6 sposobów jak wykorzystać miętę

Nie wiesz, co zrobić z obfitością mięty, która rośnie w twoim ogrodzie?Mięta jest bardzo aromatyczna i orzeźwiająca. Oto kilka prostych i szybkich sposobów na jej wykorzystanie:

Mięta właściwości
Mięta właściwości© Photogenica

Miętowy cukier

Jak zrobić miętowy cukier
© Photogenica

Miętowy cukier może być używany jako posypka na ciastka, muffiny lub bułeczki. Można go zastosować również do słodzenia herbaty lub obtaczania zielonych winogron dla stworzenia niezwykłego smaku. Jednak moje ulubione zastosowanie to maczanie w nim (zamiast w cukrze cynamonowym) tostów z masłem. To jest przepyszne!

Aby przyrządzić miętowy cukier, zmiksuj 1/3 szklanki cukru z 8 świeżymi listkami mięty w małym blenderze. Stosuj od razu lub, jeśli chcesz dłużej przechowywać taki cukier, rozsyp jedną jego warstwę na papierze do pieczenia i pozostaw do wysuszenia przez noc. Przechowuj w małym słoiczku.

Miętowa mrożona herbata

Miętowa herbata właściwości
© Photogenica

Samo orzeźwienie w letni, gorący dzień! Możesz do jej wykonania użyć jakiejkolwiek mięty, jaką masz pod ręką, ale moja ulubiona to mięta pieprzowa.

Sposób przyrządzenia: Napełnij słoik świeżymi liśćmi mięty. Wlej do nich gotującą się wodę, przykryj całość talerzykiem i pozostaw do momentu, kiedy jest wystarczająco chłodna, by móc dotknąć słoik. Włóż nieprzecedzoną jeszcze herbatę do lodówki i pozostaw na kolejnych kilka godzin lub na noc. (Da to nam naprawdę silny napar). Przecedź, posłodź do smaku i dodaj kostki lodu. Najlepiej smakuje na hamaku, w cieniu, z dobrą książką!

Miętowa nalewka

Jak zrobić miętową nalewkę
© Photogenica

Nalewka taka może być stosowana do leczenia niestrawności i choroby lokomocyjnej. Znana jest też ze swoich właściwości zatrzymujących czkawkę!

Sposób przyrządzenia: Wypełnij słoik świeżymi liśćmi mięty (od wielkości słoika zależy, ile liści dodasz), a następnie zalej je co najmniej 80% wódką lub brandy.

Jeśli nie masz świeżej mięty, możesz też użyć suszonej – wówczas na 1 część suszonych liści użyj 5 części alkoholu. Jeśli pokrywka jest metalowa, włóż pomiędzy nią a słoik folię, aby zapobiec korozji.

Zakręć i przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu przez 2 – 3 tygodnie, potrząsając słoikiem co 1 – 2 dni. Zacznij dawkowanie od kilku kropli, zwiększając je jeśli zajdzie potrzeba. Do leczenia członków mojej rodziny używam mieszanki tej nalewki z nieprzetworzonym miodem.

Miętowy ocet

Miętowy ocet zastosowanie
© Photogenica

Miętowy ocet jest niezwykle łatwy w wykonaniu i okazuje się często bardzo pomocny! Do mycia okien i blatów zmieszaj jedną część octu miętowego z 1 częścią wody i szczyptą skrobi kukurydzianej (opcjonalnie). Przed użyciem silnie wstrząśnij.

Możesz również dodać octu miętowego do wody do mycia podłogi. Jeśli chcesz go zastosować jako oszczędny płyn do płukania tkanin, użyj 1/4 – 1/2 szklanki na jedno pranie. Rozcieńcz w wodzie, aby łatwo się wypłukał.

Sposób przyrządzenia:

Napełnij słoik świeżymi liśćmi mięty i zalej octem. Jeśli chcesz naszej mieszanki użyć do mycia w gospodarstwie domowym, użyj zwykłego octu. Jeśli masz jednak plany kulinarne z nim związane, lepszy będzie ocet winny. Możesz też użyć octu jabłkowego, który wykazuje szczególnie korzystne działanie jako płukanka do włosów. Przykryj słoik folią i zakręć go. Dzięki temu unikniemy rdzewienia nakrętki i zniszczenia mikstury. Pozostaw na 3 – 4 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając słoikiem. Ocet powinien nabrać przez ten czas ładnego, miętowego zapachu, a jeśli nie, potrzymaj go w ten sposób jeszcze tydzień lub dłużej. Możesz też wyjąć stare listki i włożyć świeże, aby uzyskać silniejszy zapach.

Miętowa sól do kąpieli

Miętowa sól do kąpieli
© Photogenica

Sole do kąpieli to łatwy i szybki w wykonaniu prezent. Ta miętowa odmiana soli ma szczególnie korzystne działanie w łagodzeniu bólu i w przypadku zmęczonych mięśni.

Sposób przyrządzenia: Weź kilka świeżych liści mięty. Rozłóż je na ręczniku papierowym i pozostaw do wysuszenia na dwa – trzy dni, aż będą się kruszyć. Zmieszaj 1 szklankę soli Epsom z kilkoma pokruszonymi, suszonymi listkami. Przesiewam je przez sito, aby później nie blokowały odpływu w wannie. Zwykle zapach suszonych ziół lub kwiatów jest wystarczający, aby nadać aromatu naszej soli, ale można też dodać kilka kropli eterycznego olejku miętowego, jeśli chcesz uzyskać silniejszy zapach. Przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku.

Sposób użycia: Wsypuj do wanny podczas nalewania do niej wody.

Szampon miętowo – glinkowy

Naturalny szampon miętowy
© Photogenica

Ten zabieg należy przeprowadzać nie częściej niż raz na kilka miesięcy i jest najlepszy do tłustych włosów.

Sposób przyrządzenia: Zmieszaj 1 łyżeczkę ulubionego szamponu z 1 łyżeczką herbaty miętowej i 1/2 łyżeczki zielonej glinki francuskiej (lub innej glinki kosmetycznej). Dodaj kroplę lub dwie eterycznego olejku miętowego, aby dodać mieszance jeszcze więcej właściwości odświeżających. Wmasuj niewielką ilość w skórę głowy. Pozostaw na około dwie – trzy minuty, a następnie dokładnie spłucz. Do ostatniego płukania użyj 1 części wody i 1 części octu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas