatka miejsce. Na większość dzieci magiczny wpływ ma słowo: zwierzątka. Jeżeli więc wiesz, gdzie w okolicy pasą się konie lub po ogrodzie biega kilka łagodnych psów, możesz wyruszyć okrężną drogą w to miejsce. 14.00 Rodzinny obiad w restauracji
Postaraj się, by dziecko zjadło coś ciepłego, zamiast kolejnych kanapek zabranych z domu. Możecie wybrać się do restauracji lub też poprosić jedynie o podgrzanie dania w słoiczku zabranego dla malucha. W czasie oczekiwania na posiłek poza domem dziecko może się nudzić. Zaproponuj zabawę w szukanie zielonych albo żółtych elementów w restauracji, albo urządź mały teatrzyk z udziałem pieprzniczki i solniczki, czy też sztućców. Dzieci uwielbiają takie improwizacje. 15.00 Poobiedni odpoczynek
Obowiązuje nie tylko niemowlaki, które śpią w ciągu dnia. Dziecku, które wyrosło już z leżakowania, też przyda się 45 minut na regenerację sił. Możecie w tym czasie poczytać książeczkę, porysować albo obejrzeć spokojną bajkę. A jeżeli jesteście z dala od domu, usiądźcie w jakimś osłoniętym miejscu, choćby na przystanku, i porozmawiajcie przez moment o planach na popołudnie.
16.00 Poszukiwanie skarbów z mamą i tatą
Możecie na skwerze albo w parku zbierać jesienne liście, kasztany i żołędzie. Każde dziecko z radością zrobi potem w domu z pomocą rodziców całą kolekcję ludzików i zwierząt. Jeśli nie pada, a dziecko zaczyna marudzić, zaproponuj wyprawę na plac zabaw. Spróbuj namówić go na wspinaczkę po drabinkach, doskonale rozwijającą zmysł równowagi. Jeśli nie umie wejść na drabinki, sama wsadź go i przytrzymaj. Będzie zachwycony, że jest tak wysoko.
16.30 Przerwa na podwieczorek
Owoc, dwa herbatniki albo wafelek ryżowy wystarczą, by dziecko nabrało energii na kolejną godzinę zabawy. Postarajcie się znaleźć jakąś pamiątkę, którą zabierzecie do domu, choćby kamyczek albo ptasie piórko.
17.30 Wracamy już do domu
Maluch jest już bardzo zmęczony. Pozwól mu chlapać się w wannie, ile tylko zechce, przygotuj ciepłą kolację i włącz telewizor z ulubioną bajką na dobranoc. Po bardzo aktywnym dniu dziecko na pewno nie będzie miało problemów z zaśnięciem. Przed snem ustawcie w widocznym punkcie pamiątkę ze spaceru. Jeżeli nazbieraliście liści, postaw je na stole, na honorowym miejscu.