Historia kredytowa - czym jest i jak ją sprawdzić?

Analitycy finansowi twierdzą, że lepiej mieć dobrą historię kredytową niż nie mieć jej wcale. Wiarygodniejszymi klientami są ci, którzy wcześniej brali pożyczki lub robili zakupy na raty i sumiennie spłacali zadłużenie niż ci, którzy kredytów nigdy nie mieli. Ale czym właściwie jest historia kredytowa i gdzie można ją sprawdzić?

historia kredytowa
historia kredytowa© Photogenica

Historia kredytowa - co to jest?

Kopalnią wiedzy dla banków o naszych zobowiązaniach finansowych jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Wiele osób postrzega BIK jako czarną listę dłużników. Niesłusznie, bo dane w nim gromadzone często działają na naszą korzyść. Wszystkie informacje o naszych pożyczkach i kredytach oraz ich spłacaniu banki i SKOK-i przekazują do BIK. Te dane tworzą naszą historię kredytową. Jest ona sprawdzana, gdy chcemy coś kupić na raty, wziąć szybką pożyczkę, tzw. „chwilówkę” czy pożyczyć od banku pieniądze.

Co się w niej znajduje?

Raz na 6 miesięcy możemy bezpłatnie zajrzeć do naszej historii kredytowej w BIK. Otrzymamy informacje o zaciągniętych pożyczkach i ich spłacie, wnioskach kredytowych. Można skorzystać z płatnych usług, np. pełnych raportów z oceną punktową czy uzyskać ostrzeżenie, że ktoś złożył zapytanie kredytowe na nasze nazwisko (próba wyłudzenia kredytu).

Jak ją sprawdzić?

Informacje o swej historii kredytowej uzyskamy, zakładając konto na www.bik.pl (konto próbne, na 60 dni jest za darmo).

Prośbę o informację ustawową możemy też skierować do BIK drogą korespondencyjną, wysyłając pisemny wniosek o jej udostępnienie. Musi on zawierać dane: imię/imiona, nazwisko, adres zameldowania, PESEL, seria i nr dowodu osobistego lub paszportu. Wniosek należy wysłać na adres: Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów, ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa. Dodatkowe informacje uzyskamy pod numerem tel. (22) 310-44-44.

Czarne listy dłużników

Tak nazywane są cztery działające w Polsce Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Gromadzą głównie negatywne informacje o niespłaconych na czas zobowiązaniach finansowych, np. opłat za czynsz, rachunki telefoniczne czy raty kredytu.

Wierzyciel ma obowiązek poinformować nas o przekazaniu do BIG-u danych o naszym zadłużeniu (nie dotyczy to tylko długów alimentacyjnych). Dług musi być większy niż 200 zł, a zaległość przekraczać 60 dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas