Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Podobno do etapu rozmowy kwalifikacyjnej dochodzi tylko 10% kandydatów, którzy aplikowali na konkretne stanowisko. Zaproszenie na takie spotkanie jest równoznaczne z tym, że nasze CV zainteresowało pracodawcę i chciałby lepiej poznać nie tylko samego kandydata, osobiście porozmawiać o jego kompetencjach, ale również zaznajomić się z oczekiwaniami wobec nowej pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to niewątpliwie najważniejszy dla kandydata etap rekrutacji. Wymaga ona nie tyle solidnego przygotowania, co umiejętności atrakcyjnego zaprezentowania swoich walorów. Na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat udowadnia to, co zainteresowało pracodawcę w jego CV. Jeśli zatem wybierasz się na taką rozmowę – gratuluję! To znak, że pracodawca jest tobą wyraźnie zainteresowany. Teraz musisz tylko wykazać się pewnością siebie, wysoką kulturą osobistą, wiedzą na temat przyszłej pracy, pozytywną energią i kilkoma innymi, ważnymi z punktu widzenia pracodawcy cechami. My prezentujemy cenne wskazówki, które zwiększą twoje szanse na dostanie wymarzonej pracy.

article cover
©123RF/PICSEL

Sprawy podstawowe

©123RF/PICSEL

Zacznijmy może od spraw podstawowych. Rozmowa kwalifikacyjna to przede wszystkim szansa, by zrobić dobre wrażenie na żywo przed przyszłym pracodawcą. Nie powinniśmy zatem zapominać o pozytywnym nastawieniu do tego spotkania, uśmiechu na twarzy i dobrym humorze. Te aspekty wyjątkowo przydają się na takiego rodzaju rozmowach. Pozwalają rozluźnić atmosferę w kryzysowych momentach i zaprezentować się jako osoba pełna pozytywnej energii, z którą dobrze się pracuje.

Strój ma znaczenie

Wyjątkowo duże znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma również strój kandydata. Nie bagatelizujmy tej kwestii! Oczywiście będzie różnił się on od w zależności od rodzaju pracy, o którą się ubiegamy. Na pewno powinien być on schludny i w nienachalny sposób odnosić się do twojej przyszłej pracy. Przykładowo, jeśli ubiegasz się o pracę w biurze, na rozmowę ubierz się elegancko i z gracją. Kobiety mogą nawet pokusić się o buty na obcasie! Jeśli jednak zamierzasz pracować w jednym z twoich ulubionych barów, załóż to, co wizualnie nawiązuje do jego wystroju. Dzięki takiemu zagraniu na pewno zostaniesz zapamiętany jako bystra i ciekawa osobowość. Pamiętaj, ubiór, fryzura i makijaż mają ogromne znaczenie. Należy je zatem dobierać z wyczuciem i gustem.

Bądź pewny siebie i nie bój się mówić o swoich osiągnięciach!

©123RF/PICSEL

Rozmowa kwalifikacyjna ma potwierdzić przede wszystkim to, co kandydat zawarł w swoim CV. Ważne byś w przekonujący sposób umiał zaprezentować przyszłemu pracodawcy swoje umiejętności, dokonania i dotychczasowe doświadczenie. W czasie przygotowań do rozmowy koniecznie przypomnij sobie konkretne stanowiska, na jakich pracowałeś, zakres swoich obowiązków, listę osiągnięć zawodowych czy rodzajów kursów, które ukończyłeś. Ponadto wspomnij o kompetencjach, które dały ci poprzednie stanowiska pracy. Nie zdziw się jednak, gdy rekruterzy zadadzą ci pytanie o twoje słabe strony lub porażki zawodowe. W takiej sytuacji, po prostu opowiedz, czego nauczyły cię takie doświadczenia i dlaczego w konsekwencji okazały się cenną lekcją, a także w czym chciałbyś podszkolić się na nowym stanowisku pracy.

Podczas rozmowy warto wspomnieć także o swoich szczególnych pasjach, hobby i oryginalnych zainteresowaniach, oczywiście najlepiej powiązanych z pracą, o którą się ubiegasz. Takie informacje sprawią, że na pewno zostaniesz zapamiętany jako ciekawa osobowość.

Kandydaci często pytani są również o ich potencjalne zachowanie w sytuacjach kryzysowych. To pytanie szczególnie dotyczy osób, które mogą być narażone na nagłe, niespodziewane sytuacje lub pracujących w dużych zespołach, gdzie mogą występować konflikty. Przed rozmową kwalifikacyjną, warto przemyśleć więc, jak zachowałbyś się w trudnych i niecodziennych sytuacjach.

Zbierz informacje na temat miejsca pracy i przyszłego stanowiska

©123RF/PICSEL

Równie ważną, co odpowiednia prezentacja swoich umiejętności, może okazać się wiedza kandydata na temat miejsca, w którym ubiega się o pracę. Na rozmowie rekrutacyjnej warto zatem zabłysnąć wiedzą na temat zasad funkcjonowania konkretnej firmy czy przedsiębiorstwa, a także ich celów i polityki. Cenna okaże się również znajomość ewentualnych produktów, które proponują, a także potencjalnych klientów. Dzięki rozeznaniu w podstawowych zasadach funkcjonowania przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz, w oczach pracodawcy zaprezentujesz się jako zaangażowana i inteligentna osoba. Pamiętaj, że najlepszą bazą przydatnych informacji na temat konkretnej firmy są zawsze strony internetowe.

Przystępując do rozmowy kwalifikacyjnej warto również wiedzieć jak najwięcej o stanowisku, na którym będziesz pracować. Skorzystaj więc z wszelkich dostępnych źródeł, by poznać specyfikę swojej przyszłej pracy. Taką wiedzą na pewno zapunktujesz w oczach pracodawcy i wyjdziesz na solidnie przygotowanego kandydata.

Lista pytań, które chcesz zadać

©123RF/PICSEL

Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko rekruter czy przyszły pracodawca mogą zadawać pytania, ale również kandydat. Masz do nich pełne prawo i najlepiej dobrze je przemyśl, gdy przygotowujesz się do rozmowy. Możesz również spisać je na kartce i zabrać ją ze sobą na spotkanie rekrutacyjne. Kwestie, o które na pewno musisz zapytać, to: wynagrodzenie, rodzaj umowy, którą podpiszesz, a także czas pracy. Zapytaj również o wyzwania, które zamierza postawić przed tobą na wstępie pracodawca. Dzięki temu będziesz mógł merytorycznie i psychicznie przygotować się na początek pracy. Pamiętaj, że informacje, które uzyskasz, mogą posłużyć także w celu konfrontacji danej oferty pracy z inną, a także ułatwią ci podjęcie ostatecznej decyzji. Dlatego nie wstydź się pytać o nurtujące i niejasne kwestie, nawet jeśli wydają się one banalne!

Odpowiadaj zgodnie z prawdą!

©123RF/PICSEL

Rada ta wydaje się oklepana i powszechnie znana? Być może, ale badania dowodzą, że około 53% procent kandydatów podaje fałszywe informacje na rozmowach kwalifikacyjnych i w CV. Pamiętaj, by nie iść tym tropem! Prędzej czy później twoje kwalifikacje i doświadczenie i tak wyjdą w praniu, a w oczach pracodawcy wyjdziesz na oszusta. Musisz wiedzieć, że dzisiaj, w dobie internetu i szybkiej informacji wszystko można łatwo sprawdzić. Nie upiększaj również na siłę swoich osiągnięć i doświadczenia. Jeśli jednak odczuwasz ich brak, daj rekrutującym do zrozumienia, że bardzo zależy ci na rozwijaniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowej praktyki. Wyjdziesz wtedy na osobę szczerą i godną zaufania, czyli taką, której pracodawcy szukają dzisiaj ze świecą. W rozmowie kwalifikacyjnej najbardziej liczy się atrakcyjny sposób przedstawienia twoich umiejętności i doświadczenia, ale pod warunkiem, że są one zgodne z prawdą! Pewność siebie i szczerość wydają się być zatem kluczem do twojego sukcesu!

Próba generalna przed rozmową

©123RF/PICSEL

Gdy przygotujesz już wszystkie potrzebne informacje, które zamierzasz przedstawić na rozmowie, czas na jej próbę generalną! Poproś bliską osobę, by pełniła rolę rekrutera i zadawała ci pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy. Równie dobrze możesz zorganizować próbę generalną przed lustrem, dzięki czemu zaobserwujesz swoje zachowanie i prezencję. Oprócz starannego i konkretnego odpowiadania na pytania, ćwicz również gestykulację i mimikę twarzy. Dobieraj je odpowiednio do tematów, o których mówisz. Tą umiejętnością dodatkowo zapunktujesz podczas rozmowy rekrutacyjnej! Próba generalna ma na celu poprawić twój komfort psychiczny i zwiększyć pewność siebie. Zadbaj zatem o to, by w dzień przed rozmową kwalifikacyjną doszła ona do skutku.

Powyższe porady miały uświadomić ci najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną. Kierując się nimi, możesz znacznie zwiększyć swoje szanse wśród innych kandydatów. Pamiętaj: bądź pewny siebie, przebojowy, ale i szczery!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas