Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – w jakich wnętrzach się sprawdzą
Materiał promocyjny
Lodówka to nie tylko praktyczne urządzenie, ale także nieodłączny element każdej kuchni, który znacząco wpływa na jakość naszego życia. To właśnie dlatego wybór pomiędzy modelem do zabudowy a wolnostojącym jest tak istotny – może decydować o ergonomii codziennych obowiązków, estetyce wnętrza oraz efektywności wykorzystania przestrzeni.
Lodówka jest dziś nieodłącznym elementem każdej kuchni. Pozwala na przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach, co przekłada się na jakość naszego życia - możemy cieszyć się świeżymi produktami przez dłuższy czas. To szczególnie ważne w przypadku warzyw, owoców, nabiału i mięsa. A świeża żywność nie tylko lepiej smakuje, ale przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie. Tu nie ma sporu. Problem pojawia się natomiast w momencie, gdy zastanawiamy się, jaką lodówkę wybrać. Wygląd, rozmiar, kolor, parametry, różnego rodzaju dodatkowe funkcje - to wszystko jak najbardziej ma znaczenie i należy to wziąć pod uwagę. Zacząć warto jednak od podstawowego pytania: lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? To decyzja, która w dużym stopniu zadecyduje o tym, jak funkcjonalna i estetyczna będzie kuchnia.
Lodówka wolnostojąca...
Lodówki wolnostojące są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i stylach, co pozwala na dopasowanie ich do praktycznie każdego rodzaju wnętrza. Mimo to najlepiej sprawdzają się w przypadku kuchni o większych powierzchniach. Takich, gdzie nie ma konieczności martwienia się każdym metrem kwadratowym.
O lodówkę wolnostojącą niemal proszą się przestronne kuchnie z wyspą lub otwartym planem. Tym bardziej że ma ona szansę stać się dodatkową ozdobą pomieszczenia, przyciągając wzrok swoim wyglądem. Przejść obojętnie nie można obok różnego rodzaju zaawansowanych funkcji, w które lodówki wolnostojące są zwykle wyposażone w dużo większym stopniu (to choćby kostkarki do lodu czy dystrybutory wody). Wreszcie: modele wolnostojące są bardziej mobilne. Jeśli więc w najbliższym czasie planujemy przeprowadzkę lub często zmieniamy aranżację kuchni - to lepszy wybór.
...vs. lodówka do zabudowy
Lodówki do zabudowy lepiej sprawdzają się natomiast w kuchniach o niewielkich rozmiarach, kawalerkach oraz aneksach. Z jednej strony pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, z drugiej - nie przytłaczają wnętrza i nie rzucają się w oczy, a raczej naturalnie komponują się z resztą wystroju. I w tym tkwi sukces ich popularności.
Lodówka do zabudowy to także zdecydowanie większa swoboda w projektowaniu kuchni, ponieważ nie narusza spójności stylistycznej. Możliwość ukrycia ich za frontami szafek oznacza, że tworzą jednolitą i elegancką powierzchnię. Lodówki w zabudowie wtapiają się w tło, a tym samym kuchnia wydaje się większa i bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości.
Wolnostojąca lodówka, która przeczy stereotypom
Zalety lodówek w zabudowie najwyraźniej widać na przykładzie. Przyjrzyjmy się więc uważnie konkretnemu modelowi: BEKO BCNE400E50SHN. Cicha praca (jedynie 35 dB, co jest porównywalne do szeptu) i niskie zużycie energii (ok. 198 kWh w skali roku) to jej największe zalety. Co jednak ważne, nie oznaczają one bolesnych kompromisów w zakresie pojemności - ta wynosi bowiem 370 l (280 chłodziarki i 90 zamrażarki), co uznać można za zaskoczenie - mówimy bowiem o modelu o rozmiarach 194 x 69 x 55 cm.
Czym jeszcze może użytkowników zachwycić BEKO BCNE400E50SHN? W tym miejscu wspomnieć należy o technologii AeroFlow, czyli lepszej wydajności chłodzenia i zamrażania, co w praktyce oznacza możliwość dłuższego przechowywania świeżych produktów. System NeoFrost z kolei eliminuje potrzebę rozmrażania i usuwania szronu i lodu, dzięki dwóm odrębnym obiegom powietrza, a oświetlenie LED łączy dwie wydawałoby się zaprzeczające sobie cechy: energooszczędność oraz jasność oświetlenia.
Podczas wyboru lodówki najważniejszą kwestią pozostaje rozmiar wnętrza, którym dysponujemy - wielkość i układ kuchni ma kluczowe znaczenie. W małych przestrzeniach, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, lodówka do zabudowy z pewnością okaże się lepszym rozwiązaniem. Ale nie tylko, bo także wówczas, gdy zależy nam na tym, by płynnie komponowała się ona z resztą wystroju - lodówki wolnostojące dużo bardziej zwracają na siebie uwagę, często psując harmonię.
Na pytanie: "Jaką lodówkę wybrać?", każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Mimo że co do zasady w małych kuchniach lepiej sprawdzają się lodówki do zabudowy, a w większych - wolnostojące, to jedynie punkt wyjścia do rozważań. Jak bowiem widać na powyższych przykładach, jeśli wgryziemy się w szczegóły, łatwo znajdziemy przykłady, które przełamują stereotypy.
Materiał promocyjny