Reklama

Reklama

Zwierzak - najlepszy przyjaciel dziecka

Psychologowie twierdzą, że dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami, lepiej się rozwijają. Także pediatrzy i alergolodzy są zdania, że obecność futrzaka w domu wpływa pozytywnie na zdrowie malca. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby pod waszą kontrolą smyk i pupil poznali się bliżej.

Wielu rodziców ma obawy, że po siadanie w domu psa lub kota będzie sprzyjało rozwojowi alergii u dziecka. Tymczasem jest odwrotnie! Jak wynika z badań amerykańskich epidemiologów z Ford Hospital w Detroit, kontakt ze zwierzęciem jest doskonałym treningiem dla układu odpornościowego.

Reklama

Zatem obcowanie z futrzakami od wczesnego niemowlęctwa znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się uczulenia. Mało tego – zabawa z żywym stworzeniem stymuluje też rozwój emocjonalny, ruchowy oraz poznawczy maleństwa.

Jeśli zatem macie w domu jakiegoś pupila, nie musicie go za wszelką cenę izolować od nowo narodzonego dziecka. Przeciwnie – postarajcie się, aby stopniowo, pod waszą kontrolą, oboje uczyli się życia pod jednym dachem. Będzie to korzystne dla waszej pociechy.

0-6 miesięcy

Pojawienie się w domu noworodka może być sporym wyzwaniem dla czworonoga. Pies lub kot początkowo mogą być zazdrośni o nowego członka rodziny. Dlatego dobrze, aby zwierzę stopniowo mogło się oswoić z obecnością dziecka. Niemowlę także od początku powinno przyzwyczajać się do obecności pupila.

Nasza rada

Pozwól swojemu zwierzakowi popatrzeć, jak np. karmisz i przewijasz brzdąca. Być może zechce go powąchać lub polizać po rączce. To na pewno nie zaszkodzi noworodkowi (pod warunkiem że pies lub kot jest zdrowy, a ty masz pewność co do jego wszystkich reakcji).

Staraj się jednak nie dopuszczać do sytuacji, w których futrzak pozostaje sam na sam z dzieckiem. Zwierzęta mają wiele instynktownych zachowań, które czasami trudno jest przewidzieć. Jako właściciele powinniście sami ocenić, w jakim stopniu możecie zaufać swojemu pupilowi.

6-12 miesięcy

Maluchy wychowywane pod jednym dachem ze zwierzętami, zwykle szybciej zaczynają raczkować, chodzić i mówić. Mają więcej empatii. Kontakt z psem czy kotem zapewnia im też poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście takie zabawy musicie odpowiednio dawkować, pilnując, by maluch niechcący nie skrzywdził zwierzaka (i vice-versa). Także obserwowanie zwierzęcia może mieć dla dziecka walor edukacyjny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje