Reklama

Reklama

W piątek trzynastego wystrzegaj się tych rzeczy. Czarny kot to jeszcze pestka!

Piątek trzynastego jest dniem, który wzbudza skrajne emocje. Jedni zupełnie nie przejmują się tą datą w kalendarzu, podczas gdy drudzy obawiają się pecha. Przesądni drżą na samą myśl o przypadkowym przejściu pod drabiną czy czarnym kocie przebiegającym ich drogę. To jednak wcale nie najgorsze, co może nas spotkać. W co jeszcze wierzymy i dlaczego piątek 13 jest pechowy?

Piątek trzynastego uznawany jest za pechowy dzień w kalendarzu. Wielu Polaków wolałoby go zapewne pominąć z uwagi na obawy przed niefortunnymi zbiegami okoliczności, których mogą doświadczyć. 

Obawa, że przysłowiowy czarny kot może przebiec nam drogę, często jest tak silna, że powstrzymujemy się przed wyjściem z domu. Jednak i tutaj nie jesteśmy bezpieczni. Mogą bowiem dopaść nas "nieszczęścia" wywołane przez przypadkowe stłuczenie lustra, rozsypanie soli czy przejście pod rozstawioną w piwnicy drabiną

Ile jest piątków trzynastego w 2023 roku?

Piątek trzynastego w 2023 roku będzie dokładnie dwa razy, czyli mamy dwukrotnie większe szanse na pecha niż w 2022 roku, gdy mieliśmy z nim do czynienia tylko raz. 

Reklama

Przesądni powinni mieć się na baczności, bowiem pierwszy tegoroczny piątek trzynastego wypada w styczniu. Na drugi przyjdzie nam poczekać dziewięć miesięcy - aż do października.

Sprawdź: Dostałeś takie tablice rejestracyjne? Wygląda na to, że masz sporego pecha

Piątek trzynastego - dlaczego się go boimy? Historia daty wywołuje dreszcze

Dlaczego piątek trzynastego jest pechowy? Teorii jest wiele, jednak przyczyn takiego stanu rzeczy najlepiej doszukiwać się w historii. Niektóre źródła za najpopularniejszą przyczynę rozpowszechnienia przesądu o pechowości piątku trzynastego podają oskarżenie Templariuszy o sodomię oraz herezję przez ówczesnego króla Francji, Filipa IV Pięknego. 

Dawny władca skazał ich na śmierć przez spalenie na stosie i miało to miejsce właśnie w piątek 13 października 1307 roku. Podobno ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy, Jacques de Molay, przed swoją śmiercią przeklął Filipa IV oraz papieża Klemensa V, a rok później obaj zmarli. 

W XX wieku pechowość piątku trzynastego zyskała na popularności w krajach takich jak:  Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Finlandia, Bułgaria, Dania, Islandia, Estonia czy Polska. 

Nasze przesądy związane z niefortunną datą to jednak jeszcze nic w porównaniu z zachowaniem Amerykanów, którzy bardzo poważnie podchodzą pecha, jakim ma być owiana liczba trzynaście. Wielu obywateli USA w piątek trzynastego stara się w ogóle nie opuszczać swoich mieszkań, aby "nie kusić losu". 

Dobrze znany jest tam film "Piątek 13-go"W amerykańskich hotelach nie znajdziemy więc pokoju z numerem trzynastym, a w tamtejszych windach, często nie ma przycisków z nazwą trzynastego piętra...

Numerologia 13 symbolizuje dług karmiczny. Ta liczba naprawdę przynosi pecha

Numerologia 13 również nie napawa optymizmem. Liczba ta może symbolizować transformację i dług karmiczny z poprzednich wcieleń, który musimy spłacać w naszym obecnym życiu. 

Będzie ono przepełnione niespodziewanymi wydarzeniami. Rozwój duchowy osoby, która posiada tę liczbę w swoim portrecie, może odbywać się jedynie w wyniku przepracowania negatywnych schematów z przeszłości. Oczywiście, nie oznacza to, że nie możemy być szczęśliwi w życiu. Po prostu los chce, abyśmy zaczęli zauważać pewne rzeczy.

Dodatkowo trzynastka występuje tuż po dwunastce  uznawanej za symbol równości i doskonałości. Nie bez powodu jest właśnie dwanaście znaków zodiaku, a chrześcijanie wierzą, że było dokładnie dwunastu apostołów. Za niefortunnego ewentualnego trzynastego często uznaje się zaś zdrajcę Judasza.

Przeczytaj: Zepsuty zegarek, stary kalendarz. Pozbądź się ich, a pech odpuści

Piątek trzynastego - przesądy. Dlaczego czarny kot przynosi pecha?

Przesądy związane z piątkiem trzynastego mogą być różne, w zależności od tego, w co dokładnie wierzymy. Najczęściej jednak za symbol czyhającego na nas nieszczęścia uznaje się takie zdarzenia jak:

  • Przebiegnięcie czarnego kota przez drogę

Od średniowiecza popularne stało się uznawanie czarnego kota za ucieleśnienie sił nieczystych. Osoby, które wierzą w przesądy, zwierzę to uznają za towarzysza szatana, który ma odebrać nam szczęście. 

  • Stłuczenie lustra 

Nie bez powodu nasze babcie bardzo poważnie traktują przesąd o stłuczeniu lustra. Jest ono uznawane za zwierciadło ludzkiej duszy, dlatego takie zdarzenie może nam bowiem przynieść aż... siedem lat nieszczęścia, zamętu i chaosu

  • Przejście pod drabiną

To wyjątkowo pechowe zdarzenie, ponieważ powszechnie uznaje się, że może ono przyciągnąć do nas śmierć. Wszystko dlatego, że dawniej drabiny wykorzystywano do stawiania szubienic. Podobno w piątek trzynastego należy również unikać przejścia pod słupem wysokiego napięcia. 

  • Wstanie z łóżka lewą nogą

Wstawanie z łóżka lewą nogą to czynność często wykonywana nieświadomie. W piątek trzynastego  powinniśmy jednak unikać takich zdarzeń, jeśli nie chcemy, aby spotkały nas nieprzyjemne konsekwencje. To dlatego, że lewa strona ciała uznawana jest za gorszą od prawej.

Czytaj również: Popularne rośliny szkodliwe dla zdrowia. Wynieś z sypialni lub wyrzuć

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piątek trzynastego | przesądy | numerologia | kalendarz | pech

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy