Awokado: Na co zwrócić uwagę? Co zrobić, by szybciej dojrzało? Jak obierać?

Awokado nie bez przyczyny nazywane jest "masłem bogów". Dostarcza mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych - zwłaszcza jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9 - oraz potasu. Tym samym pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, wspiera serca i reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Przy zakupie awokado trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jak wybrać właściwy owoc? Co zrobić, żeby awokado szybciej dojrzało? Poniżej kilka wskazówek i zasad.

Awokado powinno być dojrzałe i miękkie
Awokado powinno być dojrzałe i miękkie 123RF/PICSEL

Jak wybrać dobre awokado?

Przy zakupie awokado zwróć uwagę na wygląd skórki owocu
Przy zakupie awokado zwróć uwagę na wygląd skórki owocu123RF/PICSEL

Zakup dobrego awokado tylko na pierwszy rzut oka jest zadaniem bajecznie prostym. Jeśli chce się wykorzystać owoc od razu, powinien być dojrzały i miękki. Najlepiej przy wyborze kierować się wyglądem skórki. Zaleca się, by była ciemnozielona albo brązowa. Wszystko w tym wypadku zależy od odmiany owocu. Wszelkie widoczne gołym okiem przebarwienia czy plamki dyskwalifikują owoc i zwiększają ryzyko tego, że nie będzie się on nadawał do zjedzenia. Warto też przeprowadzić test na twardość awokado i lekko ucisnąć jego skórkę - powinna się lekko uginać. Gdy jednak trwale się odkształca, to bardzo zły znak i trzeba poszukać lepszego egzemplarza. Dobrym wskaźnikiem jakości awokado jest także kolor miąższu widoczny pod szypułką. Gdy barwa jest taka jak owoc, warto w niego zainwestować. Gdy ma przebarwienia, lepiej go odłożyć. Zakup bardzo twardego awokado nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może się okazać, że szybciej się zepsuje, niż będzie się nadawać do spożycia.

Awokado szybciej dojrzeje, zastosuj prosty sposób

Gdy zdarzy się tak, że awokado nie będzie nadawało się od razu do spożycia, można przyspieszyć proces jego dojrzewania. Wystarczy włożyć zakupione awokado do torebki papierowej wraz z jabłkiem, zabezpieczyć opakowanie i odłożyć na całą noc. Rano awokado powinno być miękkie i gotowe do zjedzenia. Jak to możliwe? Dojrzewanie awokado, ale także innych owoców czy warzyw, jak banany czy pomidory, przyspiesza etylen, który wydzielają jabłka. Dla przeciwwagi warto także poznać patent, który sprawi, że awokado nie przedojrzeje i jego skórka nie zmieni koloru. Wystarczy tę ostatnią skropić sokiem z cytryny lub limonki. Dojrzałe awokado należy przechowywać w lodówce.

Jak szybko obrać awokado?

Awokado najlepiej wyjąć łyżeczką
Awokado najlepiej wyjąć łyżeczką123RF/PICSEL

Awokado może okazać się problematyczne przy obieraniu i dzieleniu. Najlepiej owoc naciąć ostrym nożem wzdłuż, a następnie chwycić awokado po obu stronach i każdą połówkę przekręcić w przeciwnym kierunku. Następnie nóż należy wbić w pestkę i go przekręcić, aby wyjąć pesteczkę. Miąższ wyjmujemy za pomocą łyżeczki. Jeśli awokado ma stanowić bazę sałatki, skórkę owocu nacinamy, ściągamy ją, a owoc (a konkretnie miąższ) kroimy w paski bądź kostkę. Można też ponakrawać awokado nożem aż do skórki w format szachownicy i przełożyć podzielony miąższ łyżką do miseczki.

Awokado obniża poziom cholesterolu LDL, reguluje ciśnienie

W dobie mody na zdrowe odżywianie awokado święci triumfy i robi prawdziwą furorę na stołach. Przyznać trzeba, że to prawdziwa kopalnia witamin, minerałów i substancji biologicznie czynnych. Stanowi źródło witamin C, A, E, K i tych z grupy B oraz kwasu foliowego. Zapewnia też solidny zastrzyk pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak potas, cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor i sód. Awokado uchodzi też za skarbnicę jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9. Dietetycy przekonują, że włączając awokado do diety, można tylko zyskać. Mimo że jest wysokokaloryczne (w 100 g jest 160 kcal), to jedzony z umiarem syci, zaspokaja apetyt i chroni przed podjadaniem. Co więcej, dostarcza mało cukrów prostych, a obecne w nim jednonienasycone kwasy tłuszczowe stymulują wchłanianie i przyswajanie innych składników odżywczych oraz obniżają poziom cholesterolu LDL czy triglicerydów oraz zapobiegają insulinooporności. Ta ostatnia przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu drugiego.

Awokado pożądane w diecie sercowców i nadciśnieniowców

Awokado w formie pasty smakuje wybornie
Awokado w formie pasty smakuje wybornie123RF/PICSEL

Po awokado powinni regularnie sięgać między innymi sercowcy czy nadciśnieniowcy, jak często określa się osoby zmagające się z chorobami serca. Solidna dawka potasu, której dostarcza owoc reguluje ciśnienie tętnicze krwi, stymuluje pracę układu nerwowego i krwionośnego, a tym  samym wspiera serca. Jedzenie awokado - dzięki luteinie i zeaksantynie - poprawia kondycję oczu i wspiera dobry wzrok; a za sprawą przeciwutleniaczy zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek. Ta ostatnia właściwość powodu, że awokado bardzo docenia branża kosmetyczna. Uchodzi za cenny składnik kremów, balsamów, szamponów i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów.

Awokado najlepiej smakuje na surowo i w formie pasty

Awokado pozwala na rozmaite wariacje w kuchni. Najlepiej chrupać go po prostu na surowo - saute albo w formie dodatku do apetycznych sałatek lub kanapek. Doskonałym pomysłem jest także przygotowanie z niego pasty. Konsystencja miąższu owocu to rewelacyjna baza sama w sobie do tego typu przekąsek. Awokado wzbogaci także smak lodów, napojów oraz potraw mięsnych. Doskonale komponuje się m.in. z polędwicą.

Awokado doskonale smakuje w formie pasty
Awokado doskonale smakuje w formie pasty123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas