Reklama

Reklama

To nie czarodziejska różdżka

Pacjent jest wizytówką lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że chirurgia plastyczna nie jest czarodziejską różdżką - mówi dr n. med. Piotr Osuch, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.

Anna Kamińska, INTERIA.PL: Na jakie operacje plastyczne najczęściej decydują się kobiety?


- Dr n. med. Piotr Osuch: Niezależnie od wieku najpopularniejsze zabiegi to powiększanie piersi i odsysanie tłuszczu. Najwcześniej z operacji estetycznych wykonuje się korekcje ostających uszu. Względnie wcześnie uszy uzyskują swoją ostateczną wielkość, przez co można je modelować już po 6. roku życia. Stąd nawet pojawia się pomysł, żeby na I Komunię finansować dziecku taki zabieg.

Reklama

Kiedy kobieta osiąga dojrzałość, czyli ma około 18-20 lat, najczęściej operuje sobie uszy, nos, lub odsysa tkankę tłuszczową. Z korektą nosa czekamy do zakończenia jego wzrostu, czyli do 18. roku życia. Można go wtedy kształtować, usuwać garb, korygować jego czubek ponieważ nie będzie się już zmieniał.

Przed 18. rokiem życia nie robi się liposukcji?


- Rzadko. Dziewczyny w tym wieku starają się schudnąć dzięki ćwiczeniom fizycznym i innym zabiegom mało inwazyjnym. Wiadomo zdarzają się pacjentki, które chcą zrobić liposukcję przed 18. rokiem życia. Jednak są to pojedyncze przypadki. Wtedy oczywiście wymagana jest zgoda rodziców. Zazwyczaj staram się wykonywać zabiegi estetyczne, kiedy dziewczyna jest już pełnoletnia. Ona sama podejmuje decyzję, rozumie też ryzyko danego zabiegu.

- Oczywiście staram się pomóc, gdy pacjentka ma zniekształconą sylwetkę poprzez otyłość. Trzeba jednak pamiętać, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, tylko metodą modelowania sylwetki. Tak, że jak np. dziewczyna waży 120 kg, to nie może liczyć na to, że po operacji straci istotnie na wadze. Podczas tego zabiegu usuwa się maksymalnie do sześciu litrów tłuszczu.

Między 20. a 35. rokiem życia u kobiet na pierwszym miejscu znajduje się operacja powiększania piersi, a na drugim liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu.

- Możemy także wyróżnić grupę młodych matek. Mają coraz więcej czasu dla siebie, chcą o siebie zadbać i często wrócić do pracy. Najczęściej pragną poprawić swoje brzuchy i piersi. W czasie zabiegu modeluję gruczoł i poprawiam kształt piersi. Często po ciąży piersi są rozciągnięte. Wtedy nadmiar skóry można również wypełnić silikonowymi implantami. Dzięki temu nie są one pomarszczone i stają się większe.

- Kolejną grupę stanowią panie już po 40. roku życia. Jak wiemy, z upływem lat skóra jest mniej elastyczna, robi się bardziej obwisła. Pojawiają się też problemy związane z nadmiarem skóry na powiekach, a czasem również na całej twarzy. Bardziej widoczne stają się zmarszczki i worki pod oczami. Stąd największą popularnością cieszy się plastyka powiek i lifting w obrębie twarzy. Lifting polega na podciągnięciu tkanek i usunięciu nadmiaru skóry.

- W każdej grupie wiekowej można wykonywać zabiegi mało inwazyjne. Zazwyczaj do skóry podaje się różnego rodzaju preparaty, aby poprawić jej jakość. Oprócz tego lekarze używają urządzeń do poprawy jej wyglądu np. działających w oparciu o fale, które podgrzewają tkanki. Przykładem tu może być najnowszy Pelleve. Dzięki niemu ulega przebudowie kolagen i skóra się kurczy. Oczywiście panie mające wiotką skórę i drobne zmarszczki bardziej zyskują na tym zabiegu.

Jakie jest ryzyko, że operacja się nie uda?


- Problem może się pojawić, gdy lekarz nie zrozumie do końca oczekiwań i potrzeb pacjentki. Żaden lekarz nie chce, żeby operacja została wykonana niepotrzebnie. Wtedy nawet dobrze wykonana operacja może się okazać nieudana. Na przykład przyjdzie do mnie kobieta i powie, że chciałaby poprawić pomarszczoną skórę twarzy. Okaże się jednak, że jej głównym problem są worki pod oczami. Stąd każdy lekarz powinien pacjentowi poświęcić odpowiednio dużo czasu przed operacją.

- Ponieważ twarz jest dynamiczna, najłatwiej pokazać można pacjentowi jego problem na wykonanych wcześniej zdjęciach. Stąd, na pierwszym spotkaniu robię zdjęcia, a potem pokazuję pacjentowi okolice, które można zmienić. Ważna jest odpowiednia konsultacja. Nierzadko musi być ich kilka przed operacją. Trzeba również pamiętać, że chirurgia plastyczna nie jest czarodziejską różdżką. Musi być pełne zrozumienie ze strony pacjenta możliwości i ograniczeń związanych z planowanym zabiegiem. Wtedy ryzyko, że efekt będzie niezgodny z oczekiwaniami pacjenta jest zminimalizowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje