Reklama

Reklama

Rezolutne złote dziecko

Nie dostawała kieszonkowego, bo pieniądze zarabiała już jako dziewięciolatka. I od wczesnych lat radziła sobie znakomicie!

Mało brakowało, a zostałaby Julią. Ale kiedy się urodziła, mama spojrzała jej głęboko w oczy i już wiedziała, że żadnej omdlewającej Julii z niej nie będzie. Choć jej rodzice szybko się rozwiedli, Ania podkreśla, że dzieciństwo miała "bez traumy". "Tata zawalił coś na uczelni - studiował prawo dziewięć lat - i capnęli go do wojska. Właśnie miałam się urodzić, byli świeżo po ślubie. Po wojsku, po półtorarocznej rozłące, okazało się, że rodzice są sobie całkiem obcy" - opowiadała w jednym z wywiadów. Ojca poznała lepiej, kiedy miała 18 lat. Zabrał ją wtedy w podróż do Indii. Od tego momentu Ania fascynuje się Azją.

Reklama

Jest jedynaczką i nigdy nie brakowało jej śmiałości. Po podwórku chodziła z patykiem, udając, że to mikrofon i przeprowadzała "wywiady" z obcymi ludźmi. Kiedyś ominęło ją rozpoczęcie roku. Nowa nauczycielka zapowiedziała, że nie życzy sobie rozmów na lekcji, a jedyne, co chce słyszeć, to brzęczenie muchy. Klasa wybuchnęła śmiechem, a Ania powiedziała: "Będzie to pani miała zagwarantowane". Bo Ania uwielbiała, jak coś się dzieje. Zupełnie nie przypominała swojej nieśmiałej mamy.

Pamięta, jak obie zasiedziały się w restauracji. Mama zorientowała się, że sklepy są już zamknięte. Poprosiła więc córkę, by poszła na zaplecze i poprosiła kucharza o chleb. "Sama by się wstydziła. Poszłam i wróciłam z chlebem. Byłam tresowana do odwagi"- opowiadała Mucha w jednym z wywiadów. W filmie zadebiutowała jako dziewięciolatka - i to w "Korczaku" Andrzeja Wajdy. Wszystko dzięki wujkowi, który zabrał ją na plan razem ze swoim synem. Mieli statystować bez dialogów. Ale jedna z dziewczynek, której zaproponowano większą rolę, rozpłakała się ze wstydu. Wtedy Ania wystąpiła dziarsko z szeregu, podeszła do Wajdy i powiedziała: "Jak ona nie chce, to ja zagram".

W ten sposób zarobiła pierwsze pieniądze, które natychmiast oddała mamie. Wkrótce zaczęła pomagać jej finansowo. Dziś twierdzi, że pieniądze szczęścia jej nie dają. "Ale zakupy - tak" - dodaje. Cała Mucha!

Iwona Zgliczyńska

Show
Dowiedz się więcej na temat: Anna Mucha | Andrzej Wajda | Korczak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy