Nawet 21 dni dodatkowego urlopu. Kto powinien wnioskować?
Pracownicy, oprócz dobrze wszystkim znanego urlopu wypoczynkowego, mają również prawo do innych form urlopu, w tym m.in. do urlopu szkoleniowego. Kto może z niego skorzystać, w jakich okolicznościach warto o taki urlop wnioskować i czy będąc na urlopie szkoleniowym, przysługuje nam wynagrodzenie?

Czym jest urlop szkoleniowy?
Urlop szkoleniowy jest bezpośrednio związany z przygotowaniami do zdania egzaminów kończących określony etap nauki. Nie dotyczy jednak sytuacji, kiedy pracownik musi wziąć udział w zajęciach czy wykładach, bowiem na taką okoliczność przepisy przewidują obowiązek zwolnienia pracownika od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - o czym przypomina rządowy serwis biznes.gov.pl.
Urlopu szkoleniowego należy udzielić pracownikowi, który podnosi kwalifikacjezawodowe przydatne firmie, w której wnioskuje o urlop i gdy uzupełnia wiedzę z inicjatywy pracodawcy, na przykład na polecenie służbowe, albo za zgodą pracodawcy. Urlopu szkoleniowego, tak jak innych urlopów, należy udzielić w te w dni, które są dla pracownika dniami pracy według obowiązującego rozkładu czasu pracy.
Należy jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego, jeśli pracownik nie poinformował o zamiarze zdobywania lub uzupełniania swojej wiedzy czy umiejętności.
Serwis biznes.gov.pl wskazuje, że najlepiej zawrzeć z pracownikiem umowę dotyczącą podnoszenia przez niego kwalifikacji zawodowych, zawierającą kluczowe ustalenia, w tym:
- zgodę pracodawcy,
- opis zobowiązań pracodawcy, na przykład deklarację opłacania czesnego i innych kosztów,
- zobowiązanie pracownika do pracy w firmie przez odpowiedni okres po zakończeniu szkoły (nie dłuższy niż 3 lata).

Czy za urlop szkoleniowy należy się wynagrodzenie?
Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy ustala się tak samo, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, a składniki wynagrodzenia, brane pod uwagę w wysokości przeciętnej, oblicza się z miesiąca, w którym przypadł urlop. W związku z tym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego.
Natomiast wymiar urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju egzaminu, do którego przygotowuje się pracownik. Jeśli jest to:
- egzamin eksternistyczny - urlop wyniesie 6 dni,
- egzamin maturalny - urlop wyniesie 6 dni,
- egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub egzamin zawodowy - urlop wyniesie 6 dni,
- przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie i przystąpienie do egzaminu dyplomowego - urlop w czasie ostatniego roku studiów wyniesie 21 dni.
Należy podkreślić, czy wskazany wymiar urlopu szkoleniowego, to wymiary minimalne. W dokumentach wewnętrznych firmy, na przykład regulaminie pracy, można je uregulować korzystniej, na przykład zwiększyć wymiar urlopu lub udzielić urlopu na innego rodzaju szkolenie lub kursy.
Pracownikowi będzie przysługiwać więcej niż jeden urlop szkoleniowy, gdy przystępuje do więcej niż jednego egzaminu - czytamy w rządowym serwisie.
Gdy z kolei pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy i bez zgody pracodawcy, możliwe jest zawarcie porozumienia, w którym obie strony ustalą uprawnienia, jakie przysługują. Nie jest to jednak obowiązek pracodawcy, a wyłącznie możliwość. W porozumieniu - poza zwolnieniem z całości lub części dnia pracy koniecznym do uczestnictwa w zajęciach (bez prawa do wynagrodzenia) - pracodawca może przyznać urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym z pracownikiem.