5 mitów dotyczących gotowania, które powinnaś zignorować
Okazuje się, że „sztuczki” z gotowaniem spaghetti i czyszczenie ulubionego garnka nie działają, to cóż... oto, co może poskutkować.
Dodawaj do spaghetti oleju, aby nitki nie sklejały się ze sobą
Wszyscy widzieliśmy instrukcje na opakowaniu spaghetti: dodaj łyżkę oleju do gotującej się wody, aby twoje danie nie zamieniło się w jedną wielką kluchę. To tylko strata oleju. Posól wodę (co nie ma nic wspólnego ze sklejaniem się, dodaje tylko smaku spaghetti), mieszaj co kilka minut podczas gotowania, a kiedy już przecedzisz makaron, wtedy dodaj do niego łyżkę oliwy z oliwek, aby się nie sklejał.
Wyrzucaj proszek do pieczenia co sześć miesięcy
Środki takie jak proszek do pieczenia mają swój termin ważności (stare składniki często są przyczyną niewyrastania ciasta), ale nie sądź automatycznie, że proszek jest nieużyteczny po sześciu miesiącach. Możesz go sprawdzić wsypując go do ciepłej wody. Jeżeli zaczyna buzować, oznacza to, że jest zdatny do użycia.
Pozostaw do całkowitego wystygnięcia jedzenie, które ma być przechowywane w lodówce
To prawda, że nie jest ideałem wkładanie garnka z gorącą zupą do lodówki (sprawia to, że silnik musi ciężej pracować), jednak z drugiej strony, pozostawianie takiej zupy aż do całkowitego wystygnięcia też nie jest dobre (mikroorganizmy, które prowadzą do chorób przenoszonych przez żywność mnożą się w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza). Przelej gorącą zupę do mniejszych pojemników, co pozwoli na szybsze jej wystudzenie niż w jednym dużym garnku. Mogą stać na blacie nieprzykryte przez dwie godziny. Następnie zamknij pojemniki i włóż je do lodówki.
Nie używaj mydła do żeliwa
Chociaż żeliwne patelnie wyglądają solidnie, mogą być dość trudne w utrzymaniu. Rozsądek podpowiada, aby unikać mycia ich mydłem, nie wkładać ich do zmywarki i nie pozostawiać do wyschnięcia na powietrzu (trzeba wytrzeć je ręcznikiem, inaczej zardzewieją). Dwie ostatnie zasady są ważne, ale jeśli patelnia jest dobrze zakonserwowana, można ją umyć w zimnej wodzie z odrobiną mydła. Olej, jakiego używamy do konserwacji mydła, przeciwdziała zbyt głębokiej penetracji środka do mycia. Używaj soli gruboziarnistej do usunięcia resztek, a następnie zakonserwuj ją poprzez podgrzanie jej w ciepłym piekarniku i wtarcie w nią oleju.
Nie pij czerwonego wina do ryby
Czerwone wina mają generalnie dużo tanin, które pochodzą ze skórek i nasion winogron i często mówi się, że smakują gorzko i cierpko (taniny również są powodem cierpkiego smaku herbaty). Tak więc czerwone wina – takie jak cabernet czy merlot – mogą reagować z tłuszczem w owocach morza i sprawić, że wino będzie miało gorzki lub nawet metaliczny smak. (Białka zawarte w mięsie łagodzą działanie tanin, dzięki czemu wino smakuje lekko i owocowo). Pinot noir i Beaujolais to dwa gatunki win (jaśniejsze), które doskonale będą smakować z każdą rybą, od halibuta po łososia.