Reklama

Zmiana pieluchy

Niemowlę trzeba przewijać kilka razy dziennie. Zabieg ten jest konieczny dla zdrowia skóry i komfortu malucha. Oto, co powinnaś wiedzieć.

Noworodek przez 2-3 dni po urodzeniu, wydala resztki nagromadzone w jelitach jeszcze w okresie życia płodowego. Mają one czarne lub ciemnozielone zabarwienie i noszą nazwę smółki. Pierwsze kupki maleństwa są niewielkie, ale mogą pojawiać się często - nawet co godzinę.

Dlatego noworodkowi trzeba często zaglądać do pieluszki. Smółka jest lepka i bardzo łatwo przywiera do skóry. Gdy przyschnie, trudno ją usunąć. Dlatego w pierwszych tygodniach po porodzie maleństwo potrzebuje więcej pieluch jednorazowych (nawet kilkanaście na dobę).

W pierwszych dniach

Reklama

Zmiana pieluszki nie jest trudna. Najważniejsze, by zakładać nową tak często, jak jest to konieczne (średnio co 3-4 godziny, ale - natychmiast - jeśli dziecko zrobi kupkę). W zanieczyszczonej pieluszce wytwarza się amoniak, który działa drażniąco na skórę W obszarze okrytym pieluchą bardzo szybko dochodzi do odparzeń, które trudno się goją (ponieważ stale mają kontakt z wilgocią) i łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym. Pielęgnacja skóry pupy stanie się więc dla ciebie jedną z ważniejszych czynności, które będziesz wykonywała każdego dnia.

A teraz nasza cenna rada na pierwsze dni po narodzinach: smółkę najlepiej jest zmyć chusteczkami pielęgnacyjnymi - wybierz delikatne, bezzapachowe, dla wrażliwej skóry. Zanim przejdziemy do tego, jak fachwo przewinąć dziecko, chcemy przekazać ci kilka rad na temat miejsca do przewijania, które powinnaś zorganizować w domu.

Przewijak i komoda

Będziesz korzystała z nich bardzo często, więc dobrze przemyśl, gdzie położysz przewijak (by mieć do niej jak najlepszy dostęp). Najlepiej położyć go na dużej komodzie (w jej szufladach ułożysz nie tylko ubranka, ale schowasz też zapas pieluch i niezbędne akcesoria). Do umieszczonego wyżej przewijaka nie będziesz musiała się schylać (oszczędzaj kręgosłup, bo noszenie dziecka na rękach i tak go obciąża).

Uważaj jednak, bo nie możesz na nim zostawiać dziecka bez opieki, nawet na sekundę. Już miesięczny maluch może sam obrócić się na bok i spaść! Dlatego wszystkie akcesoria musisz mieć pod ręką. Kilka świeżych pieluszek, chusteczki pielęgnacyjne i krem na odparzenia trzymaj zawsze na wierzchu (na przewijaku).

Idealna pora

Pieluszkę lepiej zmieniać przed karmieniem. Niemowlę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, często ulewa pokarm. Gdy ma pełny brzuszek (a ty uniesiesz mu nóżki) z jego ust popłynie połknięte przed chwilą mleko i zmoczy ubranko. A jeśli dziecko po karmieniu zrobi kupkę? Cóż - nie ma innego wyjścia jak znów zmienić mu pieluszkę!

Ach, te podrażnienia

Już kilkanaście minut wystarczy, by pojawiło się odparzenie (pieluszkowe zapalenie skóry). Przy niewłaściwej pielęgnacji zaczerwienienie się wzmaga, skóra pęka i powstają drobe ranki. Mogą one ulec zakażeniu grzybiczemu, wówczas pojawią się na nich białawe nacieki (a malec może mieć stan podgorączkowy). W takim przypadku koniecznie trzeba iść z nim do pediatry. Dlatego nie bagatelizuj podrażnień i postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.

• Zaczerwienioną pupę umyj, najlepiej ciepłą wodą z mydłem. Delikatnie osusz miękkim ręcznikiem kuchennym.

• Posmaruj skórę kremem z tlenkiem cynku i pantenolem (substancje te mają właściwości

gojące i wysuszające).

• Na kilkanaście minut pozostaw niemowlę bez pieluszki. Dopływ powietrza przyspiesza gojenie się skóry. Utrudnia też namnażanie się atakujących ją bakterii i grzybów (ciepłe i wilgotne środowisko pieluchy jest idealnym miejscem dla ich rozwoju).

• Załóż dziecku świeżą pieluszką (najlepiej taką, która dobrze przepuszcza powietrze). Gdy niemowlę ją zabrudzi, użyj chusteczek oczyszczających i znów posmaruj skórę kremem.

Pamiętaj, że odparzeniom skóry lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Stosuj więc kosmetyki, które natłuszczają i chronią skórę.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | niemowlę | pieluchy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy