Modne, ale trudne. Imiona, które wszyscy przekręcają
Julek to Juliusz czy Julian? Nicole wymawia się jak „Nikol” czy „Nikola”? Niektóre modne imiona mogą sprawić sporo kłopotów! Część z nich jest trudna, bo ma obcojęzyczne pochodzenie. Sprawdź, które popularne imiona są często przekręcane.

Spis treści:
Dlaczego przekręca się imiona?
Tradycyjnie występujące polskie imiona są z reguły dla Polaków łatwe w wymowie i w pisowni. Problem zaczyna się, gdy imię ma zagraniczne pochodzenie i niepolską pisownię. Kłopoty mogą się również pojawić, jeśli jedno imię można zapisać na wiele sposobów - tak jest z popularną kilka lat temu Jessicą. W rejestrze PESEL widnieje wiele wersji: Dżesika, Jessica, a nawet Jessika. Nie ma się co dziwić, że niektórym nauczycielom czy kolegom z klasy trudno jest zapamiętać obowiązującą wersję.
Nicole czy Nikola?
Imię Nikola (wraz ze wszystkimi swoimi formami) cieszy się w Polsce dużą popularnością, jednak należy do tych, które mogą sprawiać kłopot. Jak należy je bowiem poprawnie zapisywać i wymawiać? Problem tkwi w tym, że nie istnieje jedna wersja, która jest poprawna. W rejestrze PESEL znajdują się zarówno dziewczynki o imieniu Nikola, Nikol, jak i Nicole oraz Nicola. Nie tylko pisownia tego imienia jest zastanawiająca. Przekręcenie tego imienia wynika z różnorodności jego wymowy - niektóre osoby życzą sobie, aby mówić do nich Nikol, a inne: Nikola. A żeby było jeszcze trudniej, w Polsce zarejestrowano prawie 400 mężczyzn, którzy nazywają się Nikola!
Juliusz czy Julian?
Jednym z najpopularniejszych chłopięcych imion ostatnich lat jest Julek… ale ten pochodzący od Juliana. W rejestrze PESEL widnieje ponad 43 tysiące mężczyzn, którzy je noszą, zaś imię to nadało w 2024 roku swoim synom 1853 rodziców. Choć zdrobnienie brzmi tak samo, pełne imię Julka może być zastanawiające? Juliusz, tak jak Słowacki czy Julian, jak Tuwim?
Weronika czy Wiktoria?
Jaki jest problem z imionami Weronika i Wiktoria, skoro teoretycznie są zupełnie inne? Zdarza się, że Weronika jest nazywana Wiktorią i odwrotnie. Nie ma tu problematycznej pisowni czy dziwnego brzmienia, natomiast obydwa imiona są po prostu podobne wizualnie i brzmieniowo. Szczególnie trudno jest przypisać je do konkretnej osoby, a potem zapamiętać, gdy w jednej grupie ludzi pojawia się zarówno Weronika, jak i Wiktoria.

Leo, Lew czy Leon - które z nich jest poprawne?
Leoś, Lewek a może Leonek? Zdrobnień od imienia Leon jest mnóstwo. I to właśnie to imię jest obecnie jedynym z najczęściej nadawanych chłopcom. Tylko w 2024 nazwano tak 4669 chłopców. Równie poprawnym, ale znacznie rzadziej nadawanym w Polsce imieniem jest Leo - znaczeniowo jest podobne do Leona, brzmi natomiast bardziej dosłownie (leo to po łacinie 'lew'). Na tym jednak nie koniec, ponieważ w Polsce występuje również imię Leonard, które można zdrabniać do Leo albo Leona. I żeby jeszcze utrudnić sprawę, w rejestrze PESEL znajduje się także imię Lew - nosi je ponad 500 mężczyzn. No i jak tu się nie pomylić?
Szukając imienia dla dziecka, nie warto sugerować się opinią znajomych, a nawet rodziny. Trzeba jednak przeanalizować, czy wybrane imię nie spowoduje problemów w urzędach, czy innych instytucjach. Przekręcenie pisowni na istotnym dokumencie może sprawić poważne problemy. Poza tym, tłumaczenie, jak należy wymawiać imię, może być dla dziecka po prostu uciążliwe!