Arbuz: Jakie ma właściwości zdrowotne?

Arbuz to idealny owoc na lato, ponieważ jego skład to głównie woda. Zawiera wiele cennych witamin i minerałów: magnez, cynk oraz witaminy z grupy B. Ponadto ma dużą ilość błonnika, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zaletą tego owocu jest to, że ma działanie przeciwnowotworowe i usprawnia pracę serca. Jakie właściwości zdrowotne ma arbuz? Kto w szczególności powinien uwzględnić go w swojej diecie? Dowiesz się z tego artykułu.

Arbuz ma wiele właściwości zdrowotnych, a jego spożywanie zaleca się osobom z problemami serca lub zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu
Arbuz ma wiele właściwości zdrowotnych, a jego spożywanie zaleca się osobom z problemami serca lub zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu123RF/PICSEL

Jak wygląda arbuz?

Arbuz, znany również pod nazwą kawonu, należy do rodziny dyniowatych. Choć roślina ta uprawiana jest na całym świecie, wywodzi się z Afryki. Kawony są roślinami o pędach pokładających i ukorzeniających się po zetknięciu z ziemią. Osiągają do pięciu metrów długości, a liście są duże i zielone, kwiaty natomiast są barwy żółtej. Najważniejsza część to owoc: ma on lekko zaokrąglony kształt, a jego skórka jest bardzo twarda i pokrywają ją zielone paski. Środek arbuza wypełnia różowy miąższ, w którym znajdują się czarne nasiona.

Jakie właściwości zdrowotne ma arbuz?

Arbuz jest cennym źródłem witamin z grupy B, które biorą udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek
Arbuz jest cennym źródłem witamin z grupy B, które biorą udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek123RF/PICSEL

Arbuz zawiera wiele cennych minerałów i witamin, między innymi cynk, magnez oraz witaminy z grupy B. Pierwszy pierwiastek ma za zadanie regulację ciśnienia krwi, a także bierze udział w procesie mineralizacji kości. Magnez natomiast odpowiada za poprawę pamięci i usprawnia pracę układu nerwowego. Jakie znacznie mają dla organizmu witaminy z grupy B? Przede wszystkim są niezbędne do wykorzystania energii z pożywienia i wytwarzania czerwonych krwinek.

Czy arbuz jest lekkostrawny?

Spożywanie arbuza w diecie lekkostrawnej jest zalecane (ale najlepiej nie jeść go w godzinach wieczornych), kiedy procesy trawienne są spowolnione. Jednak z racji tego, że owoc ten zawiera spore ilości cukru, nie zaleca się jego spożywania przez osoby cierpiące na nadwagę lub cukrzycę. Dietę lekkostrawną zaleca się osobom po przebytym zatruciu pokarmowym, w czasie chemioterapii czy w chorobie wrzodowej żołądka. Celem diety lekkostrawnej jest regeneracja organizmu oraz jego odciążanie, co pomaga chorym szybko dojść do zdrowia.

Arbuz: Działanie przeciwnowotworowe

Arbuz zawiera lipoken, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe: związek ten zmniejsza możliwość pojawienia się raka prostaty lub jelita grubego. Ponadto ważną rolą tego przeciwutleniacza jest jego zdolność zwalczania wolnych rodników. To one w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju różnych typów nowotworów. Dlatego też jeśli jesteś obciążony genetycznie ryzykiem zachorowania na raka, w swojej diecie uwzględnij również arbuzy. Z pewnością pozwolą w pewnym stopniu zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby.

Arbuz: Pozytywny wpływ na serce

Arbuz jest źródłem cennych dla serca przeciwutleniaczy, które regulują i usprawniają jego pracę. Oprócz tego pozytywnie wpływają na układ krwionośny i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo antyoksydanty zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy poprzez ograniczenie sztywności tętnic. Zjedzenie nawet jednego kawałka tego owocu od czasu do czasu ma duże znaczenie dla naszego zdrowia.

Czy warto jeść nasiona arbuza?

Nie tylko sam owoc, ale również nasiona arbuza wykazują właściwości prozdrowotne: zawierają dużo zdrowego tłuszczu oraz białka. To między innymi kwasy omega-6: są składnikiem błon komórkowych, a ich spożywanie jest wskazane, kiedy w organizmie występuje stan zapalny. Ponadto usprawniają pracę wielu narządów wewnętrznych, takich jak serce, nerki i żołądek. Białka natomiast są ważnym elementem budulcowym komórek. Stanowią podstawowy składnik krwi czy hormonów oraz utrzymują właściwe pH płynów ustrojowych.

„Zdrowie na widelcu”: Kiszona kapusta do bigosuPolsat Cafe

Jak jeść arbuza?

Arbuza można jeść w wersji solo lub jako dodatek do różnych sałatek: owocowych czy z dodatkiem sera feta. Możesz również wyczarować z niego orzeźwiające lody oraz koktajl, a nawet drinki. Owoc też jest świetnym dodatkiem na stół w czasie imprez czy spotkania z najbliższymi. W tym przypadku idealnie sprawdzą się koreczki z arbuzem, świeżą miętą i innymi owocami. Kawon to również dobry zamiennik słodyczy dla najmłodszych i sposób na ochłodę w jednym!

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas