4 powody, dla których warto jeść popcorn

Wizyty w kinie nie byłyby tym samym, bez znajomego zapachu popcornu. Patrząc na półki w supermarkecie, mamy do czynienia z imponującym wyborem - popcorn z masłem, toffi, solą oraz dodatkowo słodzony. Produkowany jest masowo i bardzo łatwo dostępny. Zjawisko to przypomina trochę fenomen chipsów sprzed około dziesięciu lat, kiedy to słone przekąski stały się niezwykle popularne. Popcorn jest jednak dużo zdrowszym smakołykiem i grzechem byłoby nie skorzystać z jego niesamowitych właściwości. Przygotowaliśmy krótką listę 5 faktów, które być może przekonają was do spróbowania .

Popcorn zdrowy czy nie
Popcorn zdrowy czy nie© Photogenica

Popcorn może być zdrowszy niż owoce i warzywa

Popcorn zdrowa przekąska
© Photogenica

Czy popcorn może być zdrowy? Odpowiedź brzmi tak - oczywiście, jeśli nie mówimy o jego powszechnie dostępnej, komercyjnej odmianie. W swojej najczystszej postaci popcorn jest produktem bardzo naturalnym. Należy go jednak prażyć przy pomocy gorącego powietrza, unikając oleju, tłuszczu i cukru. Powinniśmy w końcu jeść tylko to, co kryje się wewnątrz ziarna.

Fakty mówią same za siebie - jedna porcja popcornu zawiera więcej przeciwutleniaczy niż wszystkie owoce i warzywa, które przeciętny człowiek zjada w ciągu całego dnia. Badania przeprowadzone przez pracowników Scranton University potwierdziły, że obecne w kukurydzy przeciwutleniacze pomagają usuwać z organizmu szkodliwe dla komórek cząsteczki.

Popcorn zawiera duże ilości witamin oraz kwas foliowy, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, witaminy z grupy B, A, E i K. Jest również bogatym źródłem żelaza, potasu, cynku i polifenoli, które przeciwdziałają chorobom nowotworowym i chorobom układu krążenia.

Co jednak w przypadku osób odchudzających się. Z przyjemnością informujemy, że 25 gramów prażonej przy pomocy gorącego powietrza kukurydzy to jedynie 31 kilokalorie i 0,3 grama tłuszczów (0,03 g nasyconych, 0,16 g wielonienasyconych, 0,1 g jednonienasyconych).

Gdy do prażenia użyjemy oleju powyższe wartości wzrastają prawie trzykrotnie. Popcorn wciąż jest jednak lepszym pomysłem od paczki smażonych na oleju słonecznikowym chipsów, Ta sama porcja chipsów zawiera bowiem 128 kalorii oraz szokujące 8,2 gramy tłuszczów (0,6 g nasyconych, 0,7 g wielonienasyconych 6,5 g jednonienasyconych). Jest to około 13% zalecanego dziennego spożycia. Na pierwszy rzut oka widać, która przekąska jest dla nas zdrowsza.

Nie kupuj popcornu przeznaczonego do przygotowania w mikrofali

Popcorn nie z mikrofali
© Photogenica

Jednym z głównych winowajców złej opinii popcornu jest popcorn przeznaczony do przygotowywania w kuchence mikrofalowej. Jest to wygodna do przygotowania i przyjemna w smaku przekąska. Niestety często pełna jest nieprzyjaznych dla naszego organizmu toksyn. Prażony w kuchence mikrofalowej popcorn może smakować tak samo, jednak jest to złudzenie - przyjemny smak zapewniają mu substancje chemiczne (takie jak diacetyl).

Przygotowywany w domu popcorn to pożywna i tania przekąska

Domowy popcorn
© Photogenica

Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do jedzenia popcornu, że rzadko myślimy o korzyściach, jakie może nam on zapewnić. Proces prażenia kukurydzy jest na tyle prosty, że spokojnie możemy wykonywać go w domu. Zamiast podgrzanego powietrza możemy skorzystać z pary wodnej. Szczelna łuska kukurydzy nie przepuszcza wody. Właśnie dlatego, znajdująca się wewnątrz łuski niewielka ilość wilgoci, poddana działaniu wysokiej temperatury, gwałtownie się poszerza i wyciska na zewnątrz wszystkie naturalne oleje i skrobię. Gdy ciśnienie w środku jest wystarczająco wysokie ziarno pęka, uwalniając ukrytą w środku, galaretowatą mieszaninę i nadając mu znany wszystkim kształt.

Jak już wspominaliśmy popcorn najlepiej jest przygotować własnoręcznie w domu. Dzięki temu możemy wyeliminować niepotrzebne dodatki oraz kontrolować ilość cukru i soli. Wystarczy tylko udać się do pobliskiego sklepu ze zakupić paczkę pozbawionych dodatków ziaren. Możesz eksperymentować z różnymi smakami lub olejami, jednak tak na prawdę potrzebujesz tylko kuchenki parowej, patelni i szczelnej pokrywki.

To znakomity pokarm dietetyczny

Popcorn a dieta
© Photogenica

Napady głodu potrafią być niezwykle uciążliwe, zwłaszcza jeśli starasz się schudnąć lub prowadzić zdrowy tryb życia. Popcorn w swojej naturalnej formie to świetny sposób na pozbycie się tych denerwujących objawów i dostarczenie organizmowi zastrzyku zdrowej energii. Istnieje nawet specjalna dieta "popcornowa", której możesz spróbować (odradzamy jednak stosowanie diet opartych tylko na jednym pokarmie). Ludzie potrzebują w swojej diecie wielu różnorodnych produktów spożywczych. Popcorn może skutecznie przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Popcorn jako część diety może zaoferować nam dużo więcej, niż tylko zdolność do powstrzymania napadów głodu. Ze względu na swój niski indeks glikemiczny (GI) pomaga kontrolować poziom cukru we krwi po spożyciu posiłku zawierającego węglowodany. Żywność o niskim IG jest niezwykle pożądana, ponieważ nie powoduje nagłych skoków poziomu cukru we krwi oraz pozwala na dłużej zachować uczucie sytości. Wskaźnik GI w popcornie wynosi 55 (dwie kromki białego chleba mają GI równe 88). Nawet w małych ilościach jest on doskonałym sposobem na kontrolowanie wagi i walkę z nagłymi napadami głodu. Pamiętaj jednak o umiarze - nadużywanie każdej substancji może okazać się szkodliwe. Popcorn, podawany jednak w rozsądnych ilościach, powinien stać się stałą częścią zróżnicowanej diety.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas