Jak pracować z toksycznym szefem?

Toksyczny szef może sprawić, że każdy dzień pracy stanie się koszmarem. Stwarza on wrogie środowisko w miejscu pracy i jest klątwą dla tych, którzy są zmuszeni do współpracy z nim. Toksyczni ludzie mogą wykańczać emocjonalnie i fizycznie jeśli nie jest się psychicznie przygotowanym na ich sposób bycia i traktowania swoich podwładnych.

Koncentruj się na swojej pracy a nie na przełożonym. Nie ważne, czy Ci się podoba to co robisz, czy nie. Poprzez skupienie się na swoich zadaniach będziesz mniej podatny na wpływ toksycznych zachowań swojego przełożonego. W ogóle nie zwracaj uwagi na wrogie spojrzenia lub nieprzyjemne komentarze dotyczące Twojej osoby. Ciągle myśl o tym co już zrobiłeś i co jeszcze masz do zrobienia.

Utrzymuj swoje relacje z przełożonym na poziomie wyłączne zawodowym. Zdarza się, że ludzie - w tym również przełożeni, którzy są również ludźmi - będą starać się odciążyć ze swojej negatywnej energii właśnie w pracy. Mają problemy ze swoim życiem osobistym i z samym sobą. Nie jest Twoim zadaniem przyjmowanie całej złości swojego szefa na siebie. To on ma problem, możesz się pomodlić za niego, ale nic więcej.

Wykonuj swoją pracę jak najlepiej potrafisz. Jeśli będziesz wykonywać swoją pracę pewnie i w sposób nie do zarzucenia, nie masz podstaw aby obawiać się zarzutów niekompetencji przez swojego szefa. Owszem, prawdopodobnie nie ominie Cię jakaś złośliwa uwaga, ale nie będzie to nic znaczącego. Jeśli jednak będziesz dawał z siebie wszystko, a Twój szef nadal nie będzie usatysfakcjonowany wówczas może należy zmienić swoją postawę i pracować mniej wydajnie; oczywiście z powodu niedocenienia Twoich starań i wysiłku włożonego w pracę.

Rozpocznij walkę pozytywnej energii z negatywną. Pozytywna energia zawsze zwycięża negatywną. Wymaga to jednak ogromnej determinacji i chęci. Nikt inny nie jest w stanie zmienić Twojego humoru oprócz Ciebie samego. Od Ciebie zależy czy poddasz się złemu wpływowi swojego szefa czy nie. Staraj się zachować spokój oraz dobry humor. Nie ważne ile razy w ciągu dnia Twój przełożony stara Cię wyprowadzić z równowagi. Pamiętaj, że jego zachowanie jest jego problemem a nie Twoim.

Jeśli problem całkowicie Cię przerasta najlepszym wyjściem będzie znalezienie sobie innej pracy.

Wskazówki

* Zawsze możesz poinformować przełożonych o praktykach Twojego szefa. Najlepiej, aby zrobił to cały zespół, chociaż sam również możesz złożyć skargę.

* Możesz poprosić o przeniesienie do innego zespołu czy działu.

* Nie musisz zostawać po godzinach w pracy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas