Janis Joplin - samotna ikona pop kultury
Choć jej kariera trwała zaledwie kilka lat, przeszła do legendy gatunku i ciągle uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej. Janis Joplin odeszła 4 października 1970 r.
"Żadna szanująca się kobieta nie zostaje piosenkarką, jeśli nie musi" - tak zaczyna się monodram "Moja mama Janis", w którym wystąpiła Jolanta Litwin-Sarzyńska. Joplin musiała. Już w szkole rówieśnicy naśmiewali się z niej. "Byłam nieprzystosowana; czytałam, malowałam"- wspominała ten okres Janis. Dodatkowo - będąc nastolatką, cierpiała na nadwagę. Pozostawał jej tylko blues, folk i śpiew. Podczas studiów na Uniwersytecie Teksas w Austin, których nigdy nie ukończyła, tamtejsza gazeta opublikowała artykuł o Janis, zatytułowany: "Ona ma odwagę być inna".
Zdobyła popularność w drugiej połowie lat 60. XX wieku jako wokalistka zespołu Big Brother and the Holding Company, ale karierę rozpoczęła w 1962 r. występami w klubach.
Na szczyt wyniosła ją seria znakomitych utworów, w tym przeboje "Cry Baby", "Piece of My Heart", "Try (Just a Little Bit Harder)" i "Me and Bobby McGee", kompozycja Krisa Kristoffersona, humorystyczny utwór a cappella "Mercedes Benz" czy brawurowa interpretacja "Summertime" George'a Gershwina.
Janis Joplin związana była z ruchem hippisowskim, gdzie nie brakowało podobnych do niej odmieńców. Piosenkarka wystąpiła na słynnym festiwalu rockowym w Woodstock w 1969 roku.
Krótkie lata jej kariery wypełnione były alkoholowymi, narkotycznymi i obyczajowymi ekscesami, przeplatanymi kuracjami odwykowymi. Zmarła na krótko przed wydaniem swojej drugiej solowej płyty, zatytułowanej "Pearl", w pokoju numer 105 w Hotelu Landmark w Hollywood, gdzie wówczas mieszkała. Przyczyną zgonu było ostre zatrucie heroinowo-morfinowe w wyniku wstrzyknięcia nadmiernej dawki. Ciało Janis Joplin poddano kremacji, a prochy zostały rozsypane w Kalifornii nad Oceanem Spokojnym.
W jej rodzinnym mieście Port Arthur nie znajdziemy ani ulicy imienia Janis Joplin, ani jakiegokolwiek pomnika, a dom, w którym przyszła na świat, został zburzony. Zawsze pragnęła bezwarunkowej akceptacji, rodzinne miasto poskąpiło jej tego nawet po śmierci...
W 1995 r. Janis Joplin została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. W 2004 magazyn Rolling Stone umieścił ją na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów.