Reklama

Reklama

Uprawiam sztukę mniejszą

O poezji, muzyce i błędach młodości opowiada Adam Nowak z zespołu "Raz, dwa, trzy".

Dariusz Łukaszewski: - Kiedy słucha się piosenek, polskich, zagranicznych, nawet fajnych, dobrych, kręcących i poruszających dogłębnie, a potem czyta się same ich teksty, bez muzyki, to zwykle następuje rozczarowanie, bo teksty płyciutkie i słabe. Słowa twoich piosenek żyją swoim życiem. Nie waham się powiedzieć, że to jest poezja. Czy wszystkie twoje teksty kończą jako piosenki?

Reklama

Adam Nowak: - Cha, cha... Zdarza mi się napisać wiersz. I mam zapisy takich usiłowań. Kiedy stosuję techniki poetyckie, czy literackie - o ile takie techniki mogą w ogóle być stosowane w wierszu, bo spotykam się i z takim myśleniem, że on się powinien właściwie wylać prosto z serca i zostać zapamiętany jako akt twórczy, i że w ten sposób można napisać wiersz - wtedy bliska mi jest precyzja, której nie zawsze udaje mi się osiągać w takim natężeniu jak bym chciał. Poetycka precyzja, i przede wszystkim logika, która powinna być w tekście. Te teksty, które pisałem na początku i które były anegdotyczne, były napisane z powodu pragnienia napisania wiersza, ale były to teksty piosenek. Mówię tu o pierwszych anegdotycznych tekstach, natomiast te, które są później pisane, od "Niecudu" właściwie... nawet od płyty "Sufit", to już przestają być teksty anegdotyczne, choć wciąż są piosenkowe. Jeżeli zabrać im muzykę, okaże się, że mogą być podejrzane o bycie wierszem.

Ale nie zawstydza cię, jeśli ktoś powie, że jesteś poetą?

Adam Nowak: - Jeżeli ktoś mnie będzie podejrzewał, że jestem poetą, to odpowiem: zdarza mi się, że tak, że jestem. Ale to z uczuciem wstydu nie ma nic wspólnego, natomiast wykonawca, któremu przypina się u nas gębę poety, funkcjonuje w społecznym odbiorze z wizerunkiem tego, który porusza się parę merów nad ziemią, a ja do takiego obrazka nie pasuję. Nie zaprzeczę, jeśli ktoś będzie chciał mnie podejrzewać o to, że mógłbym być poetą, natomiast ja sam nie dążę w tym kierunku, żeby moje życie zamienić w akt bycia poetą.

Mogę ci się z czegoś zwierzyć?

Adam Nowak: - Proszę bardzo.

Ja właśnie ciebie podejrzewam o to, że jesteś poetą...

A skoro tak, to pewnie - jak robią poeci - chodzisz po świecie, rozglądasz się, obserwujesz, spostrzegasz, przetwarzasz to i opisujesz. Opisz swoją wioskę, a opiszesz świat - to słynne zdanie Tołstoja przypomniał mi w niedawnej rozmowie Jerzy Pilch...

Adam Nowak: - No tak, dokładnie tak jest, jak powiedział Tołstoj, i można by jeszcze głębiej w to pójść - nie dlatego, żeby poprawiać Tołstoja, broń Boże - opisz człowieka, którego widzisz, a spojrzysz na świat jego oczami, poznasz to wszystko, co przez niego przeszło: ludzi, których znał. Miejsce, w którym mieszka, skąd pochodzi; mało tego - są tacy, którzy usiłują powiedzieć dokąd on zmierza. Cha, cha...

Dowiedz się więcej na temat: poezja | wiersz | świat | napięcie | rzeczy | teksty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje