5 powodów, dla których powinniśmy jeść ziemniaki

Wydawało ci się, że tak popularne w polskiej kuchni ziemniaki nie należą do zdrowych warzyw? Jeśli tak, mamy dla ciebie niespodziankę – ziemniaki są nie tylko smaczne i tanie, ale także zdrowe i odżywcze! Oto 5 powodów, dla których powinnaś zachować ziemniaki w swojej codziennej diecie:

ziemniaki
ziemniaki© Photogenica

Od nich nie utyjesz

ziemniaki
© Photogenica

Uważa się, że ziemniaki są tuczące, ponieważ zawierają puste kalorie. Prawda jest taka, że ziemniaki świetnie sprawdzą się jako składnik diety odchudzającej. Badania dowiodły, że ziemniaki można jeść bez obawy o dodatkowe kilogramy. Do sprawdzonej diety odchudzającej dodano ziemniaki i obserwowano efekty przez 12 tygodni. Osoby poddawane badaniu były przypisywane do grup losowo. Każdego tygodnia wszystkim grupom serwowano od pięciu do siedmiu posiłków zawierających ziemniaki. Wszyscy uczestnicy badania stracili na wadze dlatego, że podczas procesu odchudzania spala się kalorie z każdego posiłku, a nie wybiórczo.

Po nich długo nie będziesz głodna

ziemniaki a zdrowie
© Photogenica

Ziemniak średnich rozmiarów zawiera jedynie 100 kalorii i jest zupełnie pozbawiony tłuszczu. Mimo to po jego zjedzeniu będziesz się czuła najedzona przez długi czas. Dzieje się tak między innymi dlatego, że każdy ziemniak zawiera około 2 gramów białka i 3 gramy błonnika. Pewne badania wykazały nawet, że gotowane ziemniaki zasługują na zaszczytne pierwsze miejsce na liście najbardziej sycących potraw. Są dwa razy bardziej sycące niż chleb pełnoziarnisty, ryby, steki czy jakiekolwiek inne warzywa i owoce.

Zawierają więcej potasu niż banan

Nieobrany ziemniak średniej wielkości zawiera więcej potasu (620mg) niż banan, co sprawia, że jest wyjątkowo niedoceniany za swoją odżywczość. Potas odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi, ponieważ zmniejsza siłę działania sodu. Potas jest także niezbędny w procesie przesyłania impulsów nerwowych oraz sygnałów odpowiedzialnych za skurcze mięśni. Przeciętna osoba dorosła potrzebuje dziennie około 4,7mg potasu, więc dołącz ziemniaki do codziennej diety.

Zawierają witaminę C

witamina C w ziemniakach
© Photogenica

Ziemniaki są świetnym jej źródłem. Ziemniak średniego rozmiaru zawiera około 45% twojego dziennego zapotrzebowania, a to znacznie więcej, niż znajduje się w pomidorze! Badania wykazują, że witamina C może zahamować niszczenie komórek w organizmie. Potrzebna jest także do tworzenia kolagenu, więc jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry.

Są źródłem żelaza

Chociaż ziemniaki nie są głównym źródłem żelaza, które powinnaś mieć w swojej diecie, jedna średnia bulwa dostarczy ci około 6% codziennego zapotrzebowania. To dobra wiadomość dla wegetarianów i wegan, którzy nie spożyją swojej porcji żelaza wraz z mięsem. Żelazo jest niezbędne do tego, aby tlen w twoim organizmie transportowany był prawidłowo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas