Reklama

Reklama

Lidia Popiel o niezależności

Dla Lidii Popiel kobieta wolna i niezależna to taka, która myśli, potrafi podejmować trudne decyzje i nie szkodzi innym.

Na warszawskim Barbakanie do 25 października można zobaczyć zwycięskie zdjęcia w konkursie "Kobieta Wolna, Kobieta Niezależna".

Lidia Popiel, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej i juror konkursu w rozmowie z Sylwią Olczak tłumaczyła, czy łatwo jest fotografować wolność i niezależność. - Fotograf nie daje jasnych odpowiedzi. Fotografia powinna zmuszać do tego, żeby pomyśleć, powinna zatrzymać obrazkiem. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do harmonii w obrazie, ujęcia tematu, do kadru, czy światła. Jak my zinterpretujemy obraz, jakie on wywrze na nas wrażenie, jakie emocje wzbudzi, i jakie znajdziemy odpowiedzi na pytania, świadczą o tym, ze fotografia spełniła swój cel. Myślę, że na wielu zdjęciach zaznacza się naturalność kobiet, ich wdzięk. Sytuacje i kobiety są przeróżne - poczynając od domowych, codziennych zajęć, kończąc na modelkach i stylizowanych na "fashion".

Reklama

- Dosyć trudno było wybrać zwycięzcę konkursu. Zdjęcia zwycięzców wyróżniają się plastyczną wrażliwością, dobrą obserwacją chwili, ładnym opowiedzeniem historii o kobiecie i jej rodzinie. Zdjęcia były bardzo zróżnicowane, na różnych poziomach. Widać, że fotografowie pochodzą z różnych środowisk i mają różne wykształcenie. Dlatego bardzo ciężko wybiera się z tak różnorodnych obrazów. Trudno je ocenić. Często coś, co wzrusza "bije na głowę" rzeczy, które są lepiej techniczne zrobione. To jest ta trudność - czym się kierować - techniką czy uczuciami? Starałam się pogodzić jedno i drugie - dodała znana fotografka i była modelka.

Konkurs "Kobieta Wolna, Kobieta Niezależna" organizowany był w ramach edukacyjnej kampanii społecznej "TAK! Dla nowoczesnej antykoncepcji". Kierowany był zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów, dla których fotografia jest pasją i swoistym wyzwaniem. Konkurs cieszył się dużą popularnością - w przeciągu miesiąca nadeszło ponad 70 prac.

Prace laureatów II edycji konkursu "Kobieta Wolna, kobieta Niezależna"

I miejsce, autor: Izabela Urbaniak, tytuł pracy: "PANI TERESA"

II miejsce, autorzy: Katarzyna Szmorąg i Monika Kotecka, tytuł pracy: "KOBIETĄ BYĆ"

III miejsce, autor: Dominik Śmiałowski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotografia | Lidia Popiel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje