Jak radzić sobie z telemarketerem?

Należy pamiętać, że telemarketerem jest zwykły człowiek - taki jak my. Należy być dla niego miłym i nie ranić jego uczuć - czyli zachowywać się tak, jak wobec innego normalnego człowieka. Ale co wówczas, gdy on nas nie słucha, jest agresywny, napastliwy i bezczelny? Wtedy zostają nam dwa wyjścia. Albo odłożyć słuchawkę, albo zabawić się jego kosztem. Jak poradzić sobie z bezczelnym i napastliwym telemarketerem?

Jak radzić sobie z telemarketerem?
Jak radzić sobie z telemarketerem?123RF/PICSEL

Rzeczy, których potrzebujesz

* Telefon

* Dobry Humor

* Cierpliwość

Za 10 min

Powiedz, że jesteś w tej chwili zajęty i żeby oddzwonił za 10 minut. Jeśli oddzwoni powiedz, że nadal jesteś zajęty i potrzebujesz kolejne 10 minut. Rób tak za każdym razem, gdy zadzwoni. Jeśli po dziesiątym razie zadzwoni jeszcze raz, powiedz, że jesteś zajęty, bo jesteś martwy.

Gotowe nagranie

Przygotuj sobie gotowe nagranie krzyczącego dziecka, w stylu: "Pomocy, pomocy!!! Niech pan mi odda moje pieniądze!". Włącz je, jak tylko się zorientujesz, że masz do czynienia z bezczelnym telemarketerem, po czym się rozłącz.

WC

Powiedz, że musisz iść koniecznie do WC, przyłóż telefon jak najbliżej muszli, po czym zacznij na przemian udawać, że puszczasz gazy i spłukiwać wodę. Po pewnym czasie telemarketer sam się rozłączy.

Opowiedz coś

Możesz opowiedzieć telemarketerowi o swoim psie i jego cudownej sierści. Opowiadaj bardzo długo, powtarzaj się, nie zapominaj o szczegółach opowieści. Jeśli telemarketer będzie chciał ci wejść w słowo. mów: "jeszcze chwileczkę, ta sierść jest naprawdę niesamowita…".

Udawaj świra

Powiedz telemarketerowi, że czujesz się bardzo samotny, niedowartościowany, nielubiany i chcesz, żeby cię ktoś przytulił. Zacznij płakać i krzyczeć jak małe dziecko "mamaaa!"

Słuchaj i pytaj

Pozwól mówić telemarketerowi tak długo, jak tylko chce. Pytaj o wszystko, wykazuj spore zainteresowanie. Dowiedz się wszystkich szczegółów oferty, porównuj wszystkie pakiety (o ile sprzedaż ich dotyczy), chwal produkty oferowane przez telemarketera. Utrzymuj rozmowę jak najdłużej. Jak już telemarketer będzie chciał przejść do sfinalizowania transakcji udawaj mocno zdziwionego, że to ty masz mu zapłacić, a nie on tobie.

Data urodzin

Spytaj telemarketera, kiedy się urodził i przeczytaj mu jego horoskop (dzienny, tygodniowy i miesięczny). Jeśli wysłucha, znajdź dla niego inny horoskop na jakimś serwisie czy w gazecie. Czytaj tak długo, aż zrezygnuje z rozmowy z tobą.

Nie rozumiem

Powiedz ładnie i płynnie "Przepraszam, ale ja nie rozumiem po polsku".

Zabawa z partnerem

Słuchaj spokojnie monologu telemarketera, po czym powiedz nagle "Przestań! Nie teraz. Rozmawiam przez telefon", po czym przeproś i pozwól mu dalej mówić.

Zaoferuj również coś

Podziękuj telemarketerowi za ofertę i zaproponuj mu swoją usługę. Jeśli zajmujesz się np. lasami, zaproponuj zalesienie jego ogródka - jego i jego wszystkich znajomych. Poproś, żeby popytał w pracy, czy może ktoś nie chce małego lasu albo przynajmniej jednego drzewa na działce. Wymień parę gatunków oraz zaproponuj jakiś gatunek drzewa właśnie dla niego. Powiedz, że masz moc telepatyczną i czujesz, że właśnie brzoza pasuje do jego osobowości i koniecznie musi on ją mieć. Mów poważnie i się przy tym nie śmiej. Bądź zaangażowany w to, co mówisz.

Co to za firma?

Jak tylko telemarketer się przedstawi poproś go o powtórzenie imienia i nazwiska oraz przeliterowanie. Następnie poproś, aby przeliterował nazwę firmy. Zapytaj o lokalizację firmy - gdzie jest siedziba główna oraz poszczególne filie i oddziały. Wypytaj również o to, jak długo firma już istnieje na rynku, jaki ma kapitał zakładowy, ile osób zatrudnia, jaki jest system motywacyjny pracowników oraz czy pracownicy są w związkach małżeńskich oraz ile mają dzieci. Kontynuuj zadawanie pytań, tak długo jak będzie trzeba.

Na głuchego

Powiedz, że masz problemy ze słuchem i żeby mówił głośniej. Głośniej i głośniej, bo nadal słabo słyszysz.

Na skrupulatnego

Powiedz, aby mówił bardzo wolno, bo chcesz zanotować każde słowo, które do ciebie mówi.

Dzień dobry, mamy piękną pogodę…

Jeśli spyta, jak ci mija dzień zacznij opowiadać o każdym szczególe danego dnia. Np. Budzik zadzwonił o 6. rano. Bardzo nie chciało mi się wstawać ale jakoś się zebrałem z łóżka i poszedłem umyć zęby. Umyłem je pastą, ponieważ uważam, że jest najlepsza itd…

Straszna firma

Zapytaj, z jakiej firmy dzwoni i wyraź swoje najgłębsze współczucie. Zacznij zmyślać jakieś plotki na temat jego firmy oraz planów kierownictwa firmy w stosunku do wszystkich telemarketerów (zwolnienia, niższe płace, nadgodziny itp).

Rozkojarzony

Pozwól mówić telemarketerowi, poczekaj, aż się rozluźni, po czym w połowie jego zdania mu przerwij i powiedz: "Wie Pan co, w końcu udało mi się obniżyć swój cholesterol!". Pozwól mu dalej mówić, po czym znów nagle przerwij i powiedz: "ale naprawdę tak się cieszę. To zasługa mojego nowego lekarza”. Po pewnym czasie, jak się zorientuje, że w ogóle go nie słuchasz przestanie ci zawracać głowę.

Dlaczego?

Jak telemarketer zacznie mówić przerywaj mu pytając "dlaczego". Np. "mamy dla Pani najlepszą ofertę!"- "a dlaczego dla mnie?", "a dlaczego jest najlepsza", "dlaczego właśnie ja zasłużyłam sobie na najlepszą ofertę?".

Na telemarketera

Powtarzaj wszystko za swoim rozmówcą. Każde zdanie. Jak poprosi cię, abyś przestał, spytaj dlaczego i wyjaśnij, że ćwiczysz, bo też chcesz zostać telemarketerem.

Może

Po każdym pytaniu odpowiadaj “może…”.

Dzień dobry

Jak telemarketer przywita się i powie "dzień dobry" powiedz, że nie taki dobry. Że pies złamał nogę, ty zostałaś zwolniona (wyrzucili Cię ze studiów, szkoły) i właśnie wykipiało ci masło, po czym spytaj, czy on uważa wobec tego, że dzień jest dobry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas