Amarantus: Zboże XXI wieku

Nie zawiera glutenu, wspiera procesy metaboliczne, pomaga przy niedokrwistości, korzystnie wpływa na mikrobom jelitowy, niweluje zaparcia, syci i doskonale komponuje się z wieloma produktami. Na bazie amarantusa wyczarujesz słodkie i wytrawne posiłki. Skuś się, bo warto!

article cover
123RF/PICSEL

Amarantus: Zboże XXI wieku

Amarantus ma najwyższą wśród wszystkich zbóż zawartość tłuszczu. Są to cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, z naciskiem na kwas linolowy i oleinowy. Z ich powodu nasiona amarantusa i produkty z nich uzyskane szybko jełczeją – trzeba dokładnie sprawdzać daty przydatności do spożycia. Maleńkie ziarenka amarantusa, wielkością zbliżone do ziaren maku, mają też wysoką zawartość błonnika. Warto włączyć je do jadłospisu przy leniwych jelitach, skłonności do zaparć i spowolnionym metabolizmie.
Jako jedni z pierwszych po amarantus sięgnęli wegetarianie. Dlaczego? Zawartością i jakością białka wygrywa nawet z soją. Białko amarantusa zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować, a są niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych.
Z mąki amarantusowej, tak jak i z jego nasion, można wypiekać przepyszne ciasteczka. Dobrze łączy się smakowo z płatkami owsianymi, komosą ryżową i jaglanką. Nieprzetworzone ziarna amarantusa można ugotować i wykorzystać tak, jak każdą kaszę – jako dodatek do mięs, ryb czy warzyw. Doskonale smakuje również z owocami, podawany w formie deseru lub dnia głównego. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika i tłuszczu trzeba zachować umiar w jego spożywaniu. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie 1-2 łyżek nasion do komosy ryżowej, jaglanki lub innej kaszy, na którą się zdecydujemy. 
Ewa Koza, mamsmak.com
Amarantus długo pozostawał niedoceniany. Traktowany był jako roślina ozdobna. Wartość odżywczą i lecznicze właściwości amarantusa odkryto dopiero na początku XXI wieku – w obu kategoriach bije na głowę pszenicę, jęczmień i żyto. W krótkim czasie, po wprowadzeniu na stoły, zyskał przydomek „zboża XXI wieku” i miano jednego z najcenniejszych produktów żywnościowych. Z rośliny uzyskuje się kaszę, mąkę, płatki i popping, czyli amarantus ekspandowany.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas