Anyż. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Anyż jest przyprawą o silnym korzennym i słodkim smaku. Choć jego wygląd jest nietypowy i przyciąga wzrok, to za sprawą aromatu, nie każdy za nim przepada. Anyż jest cenioną przyprawą, którą wykorzystuje się także w leczeniu wielu dolegliwości. Działa bowiem antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Jego skuteczne działanie było znane już starożytnym: właściwości były znane zarówno Egipcjanom, jak i Rzymianom. Co warto wiedzieć o tej przyprawie? Jak ją stosować? Przekonajmy się.

Anyż gwieździsty
Anyż gwieździsty ©123RF/PICSEL
Skąd się wzięła zielona kawa? Interia.tv

Co trzeba wiedzieć o anyżu?

Anyżek
©123RF/PICSEL

Anyż gwiazdkowy, znany też jako anyż gwiaździsty, jest owocem drzewa z rodziny cytryńcowatych – badianu właściwego. Roślina, która pochodzi z południowo-wschodniej Azji, nie posiada imponujących rozmiarów, ale niektóre okazy mogą osiągnąć nawet osiem metrów wysokości. Najbardziej interesujące są owoce: ośmioramienne gwiazdki, które, po wysuszeniu, są stosowane przede wszystkim jako przyprawa. Wyróżnia je charakterystyczny korzenny smak i zapach.

Anyż i anyżek

Anyż gwiaździsty jest często mylony z inną przyprawą: pochodzącą z rośliny o nazwie biedrzeniec anyż (zwany również anyżkiem). Obie odznaczają się podobnym działaniem, ale różnią się smakiem. Wykorzystuje się je w sztuce kulinarnej, a także w kosmetyce, farmaceutyce czy przemyśle spożywczym. Obie przyprawy posiadają substancję czynną – anetol – który ma działanie przeciwbólowe, grzybobójcze oraz bakteriobójcze.

Jak wykorzystywać anyż gwiaździsty?

Anyż gwiaździsty
©123RF/PICSEL

Anyż gwiaździsty jest najczęściej wykorzystywany jako dodatek do wielu potraw i deserów. Dodaje oryginalnego smaku wypiekom, kompotom, budyniom, ale także nalewkom ziołowym i likierom. Anyż jest również naturalnym źródłem olejków eterycznych, a także kwasu szikimowego, który jest wykorzystywany w produkcji wielu leków, m.in. na przeziębienie czy grypę.

Anyż na działanie układu pokarmowego

Anyż gwiaździsty najlepiej oddziałuje na układ pokarmowy. Przede wszystkim poleca się go po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych potraw: działa wiatropędnie i rozkurczowo. Pobudza jelita do działania, poprawia metabolizm oraz ułatwia trawienie. Anyż gwiaździsty jest również przydatny dla osób starszych, które mają problem z apetytem: wzmacnia go, neutralizuje nudności oraz zwiększa przyswajalność cennych substancji odżywczych przez jelita.

Anyż na infekcje

Gwiazdki anyżu
©123RF/PICSEL

Anyż gwieździsty wspiera pracę układu odpornościowego, który łatwiej pokonuje infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa. Pomaga szczególnie na ból gardła i chrypę. Anyż ma również działanie odkrztuszające, dzięki temu ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Anyż w kosmetykach

Działanie anyżu zostało docenione przez koncerny kosmetyczne i często wykorzystuje się go w produkcje preparatów pielęgnacyjnych. Wyjątkowo korzystnie wpływa na kondycję cery – zmniejsza wydzielanie sebum, co minimalizuje powstawanie wyprysków, zaskórników, wągrów czy trądziku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas