Awokado

Ma swoich wiernych wielbicieli, ale nie brakuje też głosów, że smakuje nijako. Bo awokado nie jest solistą i potrzebuje dobrego towarzystwa. Warto się w nim rozsmakować, bo jest naprawdę zdrowe!

Awokado - kopalnia zdrowych tłuszczów i mikroelementów
Awokado - kopalnia zdrowych tłuszczów i mikroelementów123RF/PICSEL

Co w nim dobrego?

Sięgając po awokado, możesz być pewna, że twoja uroda na tym zyska. Jest bogate w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i tym samym pozwalają dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Jak na owoc jest wyjątkowe, bo dostarcza niewiele cukru, a dużo tłuszczu. Ale właśnie dzięki temu korzystnie wpływa na poprawę nastroju. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, chroni oczy przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.

Jak je jeść?

Najlepiej smakuje na surowo, bo gotowane i pieczone nabiera gorzkiego smaku. Pasuje do sałatek i sosów na zimno. Klasycznym dipem jest guacamole - rozgniecione widelcem awokado z dodatkiem soku z limonki, posiekanej czerwonej cebuli, świeżej kolendry, czosnku, oliwy i przypraw. Dobrze komponuje się w paście z jajek, ryby wędzonej czy ciecierzycy. Można też przekroić awokado wzdłuż na pół, wyjąć pestkę, skropić miąższ cytryną, przyprawić solą i pieprzem i zjeść je, wybierając łyżeczką. Chcesz podać gościom wykwintną przekąskę? Połówki awokado napełnij krewetkami lub kawałkami wędzonego łososia. Pamiętaj tylko, by po przekrojeniu od razu skropić miąższ sokiem z cytryny, aby nie ściemniał.

Jak kupić dobre?

Awokado nie jest tanie, dlatego trzeba je starannie wybierać. Skórka odmiany zielonej powinna być lśniąca i bez przebarwień, zaś tych mniejszych, chropowatych - prawie czarna. Jeśli dotykając owoc, czujesz przestrzeń między skórką a miąższem, to znak, że jest zepsute. Lepiej kupić owoc trochę niedojrzały, twardawy i przechować go 2-3 dni w domu.

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas