Ani smażone, ani pieczone. Tych chrupiących placków ziemniaczanych trzeba spróbować
Dzień Placków Ziemniaczanych jest doskonałym pretekstem, by przyrządzić kultowe w polskich kulinariach danie w nieco odświeżonej wersji. Eksperymenty kulinarne zawsze są mile widziane! Zastanawiasz się, co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie były tłuste, a jednocześnie nie jesteś fanem przygotowywania ich w piekarniku? Mamy dobrą wiadomość i sprawdzony przepis… Chrupiące gofry ziemniaczane to wyjątkowo pyszny kompromis.
Spis treści:
Zalety placków ziemniaczanych z gofrownicy
Masz ochotę na swój ulubiony przysmak z ziemniaków, ale skrupulatnie liczysz spożywane kalorie i nie chcesz objadać się frykasami smażonymi na głębokim oleju? Jednocześnie placki ziemniaczane pieczone w piekarniku nie spełniają twoich oczekiwań i wydają się suche? Nie musisz obchodzić się smakiem. Zrobienie ziemniaczanych gofrów nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Do ich przygotowania użyjesz minimalnej ilości tłuszczu, ale nie musisz obawiać się o spadek walorów smakowych. Z wierzchu są chrupiące, ale w środku okazują się przyjemnie miękkie i wilgotne. Czego chcieć więcej?
Placki ziemniaczane w gofrownicy: Lista składników
Podstawą potrawy są oczywiście swojskie kartofle. Jakie ziemniaki do placków nadają się najlepiej? Od właściwej decyzji zależy kulinarne powodzenie. Najlepiej nadają się ziemniaki typu B lub C - wszystko za sprawą wysokiej zawartości skrobi. Nie zaleca się używania młodych ziemniaków, ponieważ cechują się dużą ilością wody.
Do przygotowania placków ziemniaczanych w gofrownicy potrzebujesz 500-600 gramów surowych bulw. Do tego dochodzą dwa jajka, 50 gramów mąki pszennej i tyle samo ziemniaczanej. Ciekawym dodatkiem będzie 50 gramów startego parmezanu lub sera grana padano. Pamiętaj też o odrobinie oleju, który wykorzystasz do nasmarowania urządzenia.
Na koniec zostawiamy kwestię przypraw do placków ziemniaczanych. Zdaj się na własne upodobania smakowe. Sól i pieprz to oczywistość. Do tego możesz wykorzystać starty ząbek czosnku, sproszkowaną paprykę - słodką albo pikantną. Smak podkręcisz także przy użyciu bazylii, majeranku, oregano albo tymianku.
Jak zrobić placki ziemniaczane w gofrownicy? Przepis krok po kroku
Wygląda na to, że nie pozostaje nic innego, jak ruszyć do kuchni i rozpocząć pracę nad uprawnionym przysmakiem. Od czego zacząć?
- Ziemniaki obierz ze skórki i opłucz zimną wodą. Następnie zetrzyj je na tarce o małych oczkach lub przy użyciu robota kuchennego. Odciśnij z nadmiaru wody.
- Do masy ziemniaczanej wsyp obie mąki, starty ser i wbij jajka. Dodaj przyprawy i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Nagrzej gofrownicę i posmaruj jej płytki cienką warstwą oleju. Wygodny w użyciu podczas tej czynności jest silikonowy pędzelek.
- Łyżką nałóż masę, rozsmaruj i przykryj pokrywą.
- Pieczenie zajmie około 15 minut do momentu, aż gofry ziemniaczane staną się złociste.
Z czym podawać placki ziemniaczane?
Na etapie wybierania dodatków możesz zdać się na swoje sprawdzone kompozycje. Doskonale smakują zarówno z sosem grzybowym, jak i z kleksem śmietany. Zajadać je możesz z delikatnym twarożkiem i warzywami, np. rzodkiewką. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać im nieco wykwintności i podać je z wędzonym łososiem. Jedz tak, jak lubisz najbardziej.
Polecamy: