10 rzeczy, których nie wiesz o wegetarianizmie

Przedstawiamy 10 ciekawych faktów dotyczących diety wegetariańskiej.

Czy wiesz już wszystko o diecie wegetariańskiej?
Czy wiesz już wszystko o diecie wegetariańskiej?poboczem.pl

Już 2000 lat p. n. e. na terenie dzisiejszych Indii rozwinął się wegetarianizm jako zachowanie oparte o pobudki religijne. Do Europy dieta dotarła w VI w. p. n. e, początkowo rozwijała się w greckim kręgu kulturowym i również u podstaw jej stosowania leżały zasady etyczne - jedzenie mięsa miało być w konflikcie z ascetycznym i filozoficznym życiem.

2. Frutarianizm - ostra jazda!

Najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu to frutarianizm. Frutarianie nie zgadzają się na uśmiercanie roślin, wierząc, że zadaje im to ból podobny do tego, na który skazane są zabijane zwierzęta. Nie tylko więc nie jedzą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także żadnych owoców i warzyw, które trzeba zrywać lub wyrywać siłą (np. sałata, marchewka), a nie spadają z drzew siłami natury, jak jabłka czy śliwki.

3. Wegetarianie żyją dłużej

Niemieckie Centrum Leczenia Nowotworów na podstawie długoterminowych badań stwierdziło, ze wegetarianie żyją o ponad 21 lat dłużej niż wynosi przeciętna długość życia. Nie jest jednak zbadana różnica w długości życia wegetarian i osób, które od czasu do czasu spożywają mięso.

4. Wegetarianie bardziej pobożni

Baśniowy naród, który kocha pokój i naturę, żywi się słodkimi owocami lotosu został opisany w Odysei Homera. W mitach różnych krajów narody, które wystrzegają się jedzenia mięsa, uchodzą za bardziej pobożne, sprawiedliwe i pokojowo nastawione.

5. Nie ma wegetarian jedzących ryby

Diety, w których jedzenie mięsa jest ograniczone do niektórych jego gatunków nie są dietami wegetariańskimi, choć słysząc ich nazwy łatwo się pomylić.

Semiwegetarianie jedzą mięso białe, czyli ryby i drób oraz produkty pochodzenie zwierzęcego takie jak jaja, mleko, miód, z ich diety wyłączone jest całkowicie mięso czerwone (wołowina i wieprzowina). Pollowegetarianie jedzą tylko drób, z kolei ichtiwegetarianie jedynie ryby.

6. Niedobory nieudowodnione

Często powtarzany fakt, że wegetarianie cierpią na niedobór białek i aminokwasów - nigdy nie został wiarygodnie udowodniony. Dieta wegetariańska może powodować niedobór witaminy B12 i D w pewnych okresach życia, np. u osób starszych i dzieci, ale można tego uniknąć odpowiednio komponując składniki bogate w witaminy i minerały.

7. Wegetarianizm pomaga zwalczać głód na świecie

Produkcja mięsa jest związana z ogromnym wręcz zapotrzebowaniem na paszę. Niektóre tereny uprawne w krajach trzeciego świata służą wyłącznie produkcji żywności dla zwierząt hodowanych na mięso w krajach wysokorozwiniętych. Uzyskiwane w ten sposób zasoby roślinne mogłyby trafiać na stoły mieszkańców ludzi najbiedniejszych regionów, gdyby na wegetarianizm przeszli mieszkańcy wysokouprzemysłowionych krajów.

8. Witarianie nie piją kawy

Jedną z odmian wegetarianizmu jest witarianizm. Osoby będące na tej diecie wystrzegają się wszelkich gotowanych potraw. Jedzą jedynie surowe warzywa i owoce, nie piją także kawy ani herbaty.

9. Raj dla religijnych wegetarian

Zarówno chrześcijański, jak i muzułmański i żydowski opis rajskiego ogrodu uwzględnia wegetariańską dietę jego mieszkańców żywiących się roślinami i żyjących w zgodzie ze zwierzętami, nie zabijając żadnego z nich.

10. 1 października - Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Wyjątkowym dniem promującym wegetarianizm na świecie jest 1 października - Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Tego dnia odbywa się wiele wydarzeń, festiwali i wykładów promujących ten rodzaj diety. Ty możesz zorganizować własne obchody święta przygotowując bezmięsny posiłek korzystając z naszych przepisów.

EP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas