12 pomysłów na użycie cytryny

Cytryny są idealnym źródłem witaminy C, która jest jedną z najważniejszych witamin, poprawiających nasze zdrowie. Zawiera ona antyoksydanty, które odgrywają ważną rolę w zwalczaniu degeneracyjnej choroby mózgu, chorób serca, a nawet nowotworów. Cytryny były uprawiane w Stanach Zjednoczonych już w XVI wieku, kiedy zostały tam przywiezione przez odkrywcę Krzysztofa Kolumba, jako lek na szkorbut. Jednak istnieje o wiele więcej sposobów na ich wykorzystanie w twoim domu. Oto 12 z nich.

Cytryny
Cytryny© Photogenica

Domowy odświeżacz powietrza

Odświeżacz powietrza
© Photogenica

Jest wiele różnych sposobów na wykorzystanie cytryny jako odświeżacza powietrza. Idealnym rozwiązaniem na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki jest zamoczenie gąbki w soku z cytryny i pozostawienie jej tam na kilka godzin. Z kolei skórka cytryny wrzucona do kosza na śmieci lub jej plasterki pozostawione koło kuwety, pomogą w pozbyciu się zapachu. Możesz także zrobić odświeżacz powietrza poprzez ugotowanie skórki od cytryny w wodzie razem z pałeczkami cynamonu i garścią goździków. Tak przygotowany płyn wystarczy przelać do butelki.

Środek czyszczący

Czyszczenie powierzchni
© Photogenica

Sok z cytryny ma właściwości pozwalające mu na rozpuszczanie tłuszczu i brudu. Jest szczególnie przydatny przy czyszczeniu brudnych szyb. Domowy środek czyszczący do okien możesz zrobić mieszając sok z cytryny, ocet, wodę i odrobinę skrobi kukurydzianej. Z kolei tłustą deskę do krojenia możesz wyczyścić, używając soku z cytryny zmieszanego z solą gruboziarnistą lub dodając go do zmywarki (łyżeczkę lub dwie), co pozwoli dokładnie umyć naczynia. Pokrojone kawałki tego cytrusa sprawdzą się również do czyszczenia kurków w kranie i pod prysznicem. Sok z cytryny razem z olejkami eterycznymi, octem, proszkiem do pieczenia oraz wodą nada się z kolei do mycia różnych powierzchni. Dobrym pomysłem jest także umycie brudnej tarki od sera kawałkiem cytryny zamiast gąbką.

Środek do polerowania powierzchni

Cytryna polerowanie
© Photogenica

Sok z cytryny jest doskonały do zrobienia domowego środka polerującego. Kombinacja 1:2 soku z cytryny i oliwy z oliwek sprawdzi się jako nabłyszczacz do mebli lub skór. Z kolei sok z cytryny i ocet wypolerują mosiądz i miedź, a sok z proszkiem do pieczenia nada im blasku. Do polerowania srebra możesz użyć zmieszanego mleka w proszku z 1,5 szklanki wody oraz 1 łyżką soku z cytryny, a następnie zanurzyć w nim srebro na całą noc. Po tym czasie można je opłukać i osuszyć. Jeśli srebrne sztućce straciły blask, nałóż na nie odrobinę soku z cytryny i wypoleruj je czystą ściereczką.

Podczas gotowania

Do gotowania
© Photogenica

Cytryna jest bardzo często wykorzystywana podczas gotowania, na przykład do usuwania tłuszczu lub dodania potrawom smaku. Jest także świetnym składnikiem do marynowania ryb lub mięs. Jest na nie wiele przepisów, jednak ty możesz zrobić je sama, mieszając sok z cytryny, oliwę z oliwek oraz wybrane przez siebie zioła. Kwas zawarty w cytrynie zmiękcza mięso, przez co staje się ono delikatniejsze i lepsze w smaku, co jest szczególnie ważne podczas grillowania. Sok z cytryny sprawdzi się także jako dressing do sałatek. Cytryna może być również dodana do śmietany w celu jej zakwaszenia lub do mleka (1 łyżka na szklankę mleka) tworząc w ten sposób maślankę. Jedna łyżka soku z cytryny może być dodana do ugotowanego ryżu, aby ten się nie kleił.

Na ratunek produktom spożywczym

Cytryna w kuchni
© Photogenica

Niesamowite jest to, że sok z cytryny może być także użyty do odratowania produktów spożywczych. Na przykład, aby zapobiec zbrązowieniu się owoców czy warzyw takich jak awokado, gruszki, banany, jabłka, kalafior czy ziemniaki, możesz zanurzyć je w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub po prostu je nim skropić. Sałata może być również odratowana poprzez zamoczenie jej w zimnej wodzie z sokiem z co najmniej połowy cytryny.

Pozbywanie się plam

Cytryna na plamy
© Photogenica

Sok z cytryny może być użyty podczas usuwania różnych plam. Może się zdarzyć, że trzeba będzie jednak dodać inny składnik, który wzmocni to działanie. Na przykład, aby pozbyć się plam w muszli klozetowej, musisz dodać szklankę boraksu do połowy szklanki soku z cytryny. Mikstura powinna być w toalecie przez jakiś czas, zanim zostanie spłukana. Sok z tego owocu może być również użyty do pozbycia się plam z marmuru, jednak najlepiej działa zmieszany z proszkiem do pieczenia, który jest słabszy niż boraks. Mieszanka soku z cytryny i octu może być użyta do usunięcia tłustych plam z ciuchów. Jeśli na czymś znajduje się pleśń, możesz usunąć ją pastą z soku z cytryny i soli. Może być on również użyty do pozbycia się plam z jedzenia na skórze lub sierści zwierząt.

Pranie

Cytryna w praniu
© Photogenica

Zamiast używać wybielacza do białych ubrań lub pościeli, zanurz je w gorącej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Następnie opłucz je i wypierz tak, jak zwykle. Inną opcją jest dodanie pół szklanki soku z cytryny do pralki w miejsce wybielacza. Może być on użyty także do pozbycia się mniejszych plam, takich jak plamy potu. Wystarczy, że zanurzysz miejsce z plamą w soku z cytryny, posypiesz solą i zostawisz do wyschnięcia. Następnie możesz wyprać ciuch w normalny sposób.

Dla włosów

Cytryna we włosy
© Photogenica

Sok z cytryny jest dobry także dla włosów i może być użyty jako lek przeciwłupieżowy. Wszystko, co musisz zrobić, to wmasować jedną łyżkę soku z cytryny w skórę głowy, a następnie spłukać ciepłą wodą również zmieszaną z sokiem z cytryny. Zabieg powtarzaj do momentu zniknięcia łupieżu. Pamiętaj, jednak że sok z cytryny może zadziałać jak rozjaśniacz, dlatego możesz uzyskać efekt rozjaśnionych włosów. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy, to zmieszaj sok z cytryny i olej kokosowy, co zapobiegnie ich wysuszeniu.

Kosmetyk

Cytryna w kosmetyce
© Photogenica

Wielu producentów kosmetyków używa cytryny jako dodatku do nich, jednak ty możesz z niej zrobić swój własny produkt. Sok z cytryny zmieszany z olejem kokosowym może być użyty do rozjaśniania włosów (patrz punkt 5) lub do nawilżenia skóry. Z kolei sok z cytryny zmieszany z oliwą z oliwek, miodem oraz cukrem może być użyty jako peeling do ciała i twarzy. Sok z tego cytrusa nada się również do pozbycia się zapachu czosnku ze skóry. Wystarczy, że wetrzesz w ręce sok, a następnie umyjesz je ciepłą wodą z mydłem.

Aromaterapia i masaż

Cytryna stosowana do aromaterapii
© Photogenica

Olejki eteryczne z cytryny są idealne do masażu i aromaterapii. Pomagają zniwelować stres oraz uczucie napięcia, a kombinacja olejku z cytryny i lawendy pomoże obniżyć ciśnienie. Ekstrakt z cytryny zmieszany z miętą i rozmarynem pomaga usunąć zaparcia. Z kolei zapach tego owocu zmniejsza mdłości i wymioty podczas pierwszych tygodni ciąży.

Problemy skórne

Cytryna w kosmetyce
© Photogenica

Sok z cytryny posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przez co niweluje wysypkę oraz ugryzienia owadów. Wystarczy, że zanurzysz wacik w świeżo wyciśniętym soku z cytryny i naniesiesz go w problematyczne miejsce, a zobaczysz, że szybko pozbędziesz się swędzenia i opuchlizny. Sok z cytryny dzięki swojemu ściągającemu działaniu jest również bardzo dobrym środkiem na trądzik i inne problemy ze skórą. Nakładaj sok na twarz 2 razy dziennie i pozostaw go na 10-15 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Odrobina oleju kokosowego pozwoli z kolei na nawilżenie twarzy po zabiegu.

Dobre zdrowie

Cytryna na zdrowie
© Photogenica

Sok z cytryny bogaty jest w witaminę C oraz potas, które mają pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy oraz trawienie. Szklanka ciepłej wody z cytryną rano jest bardzo dobrym sposobem na zaczęcie dnia. Jej przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne właściwości nadadzą się także do leczenia kaszlu, przeziębienia i bólu gardła. Płukanka z soku pozwoli na pozbycie się bólu gardła, a picie ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny i miodu niweluje kaszel oraz rozrzedza wydzielinę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas